Otvaranje dosijea večito obećanje svake vlasti (VIDEO)
Jedan od uslova za ulazak Srbije u Evropsku uniju jeste i objavljivanje tajnih dosijea Službe bezbednosti, na šta u Izveštaju koji je usvojio evropski Odbor za spoljne poslove, a koji će se za nedelju dana naći pred plenumom, podseća i Evropski parlament. Od demokratskih promena, svaka vlast obećava da će doneti zakon i otvoriti dokumentaciju iz perioda kada je vlast zloupotrebljavala Službu i pratila političke neistomišljenike, ali se to nije dogodilo. Međutim, čak i da se zakon donese, pitanje je šta će uopšte biti obelodanjeno, jer je dokumentacija uništena, odnosno spaljena. Duže od dve decenije, taj dokaz ignorišu sve institucije i svaka vlast.
Šestog oktobra 2000. godine tadašnji načelnik RDB-a Radomir Marković uputio je svim načelnicima centra RDB-a depešu 3210, u kojoj je između ostalog naložio da je neophodno izvršiti selektivni uvid u dokumentaciju. Ovaj dokaz objavljen je jos 2004. godine u emisiji Insajder "Rukopisi ne gore“.
Nakon sastanka koji je održan 7. oktobra 2000. godine u objektu Instituta bezbednosti na Banjici u Beogradu, preovladao je stav da do uništavanja dokumentacije ipak treba da dođe.
Uništavanje dokumentacije Službe bezbednosti predstavlja uništavanje dokaza i o tajnom praćenju političkih neistomišljenika, zloupotrebi Službe u političkim ubistvima, kao i o pljački države.
Posle 23 godine od promene vlasti, reforma Službe bezbednosti, osim što joj je promenjeno ime, nije ni počela. Prva prilika bila je odmah posle demokratskih promena, ali je na čelu Službe, odlukom tadašnjeg predsednika Vojislava Koštunice, ostao Radomir Marković puna tri meseca dok nije formirana nova Vlada Srbije na čijem je čelu bio Zoran Đinđić.
"Bilo je nemoguće u tim uslovima tako krupne stvari raditi jer je bilo sabotaža sa svih strana, a pipci koje je tadašnja DB imala, i koji i dan danas negde fnkcionišu, su bili takvi da mi kao nova vlast nismo stizali da to rešavamo", kaže za Insajder Dragan Šutanovac.
Iako su znali da je dokumentacija uništena, Vlada Srbije donosi 2001. godine kratkoročnu uredbu kojom otvara dosijee. Pitanje je i danas šta je uopšte otvoreno, ako je dokumentacija uništena.
Izvor: Insajder