Policajci u sportskim klubovima: (Ne)spojivi poslovi (VIDEO)
U iščekivanju novog Zakona o policiji, koji je stigao do javne rasprave pa povučen nakon brojnih kritika, novinari Insajdera istraživali su kako se primenjuje postojeći zakon. Naime, zakon o policiji jasno propisuje da pripadnici MUP-a ni van radnog vremena ne bi smeli da obavljaju delatnosti nespojive sa njihovim osnovnim poslom. Ipak, dešava se da sede u upravljačkim telima fudbalskih klubova, dok su se pripadnici navijačkih grupa tih istih klubova dovodili i dovode u vezu sa brojnim krivičnim delima.
Za pripadnike policije, pa i funkcionere MUP-a, u upravama klubova i klupskim telima javnost uglavnom saznaje slučajno. Zako su tek unutrašnji sukobi u Fudbalskom klubu Partizan 2016. otkrili spisak članova skupštine kluba.
Na spisku se nalazio Nenad Vučković, pripadnik Žandarmerije, i to kao predstavnik navijača. Vođe navijača tada su bili Aleksandar Stanković zvani Sale Mutavi i Veljko Belivuk zvani Velja Nevolja.
U trenutku kada je na sajtu Insajdera objavljena fotografija sa tribina, koja svedoči o bliskosti Nenada Vučkovića sa vođama navijača, Stanković je bio osuđen na zatvorsku kaznu za trgovinu drogom, ali je, kako se ispostavilo, godinama odlagao odlazak u zatvor, da bi na kraju stradao u mafijaškom obračunu.
Belivuku se sada sudi kao vođi organizovane kriminalne grupe optuženoj za najteža krivična dela.
Uprkos očiglednim vezama vođa navijača Paritazana sa kriminalom, tadašnji ministar policije nije smatrao da postoji razlog za brigu.
Transkript razgovora iz oktobra 2016. godine:
Insajder: Da li vam je poznato da je jedan od vođa navijača ujedno i član odnosno pripadnik Žandarmerije Nenad Vučković?
Nebojša Stefanović, ministar policije od 2014. do 2020: Nenad Vučković jeste pripadnik Žandarmerije.
Insajder: Ujedno je i vođa navijača Partizana. Kakve bezbednosne procene…
Nebojša Stefanović: Ne znam, ne znam da li je vođa navijača, znam da je navijač Partizana, ali ne mislim da postoji krivično delo biti navijač ili vođa navijača.
Nenad Vučković, i dalje pripadnik MUP-a i nije jedini primer.
Na pitanja novinara Insajdera, da li su on, ali i drugi pripadnici MUP-a za koje smo utvrdili da su angažovani u fudbalskim klubovima i savezima, za to imali dozvolu rukovodilaca, za sada nismo dobili odgovor.
Sportski klubovi kao kulturno-umetnička društva
Zakon o policiji jasno kaže da zaposleni u policiji mogu da obavljaju dodatne poslove ali samo uz saglasnost rukovodioca i samo one poslove koji, po Zakonu o državnim službenicima, nisu propisani kao nespojivi sa osnovnim poslom, odnosno ne mogu izazvati sukob interesa ili uticati na nepristrasnost u radu. I tu nastaje problem.
Zakon o državnim službenicima izjednačava sportske klubove sa naučnim, kulturno-umetničkim, humanitarnim organizacijama. U istom zakonu međutim stoji da rukovodilac može da zabrani rad i u tim organizacijama ako proceni da bi to štetilo ugledu državnoj službi, u ovom slučaju ugledu MUP-a.
Pukovnica MUP-a u penziji, Slavica Radovanović, u razgovoru za Marker kaže da nema nikakve sumnje da su u pitanju nespojivi poslovi.
„Profesionalizam će se povući ispred blagodeti, lagodnosti koje pruža članstvo u upravnom odboru. Znači apsolutno policijski službenici, dok su su radno aktivni, ne treba da budu članovi upravnih odbora”, navodi Slavica Radovanović.
Postojala je ideja da se u novi zakon koji reguliše rad polciije, a koji je u međuvremenu povučen, direktno unese odredba koja izjednačava primera radi fudbalske klubove sa naučnim, kulturno-umetničkim, humanitarnim organizacijama, tako što za angažman pripadnika policije u ovim organizacijama ne bi bila potrebna čak ni saglasnost rukovodioca.
„Ako volite da igrate folklor, da recitujete, da pevate, da glumite, to je apsolutno dozvoljeno, vi se i razvijate i svojoj sredini, odnosno zajednici u kojoj živite, šaljete jako dobru poruku, znači imate talenta. Za to vam zaista ne treba nikakvo odobrenje, to je vaš privatni, socijalni, društveni život. Možete i da učestvujete, odnosno da u nekom lokalnom timu rekreativno igrate fudbal, ali ne možete biti deo rukovodećeg sastava odbora ili kako se već to u nižim ligama zove. Znači, ne možete raditi u tom klubu za novac, to je nedopustivo, ne možete biti znači deo tima koji vi treba u stvari da kontrolište. Apsolutno dolazi se u sukob interesa”, kaže pukovinica MUP-a u penziji, Slavica Radovanović.
Nacrt zakona je povučen. Ni postojeći međutim nije na pravi način regulisao ovo pitanje jer formalna saglasnost rukovodioca nije nikakva garancija da neće biti pređena granica, da se policajac druži sa onima koje bi trebalo da hapsi. U tom slučaju predviđeno je pokretanje disciplinskog postupka, a u slučaju da postoje elementi krivične odgovrnosti policajca i krivični postupak. U praksi se to međutim retko dešava.
Izvor: Insajder