Otkriće Insajdera o nezakonitoj odluci direktora policije: MUP bez obrazloženja za potpisivanje izjava o čuvanju tajnih podataka (VIDEO)

Svako ko ima pristup tajnim podacima u MUP-u Srbije, po zakonu, mora da ima i sertifikat koji izdaje Savet za nacionalnu bezbednost. Na takav način štiti se bezbednosni sistem države jer pristup tajnim podacima imaju samo oni pripadnici policije koji su prošli dodatnu bezbednosnu proveru. Ispostavilo se međutim da je pristup tajnim podacima u MUP-u imao ko je hteo i to bez sertifikata. Umesto da se sve to dovede u red, rukovodstvo MUP-a u jednom trenutku odlučuje da protivzakonitom naredbom natera policajce na potpisavanje izjave o čuvanju tajnosti podataka, kojom se obavezuju i na poligraf. Sve to sporno je iz više razloga ali do danas niko nije odgovarao.

Direkcija policije je u martu 2016. godine, prema dokumentaciji do koje je došao i objavio Insajder, svim zaposlenima u Službi za borbu protiv organizovanog kriminala i većem delu UKP-a,  depešom naložila da potpišu izjave da će čuvati tajne podatke, kao i da će pristati na poligrafsko testiranje kada to odluče njihovi ševovi. Takva odluka bila je nezakonita.

Ako pripadnik policije nema sertifikat - tajni podaci mu neće ni biti dostupni pa samim tim nema potrebe da potpisuje izjavu da će čuvati tajne podatke.

Međutim, ova naredba je sprovedena jer, prema istraživanju Insajdera ni u MUP-u nisu znali ko od pripadnika ima zakonski sertifikat za rukovanje poverljivim podacima. Sertifikat, koji je neophodan čak i pripadnicima MUP-a, izdaje Savet za nacionalnu bezbednost, i to posle bezbednosne provere.

U to vreme, 2016. godine, sertifikat za pristup tajnim podacima imalo je samo 460 pripadnika MUP-a, dok je izjavu da će ćuvati tajne podatke po naređenju direktora, potpisalo skoro hiljadu policajaca.

MUP nikada nije obrazložio ni takav postupak ali ni činjenicu da su pristup tajnim podacima imali policajci koji za to nisu bila ovlašćeni.

Paradoskalna i istovremeno protivazkonita odluka važila je sve dok dve godine kasnije, 2018. zaštitnik građana nije pokrenuo postupak. Tada, međutim dolazi do novog problema. Po nalogu direktora, u MUP-u se formira komisija koja donosi odluku da uništi  959 potpisanih izjava. Komisija sprovodi postupak i konstatuje da su uništene sve potpisane izjave o čuvanju tajnosti podataka, ali u samom zapisniku do kojeg je došao Insajder, ne navodi iz kojih razloga su uopšte potpisivane. Uništavanjem izjava praktično je prikrivena činjenica da je prekršen zakon.

Istovremeno, slučaj dolazi i do Ministarstva pravde i to nakon što je jedan pripadnik SBPOK-a, odbio da potpiše Izjavu i od Ministarstva pravde zatražio mišljenje o zakonitosti ove naredbe. Ministarstvo pravde zatim ocenjuje da je "nejasna svrha ovakve izjave, kao i razlog zbog koga se njeno potpisivanje traži", ali i najvažnije da zahtev direktora policije nema zakonski osnov.

A celu priču pratila je sumnje da se iza potpisivanja izjave o čuvanju tajnosti podataka krije uslovljavanju policajaca da o podacima ne govore, i to pod pretnjom poligrafskog testiranja, koji po zakonu može da bude obavljeno samo na dobrovoljnoj bazi.

Izvor: Insajder