Petina građana Srbije u riziku od siromaštva (VIDEO)

Tri decenije siromaštvo se smatra kršenjem ljudskih prava. Uprkos tome, raste broj onih koji nemaju osnovne uslove za život širom sveta. Procenjuje se da je oko devet odsto svetske populacije siromašno.

Foto: Insjader

Zvanični podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da je 2022. godine 20 odsto stanovništva, odnosno više od milion i 300 hiljada građana Srbije moglo da računa na manje od 26 i po hiljade dinara mesečno. Posle primene Zakona o socijalnoj zaštiti, koji nevladine organizacije i dalje kritikuju i traže izmene - socijalnu pomoć prima oko 176 hiljada ljudi.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti smatra da sistem socijalne zaštite mora da se unapredi da bi se bolje prepoznali siromašni.

"Baca ih u očaj. Kada vi ne dobijete pravdu ili vidite da se ona ne deli onako kako joj sam naziv kaže, jer su ljudska prava univerzalna za sve nas i zaista treba da budemo jednaki pred zakonom. Dakle to je posmatrano u jednom širem kontekstu i morali bi imati jedan manje administrativan birokratski pristup ljudima jer ljudsko dostojanstvo bi trebalo da bude fokus svih zapravo sistema“, kaže Janković

Zvaničnih podataka nema ni kada su beskućnici u pitanju, zbog nepreciznih metoda popisa.  Prošlogodišnji popis je registrovao samo one koji su se tokom popisivanja obratili nekoj instituciji socijalne zaštite ili bili smešteni u njima, ali ne i one koji žive – na ulicama, u parkovima, ispod mostova, u napuštenim objektima.

Jedan od njih je bio i Milan Spaček. Na ulici je živeo od kraja decembra 2017. do sredine ove godine, kada je primljen u starački dom. Posle Milanove ispovesti u emisiji "Preživeti još jedan dan“, serijala "Male velike priče“, Insajder televizije, život mu se promenio.

"Ja sam postao beskućnik, kao sposoban čovek za rad. Materijalna nemaština je rasturala moj život, a nisam sebi dozvoljavao u tim trenucima da zakrpim te porodične, društvene i prijateljske odnose, nego sam to sve postepeno odbacivao i ostao sam sam ili kako bi rekli mali. Mali za celo društvo koji ne može više uticati ni za sebe ni na drugoga, onda su prva jedna humanitarna organizacija, pa druga, pa pravnici, koji su radili besplatno pomagali mi,objašnjavali mi , gurali me, pa vi ste izneli jednu lepu priču. Pošto ste uspeli da vašom emisijom iz mene izvučete ono najbolje i da vidite u meni čoveka koji želi da se izvuče iz beskućnice to je jedini način bio da to i uradim, da u sebi vidim čoveka koji mora da se stabilizuje, i da pronađem čoveka u sebi“, kaže Spaček.

Dodaje i da nekada nije potrebno materijalno, već da je dovoljan nekad i samo razgovor koji će uticati da čovek se pomeri sa te linije i da nađe neki drugi put. 

Izvor: Insajder