Završena sednica Skupštine na kojoj se raspravlja o Zakonu o ministarstvima, nastavak sutra

Prva sednica jesenjeg zasedanja Skupštine Srbije održana je danas, a na dnevnom redu je bila jedna tačka - Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o ministarstvima. Sednica je završena posle skoro desetočasovne rasprave, a poslanici će sutra nastaviti razmatranje predloženih izmena zakona, što je uvod u formiranje nove Vlade. Tim predlogom je predviđeno da Vlada Srbije ima 25 ministarstava, četiri više nego dosadašnja.

Skupština Srbije / Foto: Srđan Ilić

Đurđević Stamenkovski: Odugovlače se sa formiranjem vlade jer smatraju da će spoljnopolitički pritisak oslabiti

Na pitanje Insajdera zbog čega se po njihovom mišljenju toliko dugo čekalo na formiranje Vlade Republike Srbije Đurđević Stamenkovski odgovara da su razlozi dvojaki. 

„Dvojaki su razlozi. Pre svega oni smatraju da će odugovlačenjem oslabiti spoljnopolitički pritisak. Naše mišljenje je apsolutno drugačije vidimo da sve vreme pritisci samo rastu. Smatramo da poprilično ne ozbiljno delujemo kao država činjenicom da od trećeg aprila nismo uspeli da formiramo Vladu Republike Srbije. Drugi razlog koji je pre svega presudan jesu njihove unutar stranačke razmirice. Vi vidite jedan potpuno otvoreni sukob dva aktuelna ministra. Vi vidite rijaliti program između ministra Vulina i ministarke Mihajlović“, zaključila je Đurđević Stamenkovski.

U raspravi o novoj Vladi najviše reči o Veljku Belivuku 

U raspravi o izmenama i dopunama Zakona o ministarstvima do sada je najviše reči bilo o jučerašnjim izjavama vođe kriminalnog klana Veljka Belivuka i njegovoj navodnoj povezanosti sa Srpskom naprednom strankom, bilo je reči o današnjim hapšenjima u Novom Sadu, dok je o samom predlogu osim predlagača govorilo tek nekoliko poslanika.

U ime Odbora za pravosuđe obratio se poslanik Vladimir Đukanović koji je podvukao da "poslanici biraju ratnu vladu" koja će poput mnogih zemalja Evrope biti prinuđena da donosi "ratne mere".

Đukanović je pohvalio formiranje Ministarstva za javna ulaganja, razdvajanje prosvete i nauke kao i razdvajanje kulture i informisanja.

Poslanik iz grupe "Evropski regioni" Aleksandar Olenik zamerio je što se u predlogu zakona nigde ne pominje Vojvodina, iako ona puni trećinu budžeta i pitao koje će od 25 ministarstava da podnese predlog zakona o finansiranju Vojvodine.

Pitao je i čime se bavi ministarstvo za evropske integracije i dodao da ukoliko Srbija ne uvede sankcije Rusiji ono gubi svoj smisao, a naglasio je da ni ministarstvo trgovine neće biti potrebno ukoliko se prekine put ka Evropskoj uniji.

„Bilo bi bitno da znamo i koje je ministarstvo nadležno za Novaka Nedića, sekretara Vlade, da li pravde ili unutrašnjih poslova, pošto on ne osporava tvrdnje sa je povezan sa kriminalnim klanovima", pitao je Olenik.

Milenko Jovanov iz SNS-a optužio je pojedine opozicione grupe da im je "lider Veljko Belivuk" i da oni slušaju šta on govori pa to ponavljaju u Skupštini.

"Oni bezuslovno veruju Veljku Belivuku, baš kao što mi bezuslovno verujemo Aleksandru Vučiću i svako ima svog lidera. Neko ima Veljka neko Aleksandra, svako po meri", rekao je Jovanov.

Kada je reč o sekretaru Vlade, Jovanov je poručio Oleniku da podnese krivičnu prijavu ukoliko ima dokaze za sva krivična dela za koja ga optužuje.

Radomir Lazović iz Zeleno levog kluba rekao je da je 25 ministarstava previše, jer, na primer, Mađarska ima 12, Finska 11, a Irska 14 ministarstava.

A kada je reč o tome kome je Belivuk prijatelj, o tome govore fotografije, a on se, kako je naveo, slika sa porodicom predsednika.

I njemu je odgovorio Jovanov rekavši da Belivuk "ima pravo da kaže da je zajedno sa Vučićem ubio Kenedija", a da njegovu odbranu pojedini poslanici označavaju kao "svedočenje".

Predlog zakona kritikovao je i poslanik Dveri Boško Obradović koji smatra da je na delu "gomilanje ministarstava", kako bi se udomili neki kadrovi, te naveo da je na primer "izmišljeno ministarstvo za javna ulaganja kako bi se udomio Goran Vesić" i da se neka ministarstva razdvajaju da ministarstvo ne bi izgubio Milan Krkobabić.

Obradović je kritikovao postojanje ministarstva za evropske integracije i za društveni dijalog, jer smatra da se time može baviti i u okvoru drugih ministarstva.

„Sa druge strane, u planu ministarstava nema onih strateški izuzetno bitnih kao što su Ministarstvo za КiM i Ministarstvo za Srbe u regionu i rasejanju. To nam dosta govori kakav je odnos aktuelne vlasti prema nacionalnim i državnim interesima", rekao je Obradović.

Podršku predlogu da nova vlada ima 25 ministara najavila je Elvira Kovač u ime Saveza vojvođanskih Mađara i izrazila nadu da će se nastaviti trend dovoljne zastupljenosti žena u izvršnoj vlasti.

Za zakon će pored poslaničke grupe "Aleksandar Vučić - Zajedno možemo sve", glasati i Socijaldemokratska partija Srbije, PUPS, SPS, Jedinstvena Srbija i poslanici sa liste Muftijin amanet.

Opozicione stranke iznele niz žalbi pre nego što je usvojen dnevni red sednice Skupštine

Pre izglasavanja dnevnog reda, predstavnici opozicije su ukazali na povrede Poslovnika.

Šef poslaničke grupe Demokratske stranke Zoran Lutovac je ukazao i da taj zakon ne bi smeo da se usvaja po hitnom postupku, jer Poslovnik kaže da se to radi u slučaju okolnosti koje nisu mogle da se predvide.

Na povredu Poslovnika ukazao je i šef poslaničke grupe Narodne stranke Miroslav Aleksić. On je upozorio da se za usvajanje dnevnog reda glasalo tri puta, a da član 88. predviđa da se, ako nema većine, tačka skida sa dnevnog reda, ili se ide na pojedinačnu prozivku poslanika, što nije urađeno.

Aleksić je zatražio da se zakonski predlog povuče iz procedure, jer je to "izrugivanje ovoj instituciji i građanima Srbije", a posebno što je skandalozno povećanje broja ministarstava u doba krize.

Za šefa poslaničke grupe Zajedno - Moramo Radomira Lazovića ključno pitanje je bilo da li sistem za glasanje radi ili ne radi i tražio je da se predsednik Skupštine Vladimir Orlić o tome izjasni, da ne bi bilo problema u daljem radu.

Orlić mu je odgovorio da sistem radi, ali da kod njega na monitoru nije funkcionisao.

Šef poslaničke grupe Ujedinjeni Marinika Tepić optužila je Orlića da se nije starao o primeni poslovnika i da "brani neodbranjivo", što vređa inteligenciju.

Posle ukazivanja na povrede Poslovnika, šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Milenko Jovanov počeo je da obrazlaže zašto je izmenama Zakona o ministarstvima predviđeno spajanje delova nekih ministarstava i uvođenje novih. 

Šta predviđaju izmene Zakona o Ministarstvu? 

Predlog izmena tog zakona podnelo je 148 poslanika, a njime je predviđeno da buduća Vlada ima 25 resora, odnosno četiri više nego aktuelni kabinet premijerke Ane Brnabić. 

Vlada će, ukoliko poslanici budu prihvatili predlog, prvi put imati Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine, dok će sadašnje Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja biti podeljeno, i to na Ministarstvo prosvete i Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.

Predsednica poslaničke grupe Zavetnici Milica Đurđević Stamenkovski negodovala je ovako veliki broj ministarstva i naglasila da Srpska napredna stranka ne ispunjava ni svoja obećanja jer su obećali da će biti manji broj resora u Vladi. 

„U prethodnom ekspozeu obećano je da će doći smanjivanja ministarskih resora međutim očito oni ne primenjuju ni ono što je bila njihova politika. 25 ministarstava bez portfelja znači imaćemo oko 30 resora i verovatno da je reč o jednom prekrajanju celokupnog državnog aparata i državne uprave zarad podmirivanja partijskih kadrova i različitih partijskih frakcija koji postoje u vladajućoj koaliciji pre svega u Srpskoj naprednoj stranci“ istakla je Đurđević Stamenkovski

Srpska stranka zavetnici smatra da na listi naziva ministarstava nisu videli dva ministarstva koja su po njihovom mišljenju neophodna tako da su oni uputili amandmane.

„Srpska stranka zavetnici je podnela amandmane koji se odnose na formiranje dva ministarstva - Ministarstvo za dijasporu i Srbe u regionu koje nam je preko potrebno. Mi smo jedna od retkih zemalja koja ima tako mnogobrojnu dijasporu i drugo ministarstvo je naravno za Kosovo i Metohiju“, rekla je ona.

Novo je i to što će sport imati isključivo svoj resor, odnosno omladina neće biti više u okviru tog ministarstva. Resor omladine pridružuje se turizmu, pa će postojati Ministarstvo turizma i omladine.

Ministarstvo kulture će takođe biti zasebno, a formira se novo Ministarstvo informisanja i telekomunikacija. Prvi put će, kako je predviđeno, postojati Ministarstvo za javna ulaganja.

Izvor: Insajder, Fonet, Tanjug