„Pala“ još jedna aplikacija za šifrovanu komunikaciju – softver sve napredniji, ali i policija sve efikasnija
Još jedna aplikacija za šifrovanu komunikaciju, platforma „Ghost“ (Duh), koju su koristili kriminalci razotkrivena je u zajedničkoj akciji Evropola i Evrodžasta i uhapšena je 51 osoba. Takve aplikacije obećavaju anonimnu komunikaciju, pa su primamljive organizovanom kriminalu - i sve sve su naprednije. Međutim, ne napreduju samo one – sve je efikasnija i policija u njihovom razotkrivanju.
U Srbiji je najpoznatiji slučaj aplikacije „Sky“, koji su koristile ovdašnje kriminalne grupe, a koja je razbijena pre nekoliko godina. Borba protiv ove vrste sajber kriminala ide dotle da tajne službe prave svoje aplikacije i nude ih kriminalcima – kao što je učinio američki FBI sa svojom platformom „Anon“ i tako razotkrio stotine kriminalnih grupa.
Aplikacija "Ghost" korišćena je za razne kriminalne aktivnosti, uključujući trgovinu drogom, pranje novca, primere ekstremnog nasilja i druge oblike ozbiljnog i organizovanog kriminala.
„Danas smo jasno stavili do znanja da bez obzira na to koliko kriminalne mreže misle da su skrivene, one ne mogu da se sakriju od nas. Organi devet zemalja, zajedno sa Evropolom, razotkrili su platformu koja je bila osnov za ozbiljan organizovani kriminal. Ovo je deo naše stalne posvećenosti borbi protiv organizovanog kriminala gde god da on deluje“, izjavila je Katarina De Bol, izvršna direktorka Evropola.
Vladimir Radunović iz „Diplo fondacije“ kaže za Insajder su te platforme poznate zbog kriminalnih zloupotreba, ali napominje da ih ne koriste samo kriminalci.
„Koriste ih i novinari, koriste ih i uzbunjivači. U nekim zemljama oni se boje da će istražni organi da zloupotrebe zakon i pristupe privatnim podacima na nekoj drugoj aplikaciji, pa tako pokušavaju da se zaštite“, kaže Radunović.
Konkretno o aplikaciji „Ghost“, navodi Radunović, nije se znalo mnogo, ali dodaje da, sudeći po broju razotkrivenih platformi poslednjih godina deluje da kada jedna padne – druga dođe na njeno mesto.
„Zanimljivo je da je nakon što je probijena aplikacija ’Sky’, koja je korišćena i u Srbiji, među kriminalcima postala popularna alternativa – ’Anon’. Međutim, ispostavilo se da je iza te aplikacije stoji američki FBI. Znali su da postoji groznica među kriminalcima i da traže novu aplikaciju pa su im ’ponudili’ svoju. Tako su pokupili veliku količinu informacija o kriminalcima, a na taj način uništili poverenje u šifrovanu komunikaciju među kriminalcima, što nije loše“, ističe Radunović.
S tim u vezi, dodaje, moguće je da slična situacija i sa aplikacijom „Ghost“.
„Pretpostavljam da se radi ili o nekoj polunameštaljci, dakle o infiltriranju u samu aplikaciju - znači kad je pravljena ili kad je lansirana, ili možda da je razotkrivena kada se trgovalo njome, kao što je rađeno u slučaju ’Sky’“, naglašava stručnjak za sajber bezbednost.
Moguće je, kaže, pošto su istražni organi sve bolji u tome – da je pronađena i „rupa“ u dizajnu aplikacije.
„Kao i u svim stvarima koje prave ljudi, pa i softver, bez obzira što na to ga možda prave ljudi koji ga prave za kriminalce - treba biti 100 odsto siguran da se dešavaju greške. Te aplikacije, na zasebnim telefonima imaju manjkavosti i ranjivosti koje treba naći“, ističe Radunović.
U okviru akcije u kojoj je razbijena platforma „Ghost“ u Australiji je uhapšeno 38 osoba, u Irskoj 11, jedna u Kanadi i jedna u Italiji i to pripadnik italijanske mafijaške grupe Sakra Korona Unita. Serveri za aplikaciju su pronađeni u Francuskoj i na Islandu, a vlasnici kompanije su se nalazili u Australiji, a finansijska imovina u Americi. U Australiji je demontirana laboratorija za drogu, zajedno sa oružjem, drogom i više od milion evra u gotovini zaplenjenim širom sveta. Evropol je saopštio da se očekuju dalja hapšenja.
Koliko tačno ima takvih platformi koje koriste kriminalci – ne zna se, ali učestalost razotkrivanja govori da ih ima i da je reč o isplativom biznisu.
„Te aplikacije se ne prodaju na sajtu, već kroz uske kanale uživo, distributere koje morate da poznajete. Cene idu od hiljadu pa naviše evra po paketu. Očigledno postoji pomama za njima, pa pretpostavljam da je to vrlo unosan biznis, ali u isto vreme izuzetno riskantan“, kaže Radunović.
Da će borba protiv ovog vida kriminala biti efikasnija, nadu uliva I podatak da je krajem avgusta usvojena prva globalna konvencija Ujedinjenih nacija o borbi protiv sajber kriminala.
„Od konvencije do implementacije je veoma dug put, mogu da prođu godine, ali bi u teoriji to značilo da postoji pravni osnov, kakav god, za saradnju između policija svih zemalja na svetu. Teoretski ne bi trebalo da bude zemlje u svetu koja toleriše kriminal, a takođe će neke druge zemlje koje su bile bezbedno okruženje za kriminalce – to prestati da budu“, ističe Vladimir Radunović, stručnjak za sajber bezbednost iz „Diplo fondacije“
Izvor: Insajder