Ostavke, investitori, na kraju prestanak svojstva kulturnog dobra Generalštaba

Odlukom Vlade Srbije prestalo je svojstvo kulturnog dobra zgradama Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane u Beogradu objavljano je u Službenom glasniku Srbije. Struka je bila jedinstvena u stavu da je kompleks Generalštaba morao ostati pod zaštitom, međutim, sada je otvoren put izgradnji hotela za koji je Vlada još pre nekoliko meseci našla investitora i to zeta novoizabranog američkog predsednika.

Zgrada Generalštaba Foto: Srđan Ilić

Kako je navedeno u odluci Vlade Srbije, zgradama Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane u Beogradu, koje se nalaze na teritoriji opštine Savski Venac, u Beogradu, Ulica kneza Miloša broj 33 - 41, na katastarskim parcelama br. 804/2 i 969, KO Savski venac, u državnoj svojini, prestaje svojstvo kulturnog dobra i brišu se iz registra nepokretnih kulturnih dobara. 

Dodaje se da danom stupanja na snagu ove odluke prestaje da važi i Odluka o utvrđivanju zgrada Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane u Beogradu za spomenik kulture. Ova odluka koju je pre dva dana potpisao premijer Miloš Vučević objavljena je 15. novembra u Službenom glasniku, a stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja.

A, pre samo tri dana na Insajder televiziji Vesna Marjanović iz organizacije „Evropa Nostra“, rekla je da kompleks nekadašnjeg Generalštaba u centru Beograda štiti zakon. Po njenim rečima, sudbina tog kompleksa ne sme biti u rukama netransparentnih ugovora i odluka. Smatra i da je potrebna ozbiljna rasprava o tome šta bi moglo da bude u tom prostoru, ali ističe da nikako ne sme biti pod znakom pitanja kako ta zgrada sme da izgleda.

Ostavke zbog odbijanja skidanja zaštite

Ideja da na mestu bivših zgrada Ministarstva odbrane bude izgrađen savremeni kompleks, o čemu se intenzivno priča od marta, može da bude realizovana samo uz saglasnost nadležnih institucija. Jedna od njih je Republički zavod za zaštitu spomenika kulture koji odlučuje o tri zaštite: prvoj - na zgradi Generalštaba, drugoj - na kompleksu koji čine zgrade Generalštaba i Ministarstva odbrane, i trećoj zaštiti – koja obuhvata područje uz Ulicu Kneza Miloša.

Podsetimo, da su maja ove godine direktorke Republičkog Zavoda za zaštitu spomenika kulture Dubravka Đukanović i direktorka Gradskog zavoda Olivera Vučković podnele ostavke, odbijajući pre ostavki da sa kompleksa zgrada generalštaba skinu zaštitu kulturnog dobra

Stručnjaci su se pobunili čim je obelodanjeno da Vlada Srbije planira da na mestu Generalštaba dozvoli investitoru Džaredu Kušneru (inače, zetu američkog predsednika Donalda Trampa) pravljenje hotela.

"U istorijskom smislu, zgrada je izuzetno značajna zato što pre svega predstavlja vrhunsko delo savremene arhitekture, odnosno arhitekture moderne 50-ih i 60-ih godina, ne samo u Beogradu, ne samo u nekadašnjoj Jugoslaviji, nego i u regiji, u regionu. Ovaj objekat je morao, kao spomenik kulture, da bude saniran i da bude vraćen u njegovo izvorno stanje. Što znači, ne mora on da zadrži funkciju Generalštaba, niti je potrebno da bude kao takav stavljen u funkciju, ali država je trebalo da ga sanira i trebalo da ga vrati u izvorno stanje. Što naravno nije učinila“, rekao je za Insajder arhitekta Slobodan Maldini.

Umesto da budu vraćene u izvorno stanje, na mestu tih kompleksa zgrada planira se kompleks sa dve visoke kule, koji arhitektonski odudara od zgrada u okruženju. 

“Naš partner, koji je potpisao sa nama ugovor, će morati da u saradnji sa nadležnim institucijama, među kojima su i one za zaštitu kulturnih dobara, moraće da svoj projekat upodobi njihovim odlukma, a mi čekamo rezultat toga i zato i nema komercijalnog ugovora i dalje, jer moramo prvo da dobijemo, opet vam kažem - sve mora da bude urađeno na osnovu zakona“, izjavio je 17. maja za Insajder tadašnji ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Goran Vesić.

Izvor: Insajder