Opozicija ne odustaje od zahteva da RIK poništi izbore, RIK odgovara: To nije naša nadležnost (VIDEO)

Gromoglasna tišina posle prvih preliminarnih rezultata izbora, pa onda protesti i zahtev za poništavanje izbora u Beogradu. Dok deo lidera Koalicije „Srbija protiv nasilja“ štrajkuje glađu u prostorijama Republičke izborne komisije, građani - koje su pozvali na ulice - traže plan. Međutim, čini se da opozicija nije sigurna šta dalje, odnosno na koji način braniti izbornu volju građana. U RIK-u, kažu, ostaju dok se izbori ne ponište.

Sednica RIK-a Foto: Tanjug/Rade Prelić

Burna noć u prestonici dan posle izbora - gađanje jajima zgrade u kojoj zaseda RIK, verbalni i fizički napade na njene članove, ali i direktora Republičkog zavoda za statistiku - zbog čega je bilo i uhapšenih, kao i tvrdnje prvog čoveka RIK-a da su neki demonstranti u zgradu uneli noževe i palice. U takvoj atmosferi, građani su tražili poništavanje izbora u Beogradu. 

Dokaze o prekrajanju izborne volje građana, kupovini glasova i organizovanog prevoza stranih državljana do biračkih mesta, lideri liste “Srbija protiv nasilja” su, kažu, predali Republičkoj izbornoj komisiji jer je, kako tvrde, ona nadležna za poništavanje izbora. 

"Imate vrlo decidan stav zakona koji kaže da Republička izborna komisija može da poništi izveštaj o zbirnim rezultatima ako lokalna izborna komisija nije utvrdila taj izveštaj sa zakonom, a pošto se radi o totalnom bezakonju i koji god izveštaj da usvoje lokalne izborne komisije, vi imate legalizaciju bezakonja. 

Ustavni sud je poslednja instanca i primenićemo sve što je u zakonskim okvirima i to su paralelni procesi, jedno ne isključuje drugo. Naravno da ćemo to uraditi“, rekla je Marinika Tepić.  

Međutim, sve prigovore o nepravilnostima i zahtev za ponavljanjem izbora RIK je odbacio, uz obrazloženje da su zahteve podnele neovlašćene osobe, a predsednik RIK-a Vladimir Dimitrijević poručuje da RIK nije nadležan za izbore u Beogradu. 

"Moram da istaknem da se na ovaj način vrši jedan neprimeren pritisak, pri čemu se svesno ili iz neznanja zanemaruje činjenica da RIK nije organ za sprovođenje beogradskih izbora, već je to gradska izborna komisija i da RIK nije i ne može da bude drugostepeni organ kako tvrde već je to Viši sud u Beogradu“, rekao je Dimitrijević. 

Predstavnici liste „Srbija protiv nasilja“ tvrde da su ujedinjeni u stavu da se ne izlazi iz prostorija RIK-a dok se ne ponište izbori u Beogradu. 

Međutim izjave koje su davali u poslednja 24h dovode u pitanje jedinstven stav, ali i bude sumnje da imaju plan šta dalje. Dok jedni smatraju da od protesta ispred RIK-a ne sme da se odustane, drugi su mišljenja da ponavljanje izbora ne bi pomoglo – jer su izborni uslovi isti.

Ponavljanje izbora opozicija traži zbog sumnji na kupovinu glasova i glasanje bez dokumenata, ali i sumnji na to da su neke osobe glasale više puta. 

Međutim, tvrde da je  najspornije to što je, kako tvrde, više od 40 000 ljudi koji nisu iz Beograda glasalo na izborima u prestonici.  Vlasti međutim tvrde da su građani Republike Srpske glasali - u skladu sa zakonom.

Izvor: Insajder