Plakati kojima se targetiraju politički protivnici kruže mrežama: Ima li granica u političkoj borbi? (VIDEO)

Društvenim mrežama ponovo kruže plakati kojima se targetiraju predstavnici opozicije, a mogu da se nađu i u poštanskim sandučićima i na fasadama zgrada. Nije poznato ko stoji iza njih, ali ih dele i brojni funkcioneri vladajuće stranke. Dok je za predstavnike vlasti to legitiman vid političke borbe, stručnjaci za politički marketing upozoravaju da su takve kampanje opasne i po one koji se nađu na propagandnom materijalu, i po celokupnu političku komunikaciju.

Foto: Insajder

Izbori još nisu raspisani, ali sudeći po flajerima i plakatima na kojima su opozicioni političari predstavljeni kao zlikovci i lopovi, a koji se šire društvenim mrežama, izborna kampanja je počela.

Poslanica Srpske napredne stranke i potpredsednica Skupštine Sandra Božić je, na društvenoj mreži "X", podelila plakat sa likom predsednika Stranke slobode i pravde Draganom Đilasom i njegovim navodnim godišnjim primanjima, nazivajući ga najvećim lopovom u političkoj istoriji Srbije.

Plakat na kojem je poslanik Pokreta slobodnih građana predstavljen kao komandant koncentracionih logora u Hrvatskoj, Maks Luburić, na istoj društvenoj mreži delio je državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave.

Predsednik Pokret slobodnih građana Pavle Grbović ističe da ga to lično nije uplašilo, ali da to jeste jedan način zastrašivanja političkih protivnika. 

"Pa to je još jedan pokušaj surove eksploatacije emocija ljudi. Znate, kada vi kažete za nekoga da je nesposoban ili da bi država sa njim loše funkcionisala, to jeste negativna kampanja kojom vi pokušavate da ga diskreditujete kao političkog aktera. Ali kada nekoga obučete u ustašku uniformu i pokažete ga kao neprijatelja naroda, onda ste vi direktno poslali signal nekome ko ima određena patriotska osećanja ili ko ima određena sećanja na te periode, ili čiji su roditelji ili dedovi ili rođaci bili žrtve tog sistema, da sa takvom osobom treba da se obračuna na svaki način i politički, a zašto ne i fizički“, kaže Grbović.


Profesor Neven Obradović, koji na Odseku za komunikologiju i novinarstvo Univerziteta u Nišu predaje između ostalog političko komuniciranje, lobiranje brendiranje i tehnike PR kampanja, ističe da nema dileme da je to opasan način targetiranja neistomišljenika, najpre sa idejom da utiče na emocije građana. 

"On ima tu funkciju zapravo da šokira, on deluje na tu emotivnu, dakle, emotivno-afektivnu komponentu stava i kako da vam kažem, ja zaista mislim da je takvo predstavljanje bilo koga u društvu jako, jako opasno i tu nema nikakve dileme. Svakako da služi da zaplaši protivnike i pokazuje  - evo na što smo sve spremni. Dakle ako možemo da vas stavimo na isti plakat sa ljudima koji su činili velika zlodela u prošlosti, dakle na sve smo spremni i to svakako ima i tu funkciju da zaplaši političke protivnike", objašanjava Obradović.

Pre nekoliko dana razbijene su prostorije Nove demokratske stranke Srbije, na čijim su vratima izlepljeni plakati na kojima su predstavnici opozicije i natpis - "Dogovor za bedu". 

Uz njih, i plakati na kojima se lideri opozicionih stranaka desnog spektra dovode u vezu sa Aljbinom Kurtijem i tzv. OVK. 

Član Predsedništva Nove demokratske stranke Srbije Miloš Stanković ističe da je neophodno da se pošalje jasna poruka da to nije način na koji treba da se vodi politička borba. 

"Lično sam pogođen činjenicom da u prethodna dva dana nismo videli nikakve reakcije, ni u Skupštnini, a ponajmanje reakcije vladajuće većine, na ovakve plakate gde se jedan čovek predstavlja kao pripadnik OVK, a drugi kao pripadnik ustaškog pokreta. Na nama je i na predstavnicima opozicije i na predstavnicima vlasti da se izjasnimo da li je to prihvatljiv ili neprihvatljiv način ponašanja", kaže Stanković.

Profesor Neven Obradović dodaje i da su plakati sami po sebi legitiman vid političke borbe, ali da je njihov sadržaj problematičan. 

"Plakat i letak, kako kažemo, i jesu legitimni. Ali sadržaj njihov, stvarno smatram da apsolutno nije legitiman, i po mom mišljenju je duboko sramotan za ovo društvo, jer zaista smatram da trebamo politički da napredujemo. U politici moramo da ukazujemo na negativne aspekte nečega što vlast ili opozicija radi. Ali mislim da ne treba da prelazimo granicu dobrog ukusa, jer kažem, jedni i drugi imaju toliko mana koje bi mogle da se iskoriste, a da to opet ostane na nekom terenu fer političke igre i da prosto ovo društvo činimo zdravim na taj način", kaže Obradović.

Međutim, društvene mreže su siva zona i nema nadležnog tela koje može da odredi šta je fer i kada se pređe crvena linija zbog koje bi nasilje na društvenim mrežama moglo da se prelije i u realni svet. Profesor Obradvodić ističe da je zato jedini način da se politička borba vrati u granice pristojnosti, da celo društvo pošalje poruku da je takav način komunikacije neprihvatljiv. 

Izvor: Insajder