Petnaest dana od požara u Šidu: Nepoznate posledice po zdravlje ljudi i živog sveta (VIDEO)

Petnaest dana od požara u fabrici boje i lakova “Evrojug” u Šidu, građani ne znaju ni su tačno koje hemikalije su gorele, ali još važnije - ni koliko su te sagorele hemikalije opasne po zdravlje. Nepoznato je i kakve su posledice po zagađenje zemlje i voda, imajući u vidu da se sagorele hemikalije mesecima talože i na zemlji i na površinskim vodama. Iako su dužne da građanima saopšte ove informacije – institucije ćute.

Požar u Šidu, foto: Tanjug

Pre 15 dana u krugu fabrike boja i lakova “Evrojug” u Šidu zapalio se kontejner sa hemikalijama, a jedan radnik je poginuo u požaru. Za teško delo protiv opšte sigurnosti terete se vlasnik fabrike i jedan zaposleni. Pokrajinska i Republička agencija za zaštitu životne sredine su na terenu proveravale evenutalne posledice po životnu sredinu. Ali šta su utvrdili – i dalje ne saopštavaju.

 “Niko osim državnih institucija ne može imati informaciju o tome koliko je bilo tih hemikalija koje ste rekli, koliko je dugo gorelo, koja je opožarena površina, zapremina i koliko je emitovano. Bez toga nijedan građanin, nijedna institucija, organizacija ne može znati šta se dešava. Ovo je jedan u nizu, bez presedana, neodgovornog ponašanja institucija kada je u pitanju upravljanje incidentnim situacijama. Znači, emitovale su se opasne materije, građani su neadekvatno upozoreni, količina je nepoznata, vrste su nepoznate i naravno završilo je to nešto u vazduhu, nešto u zemljištu i verovatno nešto u podzemnim i površinskim vodama”, izjavio je za Insajder bivši član Agencije za zaštitu životne sredine Milenko Jovanović.

Osnovno tužilaštvo u Sremskoj Mitrovici za Insajder navodi da još nisu izvršena veštačenja koja bi dala odgovore na pitanje o sastavu i karakteristikama hemikalija koje su sagorele tokom požara. Uputili su nas na Štab za vanredne situacije u Šidu,ali su nam tamo rekli da ne smeju da daju izjave za medije. I u opštini Šid takođe ćute.  A odgovori su važni, jer kako pojašnjava naučna saradnica Instituta za hemiju – boje tokom sagorevanja ispuštaju toksične elemente.

 “Toksične metale koji mogu biti na bazi kadmijuma, olova, hroma, arsena. Sve su to opasne supstance koje su trajnog karaktera, ne raspadaju se u prirodi, nego kada se oslobode one završavaju i u lancu ishrane”, rekla je naučna saradnica Instituta za hemiju, dr Dragana Đorđević.

Na pitanja Insajdera o posledicama požara u Šidu nisu odgovorili ni iz nadležnog Ministarstva ni iz Agencije za zaštitu životne sredine. Ćutanje institucija o posledicama požara, nažalost, nije ništa novo. I dalje su nepoznate posledice  požara u kineskom tržnom centru u Beogradu krajem januara, ali i višenedeljnog požara na deponiji “Duboko” kod Užica u maju.

 Izvor: Insajder