Pariz spreman za Olimpijske igre: Rekordi i pre sportskih nadmetanja

Održavanje Olimpijskih igara u Parizu predstavlja povratak najvećeg sportskog događaja u grad koji je poslednji put bio domaćin pre tačno jednog veka - 1924. godine. Ceremonija otvaranja zakazana za petak 26. jul, a pripreme su ušle u sam finiš. Čitava Francuska se užurbano sprema da dočeka svet na najbolji mogući način. I pre sportskih rekorda, organizatori najavljuju da žele da postignu sledeće rekorde – prve Igre s neutralnom emisijom ugljenika i prve igre sasvim ravnopravnih polova.

Olimpijske igre 2024. u Parizu. Foto: Photo/Robert F. Bukaty

Ukupan budžet za Olimpijske igre iznosi oko 6,8 milijardi evra, od čega je veći deo namenjen izgradnji i renoviranju sportskih objekata, poboljšanju infrastrukture i osiguravanju bezbednosti. Veliki deo sredstava dolazi iz privatnog sektora, dok ostatak finansiraju država i lokalne vlasti.

Jedan od najznačajnih aspekata o kojem su domaćnini morali da brinu jeste bezbednost svih aktera Olimpijskih igara - od 10.500 sportista iz 200 zemlja i teritorija, pa do publike. 

Poseban izazov za bezbednosne snage biće svakako ceremonija  otvaranja koja će se održati duž reke Sene. Mere uključuju pregledanje oko 300.000 gledalaca i obezbeđivanje 160 brodova koji će učestvovati u samoj ceremoniji​.

Više od 45. 000 policajaca, uz podršku vojske i francuskog vazduhoplovstva, biće raspoređeno radi obezbeđenja Igara. Francuska vlada je obučila dodatnih 30.000 bezbednosnih službenika kako bi ojačala bezbednosne napore. 

Policajci na konjima. Foto: Tanjug/ AP Photo/ Aurelien Morissard

Takođe, pažnja je usmerena i na specifičnosti, pa će tako izraelski sportisti imati 24-časovno obezbeđenje. Francuski Ministar unutrašnjih poslova Žerald Darmanen izjavio je, nakon što je levičarski poslanik Nepokorene Francuske (LFI) Tomas Porte rekao da izraelska delegacija nije dobrodošla u Pariz, da će sportisti iz ove zemlje dobiti 24-časovnu zaštitu tokom Olimpijskih igara. 

On je podsetio da su nadležni upoznati i sa time da su prošle 52 godine nakon masakra na Olimpijskim igrama u Minhenu u kojem su palestinski militanti ubili 11 Izraelaca, preneo je Rojters.

Napredne tehnologije u službi bezbednosti

Napredne tehnologije će takođe igrati ulogu u obezbeđivanju Igara. Planira se korišćenje dronova, biometrijske tehnologije i AI sistema za prepoznavanje lica kako bi se identifikovale i predupredile potencijalne pretnje.

Masovna bezbednosna operacija uključuje 23.000 kamera za video nadzor, 10.000 sigurnosnih kapija, oko 44.000 barijera i strogo upravljanje saobraćajem radi osiguranja bezbednosti u gradovima domaćinima.

Pojačane bezbednosne mere u Parizu pred Olimpijske igre dovele su do značajnog smanjenja kriminalnih aktivnosti. 

Pojačane mere bezbednosti pred otvaranje Olimpijskih igara u Parizu Foto: Tanjug/P Photo/Andrew Medichini

U prvih šest meseci ove godine, broj fizičkih napada smanjen je za 3,6 odsto, dok su nasilne krađe, džeparenje i provale opale za osam odsto. Kriminalna dela u javnom prevozu smanjena su za 11,2 odsto. 

Na ulicama Pariza trenutno je raspoređeno 30.000 pripadnika snaga bezbednosti, uključujući francuske policajce, vojnike i međunarodne agente. Ministar unutrašnjih poslova Žerald Darmanen izrazio je zadovoljstvo zbog smanjenja delinkvencije i najavio nastavak pojačanih bezbednosnih mera i nakon Igara.

"Najekološkije" igre dosad

Biće angažovano i oko 45.000 volontera za pomoć tokom Igara. Volonteri će imati različite uloge, uključujući pomoć posetiocima, podršku sportistima i logističke zadatke. 

Veliki interes za volontiranje pokazuje koliko je lokalna zajednica angažovana i uzbuđena zbog predstojećeg događaja​

Pored bezbednosnog aspekta, Pariz je posvećen i tome da predstojeće Igre budu najekološkije do sada. Grad planira da prepolovi svoje emisije ugljen-dioksida u poređenju sa prethodnim igrama korišćenjem postojećih i privremenih objekata i uvođenjem flote čistih vozila. 

Takođe 95 odsto objekata biće ili postojeće strukture ili privremene instalacije, čime se minimizuje uticaj gradnje na životnu sredinu​.

Svet je mesecima pratio i da li će biti ispunjeno obećanje i jedan od glavnih ciljeva koje je gradonačelnica Pariza An Idalgo postavila pred Olimpijske igre - čišćenje Sene. 

Osim ceremonije otvaranja Igara, prvi put van stadiona, u Seni bi trebalo da bude organizovana i plivačka trka u triatlonu.

Vlasti Pariza potrošile su 1,4 milijarde evra da zaustave izlivanje kanalizacije u reku, a rezultati dugo nisu bili zadovoljavajući i obećano plivanje gradonačelnice u reci je više puta odlagano.

Sve do 17. jula kada je 65-godišnja gradonačelnica zaplivala je u Seni kako bi pokazala da je reka pogodna za događaje Olimpijskih igara.

Gradonačelnica Pariza An Hidalgo zaplivala je u Seni 17. jula kako bi dokazala da je voda čista i spremna za Olimpijadu Foto :Tanjug/AP Photo/Michel Euler

Olimpijske igre se vide kao katalizator za urbanu transformaciju, posebno u četvrti Saint-Denis, gde se bivša industrijska područja revitalizuju. Ovaj napor ima za cilj stvaranje održivog i inkluzivnog urbanog okruženja koje će koristiti Parižanima dugo nakon završetka Igara​.

Pored korišćenja postojećih sportskih objekata, izgrađeno je nekoliko novih arena, uključujući olimpijski bazen i Arenu La Chapelle, na kojoj če se odvijati bokserski mečevi. Novo atletsko selo u kvartu Saint-Denis biće dom za sportiste i osoblje i moći će da primi više od 15.000 ljudi. 

Nakon Igara, ovaj prostor će biti pretvoren u stambene jedinice i poslovne prostore, što će doprineti urbanom razvoju ovog dela Pariza.

Pariz planira da koristi najnovije tehnologije za poboljšanje iskustva posetilaca i učesnika. Ovo uključuje široku upotrebu digitalnih rešenja, kao što su mobilne aplikacije za navigaciju po gradu, prodaju karata i praćenje događaja u realnom vremenu. Dodatno, biće implementirane pametne mreže za upravljanje energijom i smanjenje potrošnje tokom igara​.

Turisti na Monmartru uoči otvaranja Igara Foto: Tanjug/ AP Photo/Dita Alangkara

Pred sam početak najvećeg sportskog spekatkla skoro 90 odsto učesnika testirano je od početka godine u okviru predolimpijskog antidoping programa, saopštila je Međunarodna agencija za testiranje (ITA).

Ova proporcija dostiže 100 odsto u sportovima koji se smatraju najugroženijim, kao što su dizanje tegova, triatlon i plivanje na otvorenim vodama. U ovim disciplinama čak 75 odsto učesnika je testirano najmanje tri puta.

Ukupno, ITA je uradila "više od 32.600" testova od 1. januara kada su u pitanju učesnici Olimpijskih igara.

Organizatori Igara u Parizu očekuju da privuku oko 15 miliona turista. 

Grad planira posebne promocije i turističke pakete kako bi posetiocima pružio kompletno iskustvo, uključujući ture po poznatim znamenitostima kao što su Ajfelov toranj, Luvr i Katedrala Notr Dam. 

Očekuje se značajan pozitivan ekonomski uticaj na lokalnu ekonomiju, uključujući povećanje prihoda od turizma, ugostiteljstva i maloprodaje.​

A kada prođu Igre, Francuska se sprema za nove. 

Međunarodni olimpijski komitet (MOK) saopštio je da će Francuska biti domaćin Zimskih Olimpijskih igara 2030. godine.

Predloženo je da se ZOI 2030. godine održe od 1. do 17. februara, dok će Paraolimpijske igre uslediti od 1. do 10. marta.

Izvor: Insajder