Pokušaj ubistva premijera potresao polarizovano društvo Slovačke (VIDEO)
Zdravstveno stanje premijera Slovačke Roberta Fica koji je juče više puta ranjen iz pištolja, posle petočasovne operacije je stabilno, ali je stanje i dalje ozbiljno. Napadač je uhapšen, a mogući motiv je politički. Politički saveznici premijera ukazuju na to da je atentat kulminacija podela u društvu - poslednja kriza izbila je zbog pitanja pomoći Ukrajini u ratu protiv Rusije. Međutim, društvena nestabilnost Slovačke seže dalje u prošlost.
Na premijera Roberta Fica je pucao pesnik (71), iz legalnog pištolja koji je imao kao radnik obezbeđenja u tržnom centru. Istraga je utvrdila da je napad politički motivisan – jer je atentator bio nezadovoljan radom Vlade. Napad je planirao posle predsedničkih izbora održanih pre mesec i po, kada je pobedio kandidat blizak premijeru Ficu.
"Političko nasilje je nešto što se u Evropi događa, međutim to nije toliko intenzivno ili da možemo da kažemo da je rezultat neke duboke kulture nasilja u društvu. Ovaj primer je, čini mi se, delo usamljenog vuka koji je verovatno bio veoma politički ostrašćen, ali to je na kriminolozima da utvrde kakav je sklop ličnosti koji je doprineo tome da se odluči na tako radikalan potez", izjavio je za Marker Petar Ćurčić, istraživač-saradnik na Institutu za evropske studije.
Premijer Fico je veteran slovačke politike – na mestu premijera proveo je 11 godina u tri mandata. Međutim, i njegov prethodni mandat pratila je društvena kriza – 2018. je pala Vlada na čijem je čelu bio nakon pritiska javnosti zbog ubistva istraživačkog novinara Jana Kucijaka, koji je u svojim materijalima pominjao političare i biznismene koji su, prema njegovim informacijama, bili povezani sa kriminalnim grupama i vladajućom strankom "Smer" Roberta Fice.
"Meni se čini da je slovačko političko društvo na neki način proživelo velike promene naročito od 2018. godine i od afere ubistva novinara Jana Kucijaka, kada je došlo do tih promena u društvu, kada je došlo do povlačenja Fica a zatim smene Smera na izborima. Naravno tu je slučaj sa krizom tokom kovid pandemije, zatim rata u Ukrajini, slovačkog učešća u ratu, velika izdvajanja, ekonomska kriza i inflacija", kazao je Ćurčić.
Robert Fico se na čelo slovačke vlade vratio krajem prošle godine, a među prvim odlukama nove vlade bilo je ukidanje vojne pomoći Ukrajini. Ta odluka je podelila već podeljeno slovačko društvo i na ulice izvela hiljade ljudi, a Fico i njegova vlada dobili su epitet otvoreno proruske vlade.
"Ako govorimo o Ficovoj političkoj biografiji, mislim da je oznaka: 'Čovek Kremlja' previše usmerena na sadašnji trenutak jer ne treba zaboraviti da je Fico čovek koji je devedesetih godina bio u evropskim institucijama, koji je boravio u evropskim sudovima i organizacijama. Takođe, on je tokom svog prvog mandata uveo Slovačku u evro zonu a nakon toga je Slovačka član svih evropskih institucija, ne samo EU već i NATO-a", naglasio je Ćurčić.
Pokušaj ubistva premijera Roberta Fica, bar nakratko ublažio je političke podele u slovačkom društvu. Odlazeća predsednica Zuzana Čapautova i novoizabrani predsednik Peter Pelegrini zajedno su osudili napad i poručili da je potrebno da se društvo pomiri i izađe iz začaranog kruga mržnje.
Izvor: Insajder