Patrijarhove reči analitičari ne vide kao podršku studentima (VIDEO)
Solidarnost i podrška studentima širi se iz dana u dan, a javnost je dugo čekala da li će se i kako prema blokadama postaviti Srpska pravoslavna crkva. “Oprezno” - tako se u najkraćem opisuje stav institucije kojoj, uz vojsku, građani i dalje poklanjaju veliko poverenje. Šta je poručio patrijarh Porfirije i kako je to protumačeno?
Ne odustaju studenti ni sa blokadama fakulteta, ni sa protestima. Idu od institucije do institucije, odlučni da postignu cilj – ispunjenje svih zahteva. Njihova okupljanja, uključujući blokade saobraćajnica širom zemlje, često su obeležena incidentima i napadima huligana ili građana koji se protive protestima. U danu najmasovnijeg protesta na Trgu Slavija, patrijarh Porfirije izražava zabrinutost uz ocenu da crkva nije arbitar već miriteljka i poziva na pomirenje.
"Pratimo rastuću atmosferu konfrontacije i antagonizma uz svakodnevne incidente koji, bojimo se, a ne daj Bože, mogu se toliko proširiti da bude zaista i velikog broja žrtava. Rastuće podele objektivno ugrožavaju dostojanstvo i slobodu ljudske ličnosti, kao i jedinstvo našega naroda, a to su središnje vrednosti hrišćanskog shvatanja temelja sabornosti", reči su patrijarha Porfirija.
Navodi i da mu je žao što mnogi ne razumeju, a neki možda i ne žele da razumeju prirodu i misiju Crkve. SPC se tradicionalno smatra institucijom koja treba da podržava pravdu, moralne vrednosti i opšte dobro naroda. Istorijski, bilo je trenutaka kada je Crkva aktivno stajala uz narod i često se navodi primer tokom studentskih protesta 1997. godine, kada je patrijarh Pavle jasno izrazio podršku studentima i opozicionim pokretima, naglašavajući potrebu za mirnim i pravednim rešavanjem konflikata. Šta nam trenutna situacija pokazuje i kako se razumeju reči patrijarha Porfirija koje pozivaju na dijalog i smirenje?
"Lično mislim da se patrijarh nije izjasnio da je sa studentima on više doživljava vlast kao saradnika crkve, dok su studenti otprilike po njemu uzrok nemira. Očigledno je da se jednostavno patrijarh stavio uz vlast i da smatra da je on crkva, a ne da je narod crkva. Jer crkvu čine vernici, a ne klir", kaže za Insajder Draško Đenović verski analitičar.
"U ovoj situaciji kakva je danas, nesumnjivo je da je crkva deo infrastrukture vlasti i da rade sve samo da se ne zamere vlasti. Dakle, reč je o jednoj simbiozi koja je u interesu i vlasti i crkve", za Marker ocenjuje Slobodan Sadžakov profesor etike na novosadskom univerzitetu i verski analitičar.
Katolička crkva se, s druge strane, osvrnula na pitanje bezbednosti demonstranata. U svojoj poslanici, beogradski nadbiskup Ladislav Nemet poručuje da Srbija treba da bude sigurno mesto za sve.
"Ova sigurnost ne bi trebalo da se odnosi samo na javne zgrade, već i na činjenicu da naši mladi ljudi koji se bore za budućnost neće biti zlostavljani od strane nepoznatih pojedinaca obučenih u crno da oni koji protestuju mirno neće biti obarani automobilima", poruka je Beogradskog nadbiskupa Nemeta.
Dok kardinal Nemet javno poziva na zaštitu prava, analitičari postavljaju pitanje za SPC – gde je njena uloga u ovom trenutku?
Slobodan Sadžakov profesor etike na novosadskom univerzitetu, verski analitičar
"Imate ćutanje povodom svih bitnih egzistencijalnih pitanja, od litijuma do ovoga što se događa sada. E sada, moglo bi se stvari posmatrati iz ove perspektive, da se Srpska pravoslavna crkva bavila i do sada isključivo striktno verskim pitanjima, da je bila okrenuta ustrojstvu svoje crkve i tako dalje, onda bismo mogli reći, stvarno su oduvek bili usmereni tako kako jesu i sada ne treba očekivati ništa od njih. Međutim, itekako su se oglašavali kad je bilo potrebno vlasti, itekako su ćutali kad je bilo potrebno vlasti", navodi Sadžakov.
Uloga Srpske pravoslavne crkve u trenutnim dešavanjima izaziva različita tumačenja i stavove. Dok jedni očekuju jasniju podršku, ima i mišljenja da Crkva zadržava ulogu posrednika i promotera mira.
Novinarka Jasmina Dobrilović