Planiramo razvoj civilnog nuklearnog programa bez strategije i suprotno Zakonu o zabrani izgradnje nuklearki (VIDEO)

Srbija traži strateškog partnera za razvoj civilnog nuklearnog programa, i na dobrom je putu da ga pronađe. U Parizu, gde se predsednik Srbije večeras sastaje sa francuskim predsednikom, potpisan je Memorandum sa francuskom Elektroprivredom EDF, i to u oblasti energetske tranzicije i niskougljenične tehnologije.

Potpisan Memorandum o razumevanju između Vlade Srbije i Francuske elektroprivrede. Foto: Tanjug

Srbiji su, kako se navodi, potrebne četiri male modularne nuklearke jer će do 2050. godine potrošnja struje porasti četiri puta. Investicija je vredna sedam i po milijardi evra. 

Sve to proteklih nedelja saznajemo od predsednika države, i to bez prethodne političke rasprave u Parlamentu, bez stručne rasprave, ali i bez strategije opravdanosti tih ciljeva. Pritom je tekst Memoranduma, krajem prošle nedelje, usvojila Vlada u tehničkom mandatu, koja nema ovlašćenja da donosi važne strateške odluke.

Saradnja u oblasti energetike podrazumeva ulaganja u hidroelektrane, ali i u civilni nuklearni program. Memorandum je danas u Parizu, u ime Srbije, potpisao ministar finansija, a razlog za odluku o  strateškoj saradnji sa francuskom Elektroprivredom objasnio je predsednik države.

"Sa njima razgovaramo i o tome kako da dobijemo njihov "know – how“, ekspertizu po brojnim pitanjima, kako da zajednički radimo u budućnosti od hidroelektrana, do nuklearnih elektrana, jer vi znate da su oni najveći i proizvođač i korisnik nuklearne energije i da su time sebe obezbedili u budućnosti. Dakle, moramo da brinemo danas kakvu ćemo da imamo privredu i struju u budućnosti, a Srbija nije parazitska zemlja, Srbija je ozbiljna zemlja i Srbija ima svoju industriju, srpska industrija raste, srpske kompanije rastu, investitori dolaze u Srbiju najviše i zato je strašno važno da ovo obezbedimo“, rekao je predsednik Srbije u Parizu.

"Srbija troši vrlo malo energije po jedinici mere, ili po glavi stanovnika, mi nećemo imati neki tako veliki razvitak industrije u narednom periodu, imamo relativno malu industriju i po svim procenama, to se neće desiti i mi možemo prilično jednostavno i lako preći na obnovljive izvore energije, a to uključuje širok dijapazin izbora, hidroenergija, biomasa, biogas, solarna energija, vetroparkovi“, kaže za Insajder stručnjak za energetiku, Miodrag Kapor.

[related-content]

Takvo mimoilaženje u procenama moguće je u situaciji kada nemamo strategiju razvoja proizvodnje nuklearne energije. Na snazi je Zakon o zabrani izgradnje nuklearki, a u aktuelnoj Strategiji razvoja energetike u zemlji do 2025. piše i da za tako nešto ne postoji ni regulatorni, ni administrativni okvir. Napominje se i da nam nedostaju kadrovi. U Parlamentu o tome nije bilo političke rasprave,  pa tako na red nije došla ni ocena stručne javnosti. Uprkos svemu tome, doneta je odluka i potpisan Memorandum.

Izvor: Insajder