Opasno jačanje desnice i u regionu
Nova vlada Hrvatske ojačana krajnjom desnicom, u Severnoj Makedoniji ubedljiva pobeda desničarske VMRO-DPMNE stranke, i na parlamentarnim i predsedničkim izborima, koja se posle sedam godina vraća na vlast. Mesec dana ostalo je do izbora za Evropski parlament, a predviđanja su da će desničari i populisti osvojiti više mesta nego prethodnog puta. Da je vreme u kom živimo opasno, ocenjuje za Insajder Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam.
Trebalo je da prođe samo sedam godina, da bi se na vlast u Severnoj Makedoniji, vratila VMRO-DPMNE. Socijaldemokrate doživele su veliki poraz i to nije iznenađenje kada se uzme u obzir da je Severna Makedonija, kako navodi direktor Centra za regionalizam, Aleksandar Popov, "slaba država".
Komentarišući izbore u Severnoj Makedoniji, Popov kaže da se "slabost zemlje" pokazala i time što je upravo aktuelni pobednik izbora, VMRO – DPMNE bio na vlasti sa dosta korupcije, nepoštovanja zakona, prisluškivanja političkih protivnika i ostalog.
Dolaskom nove političke strukture, pravljene su, kako Popov smatra, ili greške ili nepopularni potezi kao što je dogovor sa Grčkom oko promene imena.
"Tako da je to sve dovodilo do jačanja funkcionalističnog desnog trenda. Inače, posebno u regionu gde živimo u atmosferi nezavršenog rata, nacionalizam i populizam se dobro primaju. Ovde sve funkcioniše po sistemu spojenih sudova. Krajem prve polovine prošle decenije došao je na vlast SNS u Srbiji, HDZ u Hrvatskoj, stranke koje su bile vladajuće devedesetih, u Srbiji čak i personalno“, podseća Popov.
Napominje da se u međuvremenu pojavio i koncept "srpskog sveta“ te da je oživela ideja o podeli BiH.
"I sve je to, čak i bez obzira na kretanja u Evropi, kretanja koja idu u pravcu jačanja desnice i bez obzira na to, ovde u regionu je bilo pogodno tlo da se ovo sve izdešava kako smo se sve više odmicali od prve decenije prošlog veka kada su bila pala i neka izvinjenja i gde je pokušano da se saniraju posledice ratova 90-ih. Sad se naprotiv vraćamo ponovo u 90-te godine i to je pogodno tlo za jačanje desnice, nacionalizma i tako dalje“, izričit je Popov.
Globalni trend generalno jača i u Evropi
Nije region izuzetak. Da jačanje desnice u mnogim zemljama može da naškodi celoj Evropi, upozorava glavni kandidat Socijaldemokratske partije Austrije na izborima za Evropski parlament, Andreas Šider. Sagovornik Insajdera iz Centra za regionalizam kaže da je globalni trend to što desnica u Evropi jača.
Na naše pitanje kako razume situaciju posle hrvatskih izbora gde je izvesno da u njoj neće biti Srba i kako načelno razume “trend jačanja desnice” i da li to znači da se ceo svet zapravo kreće u retrogradnom pravcu, Popov odgovara:
“Sve to nas vodi u jednu opasnu situaciju. Prvo, na delu je i u toku je jedno veliko svetsko prestrojavanje koje je započelo ratom u Ukrajini, ali čak i pre toga je počelo to veliko svetsko prestrojavanje i sad kako će sve to završiti, to je sad teško predvideti u kom pravcu sve to ide”, ocenjuje Popov.
Da je aktuelni mandatar za sastav nove vlade Hrvatske, Andrej Plenković popustio zahtevima Domovinskog pokreta (DP) koji svoju politiku uveliko bazira na slabo zamaskiranoj antisrpskoj retorici, piše hrvatski portal Novosti.
Podsećaju da će posle vlade čiju je okosnicu činila saradnja HDZ-a i predstavnika manjina, Hrvatska dobiti vladu koju će formirati HDZ i DP, uz podršku dela poslanika iz manjinskih stranaka, ali bez Samostalne demokratske srpske stranke, što je bio izričiti zahtev DP-a.
U razgovoru za Insajder, upravo je predsednik SDSS - a, Milorad Pupovac to što ih neće biti u novoj vladi ocenio kao ozbiljan i veliki problem sam po sebi.
No, Popov navodi da je na celokupno “skretanje u desno” nalegla nestabilnost koja inače vlada na Balkanu.
“Imamo dva velikodržavna koncepta Srpski svet i veliku Albaniju. Tu je nadošla i ideja, ne ideja nego aktivnije angažovanje hrvatskih političara na virtualnim stvaranju trećeg identiteta u Bosni i Hercegovini. Dodik već ide u onom pravcu da čekamo šta će se desiti nakon izglasavanja rezolucije o Srebrenici, tako da živimo u jednom opasnom vremenu gde krajnji finalni rezultat ja teško mogu predvideti kakav će biti”, zaključuje Popov, direktor Centra za regionalizam.
U susret izborima za Evropski parlament koji se održavaju od 6. do 9. juna, pre toga će u Srbiji biti održani lokalni izbori. Kakav god ishod da bude po pitanju izbora za EP, sasvim je sigurno da desnica navire. Što se Srbije tiče, koja nije izuzetak u priči o jačanju desnice, situacija je verovatno još i kompleksnija. U atmosferi "za" i "protiv" vlasti gotovo da se izgubila politika i bilo kakva ideologija. Prosečnom biraču teško da može da bude jasno šta mu to kao rešenje kroz svoju politiku nudi neka politička opcija bez obzira na to da li je na vlasti ili u opoziciji. A to je već samo po sebi opasno. Naginjalo ka desnici, levici ii centru, zvanično.
Izvor: Insajder