Opasnosti od pirotehnike: Stručnjaci upozoravaju na trajne posledice (VIDEO)

Uoči i posle dočeka Nove godine, na ulicama se tradicionalno sve češće čuju detonacije vatrometa i petardi, koje se mogu kupiti za nekoliko desetina dinara. Iako je zakonom zabranjena prodaja pirotehničkih sredstava maloletnim licima, ona se često nalaze u rukama dece koja nisu ni svesna opasnosti. Lekari apeluju na građane da ih ne koriste jer osim fizičkih povreda, ostavljaju trajne posledice i doživotne traume..

Foto: Unsplash/ Alexander Kagan

Ulicama odjekuju eksplozije petardi i vatrometa uoči novogodišnjih i božićnih praznika, iako stručnjaci godinama upozoravaju na opasnosti upotrebe pirotehničkih sredstava. 

Statistika Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd pokazuje da su najčešće žrtve povreda dečaci mlađi od 15 godina, usled neadekvatnog rukovanja pirotehnikom.  

“Najčešće su to povrede šaka, zatim lica i ostalih delova tela. Ono što je rizično jeste povreda na licu, do povrede oka, odnosno nekada čak i gubitka vida. Nažalost, ove godine smo već imali jednog pacijenta sa eksplozijom petarde, kome je oštećeno levo oko i oni su posle zbrinjavanja u našoj ustanovi, upućeni hitno na oftalmološku kliniku radi daljeg tretmana. Ranije godine su naravno bile različite povrede, od lakših pa do veoma teških”, istako je Aleksandar Vlahović.

U Srbiji je maloletnicima zabranjena kupovina pirotehničkih sredstava, ali oni nalaze načine da do njih dođu, čak i roditelji im u tome pomažu.

“Nažalost, mi smo imali u toku ovih novogodišnjih praznika i ranijih novogodišnjih praznika, kada do pirotehničkih sredstava mogu da dođu čak i mala deca od uzrasta 6, 7, 8 godina - što je ekstremno rizično, jer oni ne znaju da rukuju sa takvim sredstvima. I naravno u adolescentnom periodu od 14 godine pa nadalje deca koja su željna dokazivanja, najčešće su to muška deca”, rekao je Aleksandar Vlahović.

Ali, savesni građani koji pokušavaju da nadležnima prijave korišćenje petardi, najčešće se suočavaju s prebacivanjem odgovornosti između policije i komunalne milicije.

Prilikom bacanja petardi ne stradaju samo oni koji ih bacaju, nego i oni koji su u neposrednoj blizini. Eksplozivan zvuk jako uznemirava decu s autizmom, a negativno utiče i na životinje, jer imaju znatno osetljiviji sluh nego ljudi. 

“To što pas doživi tokom novogodišnjih i božićnih praznika, može da ostavi i nadalje, zadalje problematiku u smislu da pas kad čuje grmljavinu, prolazak helikoptera, da pas je uznemiren, anksiozan, znači bukvalno da traži neki način da se skloni, pobegne. nisu toliko retki slučajevi da psi dožive snažan srčani udar za vreme novogodišnjih praznika", objasnio je Emil Bali, veterinar.

Za narušavanje javnog reda i ugrožavanje sigurnosti građana paljenjem pirotehnike propisane su kazne od 50.000 do 100.000 dinara ili rad u javnom interesu od 40 do 120 časova. Ukoliko je u tome učestvovalo troje ili više ljudi, preti im i kazna zatvora od 30 do 60 dana.

Novinarke Mina Stojković i Snežana Banjac