Osamnaest puta sprečen izvoz robe iz Srbije zbog neispravnosti od početka godine (VIDEO)
Buđave suve šljive koje su nedavno vraćene u Srbiju sa granice sa Hrvatskom osamnaesti su slučaj zabrane uvoza srpske robe zbog zdravstvene neispravnosti ili nebezbednosti - od početka godine. Ujedno, to je 17. slučaj da se uništava ili vraća hrana i 12. slučaj da su u pitanju voće ili povrće. Dok nadležni tvrde da nema razloga za paniku, stručnjaci upozoravaju da bi upotreba zdravstveno neispravnih namirnica mogla da bude opasna.
U jednom od nedavnih slučajeva, na granici Hrvatske i Slovenije je uništeno 18 tona krastavaca jer su sadržali veću dozu fungicida od dozvoljene. Ipak, bilo je i gorih situacija. U više isporuka iz Srbije na voću su pronađeni pesticidi koji sadrže "hlorpirifos" - supstancu strogo zabranjenu u zemljama Unije. U Srbiji je upotreba tih pesticida dozvoljena samo za uzgoj šećerne repe, ali je pronađena u šljivama, nektarinama i breskvama.
"Ako je neka supstanca, neki pesticid zabranjen, znači da su brojni i jako veliki dokazi pronađeni da taj pesticid negativno utiče na ljudsko zdravlje i da su rizici da se on nađe u proizvodima, u konkretno ovom slučaju na voću, u trenutku kada ono dođe do potrošača i bude spremno za konzumiranje, da su ti rizici veliki i upravo zbog toga se takvi proizvodi zabranjuju", upozorava u izjavi za Insajder Jasna Mastilović, naučna savetnica Instituta "BioSens" iz Novog Sada.
Kada takav proizvod ipak završi na tržištu, štetu trpe proizvođači, potrošači, kao i država.
"Najveća šteta je u tome što je zauvek ostalo zapisano u evropskom sistemu za brzo uzbinjivanje i obaveštavanje (RASFF), koji je javno dostupan širom sveta na internetu i svako može da ga vidi; dakle, ostalo je zapisano da je voće i povrće iz Srbije bilo neispravno i da je vraćeno sa granice. To značajno smanjuje šansu za dobre pregovore i za dobre izvozne ugovore za ove kulture za koje zaista mislim da imaju veliku perspektivu u povećanju, u doprinosu ekonomskog poslovanja poljoprivrede i zemlje u celini", kaže Mastilović.
Da bi se izbegle neprijatne situacije u kojima se voće i povrće iz Srbije uništava zbog zdravstvene neispravnosti, iz Ministarstva poljoprivrede najavljuju da će do kraja godine biti završen pravilnik o bezbednoj upotrebi sredstava za zaštitu bilja, a protiv onih koji su koristili zabranjene pesticide, ili nisu vodili računa o njihovoj prekomernoj upotrebi, ili karenci, najavljuju stroge sankcije.
"Sve ono što otkrijemo i što pronađemo kao nedozvoljeno, što je suprotno zakonu, što je suprotno odlukama Ministarstva poljoprivrede, biće rigorozno procesuirano. Ovo nije pretnja, ovo je preporuka proizvođačima da se strogo drže pravila", izjavio je 16. septembra ove godine za RTS Nebojša Milosavljević, direktor Uprave za zaštitu bilja u Ministarstvu poljoprivrede.
Iz Uprave nisu odgovorili na pitanja Insajdera o tome koliko je proizvođača do sada kažnjeno zbog toga, kao i u koliko slučajeva su inspektori ustanovili kršenje zdravstvenih propisa.
Izvor: Insajder