Pitanje izvoza žita pogoršalo odnose Ukrajinaca sa saveznicima (VIDEO)

Prošlo je i drugo leto rata u Ukrajini. Prema američkim procenama, od kraja februara prošle godine, 200.000 mrtvih i 300.000 ranjenih vojnika na obe strane. Prošle su ofanzive i kontraofanzive, a kraj rata se ne nazire niti se o tome govori - priča se o saveznicima. Odnosi Ukrajine sa nekim od njenih najbližih saveznika i najvećih pristalica su pogoršani - zbog izvoza žita. Poljska, Slovačka i Mađarska pobunile su se zbog odluke Evropske komisije da ukine privremene restrikcije na uvoz žita iz Ukrajine koja, kažu, ugrožava opstanak njihovih farmera.

Foto: Insajder

Odluka Poljske, Slovačke i Mađarske da zabrane uvoz ukrajinskog žita i odgovor Ukrajine - tužba Svetskoj trgovinskoj organizaciji - jedan je od najvećih sporova saveznika od početka rata. Izvoz žita je Ukrajini i pre rata bio jedan od glavnih izvora prihoda, a od rata  jedan od nekoliko preostalih.

"Ukrajina mora da pokaže neku svoju, kako bih rekao, hrabrost i odvažnost, mora nečim da se obeleži u političkom prostranstvu jer i ona ima potrebu da štiti svoje proizvođače. A rekao bih, ne samo da štiti proizvođače jer izvoz žita za Ukrajinu je sada jedan jedinstveni izvor deviznih prihoda i ona u toj svojoj borbi sa Poljskom i drugim zemljama istočne Evrope poziva na statut Svetske trgovinske organizacije, dakle radi nešto što je apsolutno legalno", izjavio je za Marker Srećko Đukić, diplomata i član Foruma za međunarodne odnose.

Susedi Ukrajine, poput Poljske s kojom je sada u sporu, neki su od najvećih njenih pristalica kada se uporede veličine ekonomija tih zemalja i vojna i finansijska sredstva.

"Potencijalno bi to imalo efekta u pogledu podrške u tom jednom generalnom smislu. Ja bih posebno izdvojio segment koji se tiče naoružanja i vojne opreme. Ipak je to prioritet svih prioriteta. Prilično sam siguran da je daleko od toga da će zbog određenih problema koje imaju farmeri u Poljskoj ili nekih nesuglasica koje imaju ljudi u Slovačkoj ili Rumuniji se odraziti na to da celokupan koncept podrške Ukrajini se uruši", izjavio je za Marker Vlade Radulović, vojni analitičar.


Koren problema među saveznicima može da se traži i u izborima. Početkom oktobra na vlast u Slovačkoj vratila se stranka nekadašnjeg premijera Roberta Fice, koji je u izbornoj kampanji obećavao ukidanje vojne pomoći Ukrajini. Slične predizborne parole se čuju i u Poljskoj, tokom izborne trke koja je u toku

"Ne bi trebalo precenjivati ulogu tih predizbornih parola, ali ni potcenjivati. Ja sam pre svega da se ne precenjuju jer Poljska i Ukrajina imaju daleko dublje interese nego što su ti interesi koji su sada vezani neposredno za izbore ili što ima nekih repova iz istorije08:58 + 00:06 Ja sam uveren da će posle ovih izbora, u Poljskoj na primer, ako pobedi desnica a pogotovo građanska platforma Donalda Tuska, odnosi između te dve zemlje biti apsolutno normalizovani", rekao je Đukić.

Dugo najavljivana ukrajinska ofanziva, pokrenuta u junu, tokom leta nije dala očekivane rezultate. Odbrambene strukture koje su Rusi izgradili bile su prethodnih meseci nepremostive za Ukrajince.

"Postignuti su određeni rezultati ali ograničenog formata. Mnogi će reći nedovoljno, kako se to planiralo i čini mi se da se ukrajinske snage duž fronta nalaze u defanzivi, odnosno u poziciji da brane svoj pozicije", naveo je Radulović.

Mirovne pregovore niko ne pominje, a signali koji stižu iz Moskve i Kijeva ne pokazuju da sada postoji interesovanje za postizanje - bar primirja. To nagoveštava da će Ukrajini i sledeće godine biti potrebna velika vojna i finansijska pomoć, a posebno podrška komšija.

Izvor: Insajder