Pod nazivom “Ne ćutimo”, na Trgu Republike u Beogradu održan protest protiv nasilja nad LGBT zajednicom (VIDEO)

Protest organizuje Udruženje "Da se zna!" zbog, kako navode, brutalnog ponašanja policije prema dvoje pripadnika te zajednice. Tvrde da su policajci, bez pokazivanja naloga za pretres, 14. februara upali u stan mladića i njegove cimerke, brutalno se iživljavali nad njima i seksualno ih ponižavali.

Protest organizuje Udruženje "Da se zna!" zbog brutalnog ponašanja policije prema dvoje pripadnika te zajednice. Foto: Insajder

Sa protesta zahtevaju hitno krivično gonjenje policijskih službenika, a apeluju i na državu da zaštiti sve građane.

Majka mladića Sanja Malinovića zahtevala je i da policijski službenici budu odmah suspendovani.

Okupljenima se obratio i mladić, koji je poručio da neće da ćuti, te zahvalio prisutnima što su došli da ga podrže.

MUP navodi da je policija imala nalog za pretres stana zbog prijave o drogi, a da će policajci biti sankcionisani ako se utvrdi njihova odgovornost, koju utvrđuje Prvo osnovno tužilaštvo. 

U odgovoru Insajderu, Tužilaštvo kaže da im je Sektor unutrašnje kontrole MUP-a juče dostavio traženi izveštaj, i da će posle prikupljanja svih podataka odlučiti o daljem toku postupka.

Podsetimo, udruženje "Da se zna!" naveli su krajem februara da su pripadnici MUP-a tokom pretresa stana brutalno pretukli i ponižavali dve mlade LGBT+ osobe u Beogradu, zbog čega će biti podneto više krivičnih prijava.

Predstavnik "Da se zna!" Bojan Lazić rekao je novinarima na konferenciji 26. februara u Prajd info centru u Beogradu da je akcija policije sprovedena 14. februara zbog navodne dojave o drogi, ali da su pripadnici Policijske uprave Novi Beograd i desetak pripadnika specijalne policije u punoj opremi, nezakonito, ne pokazujući nalog za pretres, ušli u stan provaljivanjem vrata, kao i da  mladiću i devojci, koji su bili cimeri, nisu dali pravo na advokata.

"Videli su LGBT+ zastavu i od tog momenta je počelo brutalno iživljavanje", rekao je Lazić, okrivljujući za to dvojicu inspektora koji su predvodili pretres, kao i još nekoliko pripadnika specijalne policije, čija imena nisu poznata.

Prema njegovim rečima, momka i njegovu cimerku su vređali na osnovu seksualne orijentacije, navodeći i da bi ih "trebalo ubiti", kao i da su momka seksualno uznemiravali "zavlačeći mu ruke u pantalone".

Ana Petrović (Da se zna) u Markeru: Nulta tolerancija na nasilje je jedina tolerancija koju možemo kao društvo da imamo

Predstavnica udruženja "Da se zna", Ana Petrović gostujući u emisiji Marker istakla je da bi morala da bude nulta tolerancija na nasilje u društvu. Ona je iznela tri zahteva sa protesta. 

"Mi večeras tražimo hitnu krivičnu prijavu i proces utvrđivanja krivične odgovornosti policijskih službenika koji su učestvovali u ovom nemilom događaju, koji su vršili prekomernu silu i prosto prekoračili svoja ovlašćenja, potpuno bespotrebno, a koliko nam je poznato, nisu čak ni suspendovani, niti izuzeti iz svojih dnevnih aktivnosti u policijskom radu, što smatramo nedopustivim. Potom tražimo efikasnu i hitnu reakciju države na ovakve slučajeve, zato što homofobija i transfobija prosto ne smeju da postoje u našem društvu. Naše društvo je demokratski uređeno, bar smo tako čuli, tako da trebalo bi da se neko hitno pozabavi ovim, kao i da osudi ovakvo ponašanje, pogotovo kada su državni službenici u pitanju. Na trećem mestu, prosto ovo je nešto što ne bi smelo nikada da se dogodi i to bi moralo da bude javno“, ističe Ana Petrović.


Podaci govore da se broj napada na LGBT osobe svake godine povećava. 

"Univerzalna ljudska prava se ne poštuju kod nas i verujem da je ljudima teško da se sa njima poistovete, da ih razumeju i traže, jer smo generalno obespravljeni, ali ovo je nešto iznad svega, jer ipak nečija bezbednost ne sme biti ugrožena u svakodnevnom životu, a kamoli u kući, u svom domu dok mirno spavate u sedam ujutru“,  naglašava predstavnica udruženja "Da se zna".

Praksa pokazuje da većina LGBT osoba ne prijavljuje nasilje. Prema podacima naše sagovornice tek svaki drugi ili treći napad bude prijavljen, a razlog tome prema njenim rečima je ne poverenje u državne institucije.   

"Teško se ljudi odlučuju, bar u našoj zemlji, u našoj zajednici, da ulaze u sudske procese, u pravne procese, zato što ne veruju u obeštećenje i činjenicu da obeštećenja nisu na nivou na kakvom bi trebalo da budu, ni, onako da kažem, dostojna i dostojanstvena, a kamoli pravedna. Ali mi prosto moramo da radimo na tome da se to poverenje povrati ili da se izgradi, ako nikako drugačije, jer Srbija je pravna država, mi imamo itekako dobra zakonska rešenje koja činjenica ne sprovodimo, ali nikad ne možemo da kažemo da je pogrešan trenutak da počnemo i mi apelujemo na državne organe i nadležne institucije da nam pomognu da se ovakvi slučajevi više nikada ne dese“, zaključuje predstavnica udruženja "Da se zna", Ana Petrović.

Izvor: Insajder