Opozicija u Srbiji: Pitanje jedinstva ili daljih raskola? (VIDEO)

Od ponedeljka će u skupštinske klupe ponovo poslanici vlasti, ali i opozicije u izmenjenom sastavu. Za manje od mesec dana, četvoro poslanika Stranke slobode i pravde odlučilo je da promeni dresove i formira opozicioni klub sa poslanicom koja im se ubrzo pridružila napuštanjem Narodnog pokreta Srbije. Da li je na snazi novo krunjenje opozicije posle međusobnih optužbi ili postoji mogućnost saradnje kada je reč o važnim temama za građane Srbije?

Opozicija na sednici Skupštine o zabrani litijuma. Foto: Srđan Ilić

Poslednjih godina javnost teško može da zapamti ko je u kojoj stranci, kao i imena tih stranaka; a u međuvremenu se dešavaju nova osipanja i napuštanja političkih saboraca u opozicionim redovima. Politički preletači nisu novost u Srbiji i uglavnom se dešavaju prelasci iz opozicije u vlast. Retko obrnuto. 

No, poslednjih dana, određeni opozicionari svoje dalje političko delovanje ne vide u strankama preko kojih su ušli u skupštinske klupe nego u nekoj  najnovijoj političkoj opciji. Prvo su Željko Veselinović i Đorđe Đorđić napustili SSP a nakon toga su im se pridružile Sonja Pernat i Irena Živković. Njihova priča je da u SSP – u nisu smele da imaju drugačije mišljenje, a stranci zameraju i da su ih potpisivali bez obaveštenja, koristeći njihove deponovane potpise. 

Nije prošlo puno vremena, pridružila im se i poslanica iz Narodnog pokreta Srbije, Slavica Radovanović, i sa njom sada imaju dovoljno da formiraju poslanički klub što su danas i uradili. Da li posle teških reči i međusobnih optužbi mogu sarađivati sa kolegama iz stranaka koje su napustili? 

"To je sada pitanje za već formiranu opoziciju da li će nas zvati na dogovore, pregovore - da li će nas uključivati, to od nas ne zavisi ali ja vam čvrsto kao zamenica šefa poslaničkog kluba garantujem i obećavam da ćemo mi sarađivati jer mi smo prava opozicija", kaže Slavica Radovanović narodna poslanica.

Za Marker kaže da svako ima pravo da se ljuti, ali je stava da će sve to proći i da će stranka koju je napustila shvatiti da nije imala lošu nameru. Potpredsednik sada već bivše stranke koju je Radovanović napustila, Borislav Novaković ne želi da komentariše njen odlazak, ali je uveren da je moguća saradnja svih opozicionih poslanika.

"Mislim da u ovom trenutku imamo potpuno usklađeno opoziciono delovanje i da politički proces i politički ambijent u Srbiji apsolutno nas upućuje jedne na druge i da pojedinačne kadrovske stvari nemaju presudan značaj i da ne utiču ni na šta. Pravo je svakoga da bira sredinu u kojoj se prijatno oseća", ocenjuje Novaković.

Naglašava da je opozicija nastavila jedinstveno da deluje i posle odlaska njihove poslanice i još četvoro iz SSP – a. Oko bitnih stvari se slažu, ističe Novaković. A da nastavljaju da deluju opoziciono navodi i sada već bivša članica SSP - a, koju pitamo da li je za to da se održi skupštinska sednica sa tačkom o nepoverenju Vladi.

"Naravno da bismo da se održi i apsolutno svaku moguću saradnju sa postojećom opozicijom želimo da imamo. Međutim, kao i razlog da izađemo iz Stranke Slobode i Pravde, iz poslaničkog kluba, koji smo naveli, i ovo je isto jedan od razloga, da smo mi stvarno protiv toga da se vodi neka trač politika", kaže za Marker Irena Živković, narodna poslanica.

Stranka slobode i pravde saopštila je da neće komentarisati poteze pojedinaca koji su napustili poslanički klub. Navode da je sve informacije o njihovim planovima unapred saopštio poslanik naprednjaka Dejan Bulatović koji ih je ranije napustio i da je, kako tvrde, na taj način praktično obelodanio da koordinira njihove aktivnosti. Najnovijim osipanjem došlo je i do promene snaga stranaka u parlamentu. Ispred SSP-a koji je do nedavno bio najbrojniji opozicioni klub u Parlamentu,  na prvo mesto izbila je grupa poslanika Novog DSS – a i POKS – a.

Novinarka Jasmina Dobrilović