Perkov (SHARE) o eksploziji "pejdžera" u Libanu: Sofisticiran napad verovatno izveden podmetanjem kompromitovanih uređaja

Dan posle istovremenih eksplozija "pejdžera“ u Libanu u kome je stradalo 12 osoba, među kojima i dvoje dece, a 2.800 osoba je ranjeno usledio je novi - najmanje troje ljudi je ubijeno, a stotine je ranjeno u eksplozijama u dolini Beka na istoku Libana kada su, prema prvim informacijama, detonirani ručni radio aparati koje koriste pripadnici Hezbolaha. Dok Vlada Libana optužuje Izrael za detoniranje "pejdžera“ koje su koristili pripadnici Hezbolaha, ekstremističkog pokreta koji podržava Iran, Izrael odbija da komentariše slučaj. Bojan Perkov, istraživač fondacije "SHARE" kaže za Insajder da za sada ima mnogo nepoznanica u vezi sa napadom, ali eksperti ističu nema pokazatelja da je reč o sajber napadu, odnosno da "pejdžeri“ nisu "hakovani“ na daljinu.

Liban Foto: Tanjug/ AP Photo/ Hassan Ammar

"Reč je o veoma sofisticiranom napadu koji je verovatno izveden kroz podmetanje kompromitovanih uređaja prilikom isporuke ili u samoj fabrici", navodi Perkov.

Tajvanska kompanija Gold Apolo saopštila je da je ovlastila kompaniju sa sedištem u Budimpešti za proizvodnju pejžera koji su juče eksplodirali u Libanu i Siriji.

"Pejdžeri AR-924 koje koriste militanti (Hezbolaha) proizveli su 'BAC Consulting KFT', sa sedištem u Budimpešti. Prema ugovoru o saradnji, ovlastili smo BAC da koristi naš zaštitni znak za prodaju proizvoda u određenim regionima, ali dizajn i izrada proizvoda su isključivo njihova odgovornost“, navodi se u saopštenju Gold Apola, prenosi AP.

Nakon eksplozija "pejdžera“, uređaja za komunikaciju, nameće se pitanje bezbednosti takvih i sličnih naprava - poput telefona. Bojan Perkov ističe da građani nemaju razloga za brigu, jer je reč o targetiranom napadu.

Na pitanje zašto Hezbolah koristi pejdžere, tehnologiju koja se smatra zastarelom u 21. veku, istraživač iz fondacije "SHARE" odgovara: "Verovatno da bi izbegli nadzor koji lako može da se vrši kada je reč o mobilnim telefonima, a naročito pametnim telefonima".

Američka novinska agencija Rojters, pozivajući se na neimenovane libanske izvore, piše da je izraelska obaveštajna služba Mosad postavila malu količinu eksploziva u 5.000 pejdžera tajvanske proizvodnje koje je naručila libanska grupa Hezbolah pre nekoliko meseci.

Eksplozije su se uglavnom dogodile u oblastima gde je Hezbolah snažno prisutan, posebno u južnom predgrađu Bejruta i u regionu Beka u istočnom Libanu, kao i u Damasku, rekao je zvaničnik grupe koji je govorio pod uslovom anonimnosti, jer nije bio ovlašćen da razgovara sa novinarima. 

Stručnjaci veruju da je eksplozivni materijal stavljen u pejdžere pre njihove isporuke i upotrebe.

Pejdžer AR-924, sadrži punjivu litijumsku bateriju i mogao je da prima tekstualne poruke do 100 karaktera. Baterija mu je trajala do 85 dana. Kako navodi agencija AP, to je bilo ključno u Libanu, gde su nestanci struje uobičajeni višegodišnjeg ekonomskog kolapsa. 

Oni takođe rade na različitoj bežičnoj mreži od mobilnih telefona, što ih čini otpornijim u hitnim slučajevima, piše američka agencija.

Libanski bezbednosni izvori su rekli da su radio aparati koji su danas eksplodirali kupljeni pre pet meseci u isto vreme kada i pejdžeri.

Izvor: Insajder