Petrović za "Svet i mi"o hibridnim ratovima: Internet je postao novo ratište, tu se obavljaju najveće i najskuplje operacije (VIDEO)
Proteklih godina često slušamo da se protiv Srbije vode hibridni ratovi. Neretko se takvi zvučni termini u Srbiji koriste u dnevnopolitičke svrhe, pa javnost brzo ogugla na njihov pomen. Međutim, poslednjih meseci na takozvane hibridne ratove upozoravaju i u Evropi. Visoki evropski zvaničnici tvrde da Rusija vodi hibridni rat protiv vodećih država EU, a predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen osudila je hibridni rat Rusije na Balkanu. Direktor ISAK fonda Nikola Petrović rekao je u emisiji "Svet i mi"na Insajder televiziji, da u stručnoj javnosti zapravo ne postoji konkretan odgovor na pitanje šta su hibridni ratovi.
"Ta definicija, kao ni definicija terorizma, nikada nije u teoriji do kraja definisana. Jednostavno rečeno, hibridni ratovi su svi ratovi u kojima se, pored konvencionalnog ratovanja, primenjuju i tzv. asimetrične ratne metodologije. U današnje vreme, kad se izgovori hibridni rat - naročito kada to čujete od političara – najčešće se misli na metode koje ne uključuju klasične vojne metode, znači vojsku i vatreno oružje, i najčešće podrazumevaju upotrebu tzv. sajber ratovanja, tj. uticaja na informacione tehnologije i na moderne tehnologije u IT sektoru. To su napadi na sisteme komunikacije, na sisteme obaveštavanja, na ekonomske sisteme države itd.“, kazao je Petrović.
Kanal za nevidljive ratove
Oštećenje optičkih telekomunikacionih kablova koji preko Baltičkog mora spajaju evropske države – zbog čega se iz Brisela upozorava na Rusiju - Petrović vidi kao klasičan primer hibridnog ratovanja, ukoliko se dokaže da su kablovi pokidani namerno.
Takođe, EU je pokrenula istragu i protiv TikToka, koji je u vlasništvu kineske kompanije, zbog optužbi da je Rusija koristila tu društvenu mrežu da utiče na rezultat prvog kruga predsedničkih izbora u Rumuniji na kojem je pobedio krajnje desničarski kandidat naklonjen Moskvi. Petrović je saglasan sa ocenom da su društvene mreže postale glavni kanal za nevidljive ratove.
"Ne samo društvene mreže, nego uopšte internet - sve ono što on uključuje predstavlja novo ratište. To je najnovija sfera na kojoj se obavljaju najveće operacije, najskuplje operacije, operacije koje u stvari, uz najmanje uloženih sredstava, mogu naneti najveću i najdugoročniju štetu neprijatelju. Zamislite samo scenario u kojem bi internet u bilo kom delu sveta nestao čak i na kratko vreme. Mi smo imali u prošlosti takve slučajeve, što zbog nestanka struje, što zbog nekih nesreća, ali se i dan-danas sumnja na izvesne terorističke ili akcije hibridnog ratovanja. Takve akcije mogu izazvati ozbiljnu finansijsku štetu, mogu izazvati ozbiljnu paniku među stanovništom, što je najčešće i cilj takvih akcija“, kazao je on.
Nema apsolutne zaštite
S druge strane, Petrović kaže da današnje ubistvo ruskog generala usred Moskve - za šta se, prema nepotvrđenim informacijama, sumnjiči ukrajinska služba - ne pripada hibridnom ratu.
"Mada, po svojoj definiciji, hibridni rat uključuje korišćenje paravojnih i nevojnih jedinica. Mi ne znamo ko su počioci. Ukrajinci priznaju da su to pripadnici njihove službe. To je mnogo više klasično ubistvo u cilju izazivanja neprijatelja. Ukrajinci su to uradili da bi pokazali moćnoj Rusiji, koja ima moćnu kontraobaveštajnu službu, da su praktično u centru Moskve u stanju da urade ovo što su uradili. Da li to može svakome da se desi? Predsednik SAD Kenedi je ubijen, na Ronalda Regana je pucano, naš premijer Zoran Đinđić je ubijen ispred ulaza u Vladu... Naravno, takve stvari su uvek moguće i zato službe nigde u svetu nikada ne spavaju, ali ne postoji apsolutna zaštita, ni u kom domenu života, pa ni u bezbednosnom“, naglasio je on.
Problematične tvrdnje predsednika
Komentarišući činjenicu da je tema hibridnih ratova česta i u Srbiji, te da predsednik Aleksandar Vučić neretko upozorava da je naša država na meti, Petrović je rekao da uvek treba biti oprezan.
"To se ne dovodi u pitanje. Ali, SFRJ i princip sukobljavanja sa ’petom kolonom’ i neprijateljem koji nikad ne spava - ne postoji već jako dugo. To što predsednik Vučić pokušava da uradi je u najmanju ruku neozbiljno, s obzirom da nikada nije imenovao neprijatelje koji koriste neke od protesta u Srbiji kao element hibridnog rata protiv Srbije. Dakle, nikada nije imenovao koji su to neprijatelji koji primenjuju te metode, iako često, kao i u poslednjim obraćanjima, uvek upire prstom ka Zapadu. Ali, to su isti ti ljudi sa kojima on posle sedne, priča i dogovora se, kao što su predsednik Makron, kancelar Šolc i tako dalje. To je jako problematična kategorija u koju on zalazi, s obzirom da biste morali da podrazumevate da postoji iza toga nečija služba, konkretno neke države – ili sistema država - koja sprovodi hibridni rat. Ubeđen sam da naše službe ozbiljno rade svoj posao, da u njima postoji veliki broj profesionalaca koji se ovome na dnevnom nivou bave. A da u tako dugačkom periodu imate proteste koje potpomažu strane službe – to nije nešto što je baš realno“, zaključio je Nikola Petrović.
Izvor: Insajder