Poginuo radnik u fabrici u Leštanima; nesreće se nižu, odgovornih nema (VIDEO)
U eksploziji koja se za vikenda dogodila u fabrici u Leštanima, poginuo je jedan radnik, a jedan je povređen. Uzrok eksplozije i dalje nije poznat. Ono što je, međutim, već dobro poznato jeste da se tragedije u srpskim fabrikama nižu a da za to, uglavnom, niko ne odgovara. Posle svake nesreće - uslede obećanja da će okolnosti biti ispitane, ali praksa pokazuje da gotovo nijedna istraga uzroka nesreće nema epilog.
Uzrok eksplozije u Leštanima u kojoj je poginuo jedan i povređen još jedan radnik i dalje nije poznat, a raniji slučajevi eksplozija u istoj fabrici ne daju nadu da će uzrok ikada biti objavljen, a odgovorni pronađeni. Naime, u istoj fabrici "EDePro“ u Leštanima bile su dve eksplozije 2021. i prošle godine, u jednoj eksploziji nije bilo povređenih, dok su u drugoj eksploziji poginula tri radnika i njih 16 povređeno. Uzrok eksplozije i dalje nije poznat.
Eksplozija je početkom godine bila i u Fabrici eksploziva i pirotehnike “Trajal” u Kruševcu. Tada je poginuo jedan osamnaestogodišnji radnik, i povređeno još četvoro radnika. Iz Kompanije su posle nesreće saopštili da je Pogon za proizvodnju gorive trake, gde se desila nesreća, radio uz primenu svih bezbednosnih mera, a da će stručne službe istražiti detalje.
I tužilac Višeg javnog tužilaštva izlazio je na teren; naredio je da se obaveste određene inspekcijske službe radi uviđaja, i naredio obdukciju tela poginulog radnika. Ipak, ni iz Fabrike ni iz Tužilaštva nismo dobili odgovor u kojoj je fazi istraga, i da li je utvrđen uzrok nesreće.
Brojne nesreće događale su se i u Fabrici oružja “Krušik” u Valjevu. U poslednje četiri godine, četiri nesreće, u kojima je poginula jedna osoba, a povređeno četvoro. Za nesreću koja se desila 2020-te nikada nije saopšteno šta je uzrok, dok je za nesreće iz 2022. i 2023. uprava “Krušika” saopštila samo da su "za sve utvrđene propuste sankcionisani odgovorni".
Međutim na pitanje Insajdera šta je pokazala istraga i ko je kažnjen, nismo dobili odgovor od fabrike, tužilaštva, ali ni nadležnog Ministarstva odbrane.
Neslavan rekord po broju nesreća drži fabrika “Milan Blagojević Namenska” iz Lučana. Od 2011. godine poginula su četiri radnika, a povređeno najmanje 16. Pogibija dvojice radnika Milomira Milivojevića i Milojka Ignjatovića 2017. godine, jedan je od retkih slučajeva u kojima su porodice poginulih pravdu potražile na sudu. Na sudski epilog, međutim, čekaju skoro pet godina.
Nakon što je prvooptuženi direktor Fabrike Radoš Milovanović preminuo prošle godine, postupak je obustavljen i sada se vodi protiv rukovodioca pogona Raketna goriva Vladimira Lončarevića, i rukovodioca Sektora bezbednosti i zaštite na radu Tome Stojića. Inače, postupak za smrt dvojice radnika je dve godine praktično stajao u mestu - sve dok se otac poginulog radnika nije sastao sa predsednikom Srbije.
Taj sastanak je usledio nakon što je Aleksandra Vučića, tokom obilaska Lučana, zaustavio otac poginulog mladića. Predsednik mu je tada zakazao susret, ali svojom izjavom i relativizovao odgovornost nadležnih, rekavši da radnici u fabrici municije ne rade na "manekenskoj pisti". Postupak i dalje traje, a optuženi su na suđenju, posle smrti direktora Fabrike, promenili izjave i odgovornost prebacili na njega.
Jedan od retkih slučajeva sa sudskim epilogom je eksplozija u Tehničko - remontnom zavodu u Kragujevcu 2017-te, u kojoj su poginule četiri osobe, a povređeno njih 25-oro. U tom slučaju osuđeni su dvojica, na po jednu godinu zatvora. Sa druge strane, za nesreću u čačanskoj “Slobodi”, u kojoj su povređene tri osobe, nikada nije saopšteno ni šta je bio uzrok nesreće.
Izvor: Insajder