Vanredni parlamentarni izbori u Crnoj Gori: Pobeda Pokreta Evropa sad ispred DPS

Prema preliminarnim rezultatima, Pokret Evropa sad pobedila je na vanrednim parlamentarnim izborima u Crnoj Gori, iza kojeg je koalicija oko Demokratske partija socijalista. Na izbore ie izašlo nešto više od 56 odsto birača.

Građani Crna Gora glasa na vanrednim parlamentarnim izborima. Foto: Tanjug/AP Photo/Risto Božović

CEMI: PES 24 mandata, DPS 21

Prvo mesto na vanrednim parlamentarnim izborima u Crnoj Gori zauzeo je Pokret Evropa sad (PES), iza kojeg je koalicija oko Demokratske partija socijalista (DPS), pokazuju podaci Centra za monitoring (CEMI) na osnovu 99,5 odsto obrađenog uzorka.

Pokret Evropa sad, koji predvodi bivši ministar finansija Milojko Spajić, osvojio je 25,6 odsto glasova i u parlamentu će, prema podacima CEMI, imati 24 mandata.

Pokret Evropa sad proglasio pobedu

Lider Pokreta Evropa sad (PES) Milojko Spajić izjavio je večeras u Podgorici da je ta partija ostvarila veliku pobedu na parlamentarnim izborima u Crnoj Gori i da će o formiranju vlade razgovarati sa svima osim sa Demokratskom partijom socijalista (DPS) i Građanskim pokretom URA.

Spajić je izjavio večers da je je taj pokret, uprkos svim pritiscima i zloupotrebama državnih resursa u izbornoj kampanji, zadovoljan postignutim izbornim rezultatom.

DPS: Najjača smo stranka

Nosilac liste koalicije oko Demokratske partije socijalista (DPS) Crne Gore Danijel Živković izjavio je u Podgorici da je ta partija najjači politički subjekt u zemlji i da bez saveza koji predvodi neće biti moguće formiranje stabilne, reformske vlade.

"Posle prebrojavanja svih glasova, DPS ima 18 mandata, a Pokret Evropa sad (PES) 17, što potvrđuje činjenicu i okolnost da je DPS jača i od čelika", kazao je Živković.

Živković je rekao da se radi o mandatima stranaka, DPS i PES, jer su na obe liste i predstavnici drugih stranaka.

"Jači smo od Pokreta Evropa sad u 14 opština, a od koalicije 'Za budućnost Crne Gore', koju čine konstituenti bivšeg Demokratskog fronta, u 20 opština. To potvrđuje snagu naše liste", naveo je.

CDT: Preliminarni rezultati

Prema podacima Centra za demokratsku tranziciju, Pokret Evropa sad, koju predvodi Milojko Spajić, odnela je najviše glasova - 26 odsto.

CEMI: Preliminarni rezultati

Prema preliminarnim rezultatima, Evropa sad vodi na parlamentarnim izborima u Crnoj Gori sa 25,6 odsto glasova, podaci u Centra za monitornig i istraživanje. 

Odmah iza su DPS, SD, DUA i LPA sa 23,8 odsto glasova, a na trećem mestu NSD, DNP i RP sa 14,8 odsto.

Predsednik Crne Gore Jakov Milatović, glasao je na parlamentarnim izborima. Foto: Tanjug/ MEDIA BIRO

Ministar: Izborni dan u Crnoj Gori protekao korektno

Izborni dan u Crnoj Gori protekao je kao u najrazvijenijim demokratskim državama, izjavio je večeras ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić.

"Sa aspekta bezbednosti, narušavanja javnog reda i mira i vršenja krivičnih dela, izborni dan je protekao u najboljem redu, bez značajnijih problema", naveo je Adžić po zatvaranju biračkih mesta.

CDT: Izlaznost do 20 sati

Prema podacima Centra za demokratsku tranziciju do 20 sati na izbore je izašlo 56,4 odsto birača.

Prema regionima, na parlamentarnim izborima je glasalo: sever 58,3 odsto, centar 59 odsto, jug 49,2 odsto.

Biračka mesta zatvorena u 20 sati

Biračka mesta za vanredne parlamentarne izbore u Crnoj Gori su zatvorena u 20 sati.

Izborni dan je protekao mirno i bez većih nepravilnosti.

CDT: Izlaznost do 19 sati

Prema podacima Centra za demokratsku tranziciju do 19 sati na izbore je izašlo 50,3 odsto birača.

Prema regionima, na parlamentarnim izborima je glasalo: sever 54,1 odsto, centar 52,2 odsto, jug 42,4 odsto.

CEMI: Izlaznost do 19 sati

Prema podacima Centra za monitoring i demokratiju na izbore je do 19 sati izašlo 50,8 odsto birača.

CDT: Izlaznost do 18 sati

Prema podacima Centra za demokratsku tranziciju do 18 sati na izbore je izašlo 45,5 odsto birača.

Prema regionima, na parlamentarnim izborima je glasalo: sever 50,20 odsto, centar 47 odsto, jug 37,4 odsto.

Jedno biračko mesto u Tuzima zatvoreno zbog nepravilnosti

Na jednom biračkom mestu u Opštini Tuzi zatvoreno je, nakon što član biračkog odbora napustio biračko mesto sa glasačkim listićima namenjenim za glasanje putem pisma.

Prema informacijama CeMI-ja, reagovala je i policija.

"Nakon što je u Tuzima, na BM 21, član biračkog odbora napustio biračko mesto sa glasačkim listićima namenjenim za glasanje putem pisma, i nakon reakcije policije, odlučeno je se ovo BM zatvori", saopšteno je iz CeMI na Tviteru.
 

CEMI: Izlaznost do 17 sati

Izlaznost po podacima CEMI-a do 17 sati po regionima na parlamentarnim izborima je: sever 44,5 odsto, centar 44 odsto i jug 36,1 odsto.

Podaci CEMI-a govore da je izalznost do 15 sati najmanja u odnosu na prethodna dva izborna ciklusa kada su upitanju izbori za Skupštinu Crne Gore.

CEMI: Izlaznost do 15 sati

Izlaznost po podacima CEMI-a do 15 sati po regionima na parlamentarnim izborima je: sever 37,7 odsto, centar 37,3 odsto i jug 30,8 odsto.

CDT: Izlaznost do 15 sati

Na vanrednim parlamentarnim izborima u Crnoj Gori do 15 sati glasalo je 35,1 odsto ili oko 190 750 birača, podaci su CDT

.

Izlaznost do 15 sati po regionima na parlamentarnim izborima: na severu zemlje glasalo je 38,6 odsto birača, u centralnoj regiji 36,2 odsto, a na jugu 29,1 odsto birača.

CDT: Oko 8 300 zahteva za glasanje putem pisma

Birački odbori su odobrili oko 8 300 zahteva za glasanje putem pisma, što je oko 1,52 odsto od ukupnog broja upisanih birača. 

Na parlamentarnim izborima 2020. godine putem pisma je glasalo oko 2,5 odsto ukupno upisanih birača, dok je na parlamentarnim izborima 2016. putem pisma glasalo 10 134 birača. To pravo je 2012. iskoristilo 15 290 birača, a 2009. godine 15 192 birača. 

CDT: Izlaznost do 13 sati

Na vanrednim parlamentarnim izborima u Crnoj Gori do 13 sati glasalo je 27,4 odsto ili oko 148 900 birača, podaci su CDT.

Izlaznost do 13 sati po regionima na parlamentarnim izborima: na severu zemlje glasalo je 29,6 odsto birača, u centralnoj regiji 28,6 odsto, a na jugu 22,9 odsto birača. 

CEMI: Izlaznost do 13 sati 

Izlaznost do 13 sati po regionima na parlamentarnim izborima Crnoj Gori je: sever 29 odsto centar 29,4 odsto i  jug 24,6odsto.

Podaci CEMI-a govore da je izalznost do 13 sati najmanja u odnosu na prethodna dva izborna ciklusa kada su upitanju izbori za Skupštinu Crne Gore.

CDT: Izlazbost do 12 sati

Na vanrednim parlamentarnim izborima u Crnoj Gori do 12 sati glasalo je 22 odsto ili oko 119 500 birača, podaci su CDT.

Izlaznost do 12 sati po regionima na parlamentarnim izborima: na severu zemlje glasalo je 29,6 odsto birača, u centralnoj regiji 28,6 odsto, a na jugu 22,9 odsto birača. 

CEMI: Izlaznost do 11 sati

Prema podacima CEMI izlaznost do 11 sati na osnovu realizovanog uzorka od 93,5 odsto iznosi 16,3 odsto.

Izlaznost do 11 sati po regionima na parlamentarnim izborima na osnovu realizovanog uzorka od 93,5 odsto je sledeća: sever 15,6 odsto, centar 17,2 odsto i jug 14,6 odsto

Uporedna izlazanost na parlamentarnim izborima do 11 sati: paralamentarni izbori 2020 - 35,4 odsto, parlamentarni izbori 2016 - 20,7 odsto.

CDT: Izlaznost do 11 sati 

Na vanrednim parlamentarnim izborima u Crnoj Gori do 11 sati glasalo je 16 odsto ili 86 790 oko birača, podaci su Centra za demokratsku tranziciju (CDT).

Izlaznost po regionima do 11 sati prema podacima CDT-a je: na severu zemlje glasalo je 16,2 odsto birača, u centralnoj regiji 17,1 odsto, a na jugu 13,9 odsto birača.  

CDT: Izlaznost do 9 sati 5,4 odsto

Na vanrednim parlamentarnim izborima u Crnoj Gori do 9 sati glasalo je 5,4 odsto ili oko 29 300 birača, podaci su CDT.

Izlaznost po regionima do 11 sati prema podacima CDT-a je: na severu zemlje glasalo je 4,9 odsto birača, u centralnoj regiji 6 odsto, a na jugu 4,9 odsto birača. 

CEMI: Izlaznost do 9 sati 5,8 odsto

Izlaznost do 9 sati na parlamentarnim izborima je 5,8 odsto, podaci su Centra za monitoring i istraživanje.

Izlazanost po regionima do 9 sati sever 5,1 odsto  centar 6,3 odsto i jug 5,6 odsto

CDT: Izlaznost do 8 sati 2,3 odsto

Do 8 sati glasalo je 2,3 odsto ili oko 12 300 birača.

Na sjeveru zemlje do 8 sati glasalo je 2,1 odsto birača, u centralnoj regiji  2,5 odsto, a na jugu 2,1 odsto birača. 

Građani Crne Gore birali novi saziv Skupštine

Na izborima je učestvovalo 15 lista, a biračko pravo ima 542.468 građana. 

Parlamentarni izbori su 12. od uvođenja višepartijskog sistema u Crnoj Gori, a šesti od obnove nezavisnosti.

Žrebom je odlučeno da je na glasačkom listiću prva lista "Jasno je! - Bošnjačka stranka - mr Ervin Ibrahimović", druga je "HGI - Na pravoj strani sveta!", a treća "Pravda za sve! - dr Vladimir Leposavić", prenosi RTCG.

Lista koalicije Socijalističke narodne partije i Demosa "Za tebe" je na četvrtom mestu na glasačkom listiću, a na petom je lista koalicije koju čine Prava Crna Gora, Demohrišćanski pokret, Slobodna Crna Gora, Demokratska srpska stranka i Pokret za Pljevlja, pod nazivom "Narodna koalicija - složno i tačka".

Na šestom mestu je lista Albanska alijansa, koalicije koju čine Forca, Demokratski savez, Demokratski savez Crne Gore i građanska grupa Pokret za Tuzi, sledi lista "Preokret za sigurnu Crnu Goru – Srđan Perić", a na osmom mestu na listiću je lista "Pokret za promene - Prvo Crna Gora - Nebojša Medojević - Reforme za spas zemlje".

Lista "Da. Mi možemo za građansku Crnu Goru!" je na devetom mestu, a na desetom lista koalicije koju čine Demokratska partija socijalista, Socijaldemokrate, Demokratska unija Albanaca i Liberalna partija - "Zajedno! Za budućnost koja ti pripada - Danijel Živković".

Lista "Evropa sad – Milojko Spajić" je na 11. mestu na glasačkom listuću, sledi "SDP – Za našu kuću", a zatim lista koalicije Građanskog pokreta URA i Demokrata "Aleksa i Dritan - Hrabro se broji!".

Na 14. mestu na glasačkom listiću je lista koalicije Nove srpske demokratije, Demokratske narodne partije i Radničke partije "Za budućnost Crne Gore", a na 15. lista Albanskog foruma, koji čine Albanska alternativa, Demokratski savez Albanaca i Nacionalna unija Albanaca, pod nazivom "Albanski forum - Nik Đeljošaj BESA za Evropski Razvoj".

Izvor: Centra za demokratsku tranziciju/Centra za monitoring i istraživanje /Tanjug/Beta