Policajka iz Valjeva: Uhapšena zbog jednog krivičnog dela, pa optužena za drugo (VIDEO)
Pripadnici MUP-a Katarini Petrović iz Valjeva, Viši sud u Beogradu ukinuo je pritvor, a Više tužilaštvo odbacilo krivičnu prijavu zbog sumnje da je počinila krivično delo, odnosno zloupotrebila službeni položaj. Dok su predstavnici dela opozicije govorili na konferenciji za medije ispred Centralnog zatvora - u znak podrške privedenoj policajki, Više tužilaštvo u Beogradu podiglo je protiv nje optužnicu za drugo, blaže krivično delo - predlažući da predmet bude prebačen pravosudnim institucijama u Valjevu.
Policijsko zadržavanje od 48 sati, pritvor do 30 dana i njegovo ukidanje, prijava za jedno krivično delo, pa optužni predlog za drugo krivično delo - sve se to dogodilo od početka nedelje u slučaju policajke iz Valjeva Katarine Petrović. Razlog - dostavljanje izveštaja MUP-a o detaljima saobraćajne nesreće koju je automobilom marke "meklaren" izazvao bivši direktor Elektromreža Srbije, Nikola Petrović.
"Od početka je bilo jasno da ovde razloga za pritvor nema, da nema osnova za krivično gonjenje po optužbi za zloupotrebu službenog položaja. I oko toga apsolutno nema dileme", rekao je, nakon što joj je danas ukinut pritvor, advokat Katarine Petrović Branko Ivković.
Od marta, kada se desila nezgoda, slučaj izaziva sumnju u javnosti, jer MUP nije obavestio javnost o detaljima nesreće, iako to neretko čini. Pritom, policija je krivičnu prijavu protiv Nikole Petrovića Tužilaštvu podnela dva meseca posle nezgode, u maju.
Zatim je javno pitanje postavila i poslanica Marinika Tepić.
"Šta je sa krivičnom prijavom za saobraćajnu nezgodu koju je 'meklarenom' izazvao kum Nikola Petrović? Da li je tačno da su analize krvi i urina na VMA pokazale prisustvo alkohola i kokaina?", upitala je Marinika Tepić 13. juna u Skupštini.
Ministar Bratislav Gašić tada nije odgovorio, a pet dana kasnije - Marinika Tepić obelodanila je i izveštaj policije koji je pokazao da je Nikola Petrović u trenutku nesreće imao 0,41 promil alkohola u krvi, kao i da je pozitivan na kokain. Dve nedelje kasnije, policajka koja je poslanici dostavila izveštaj završila je u Centralnom zatvoru, jer je Tužilaštvo predložilo, a Sud odobrio, pritvor do 30 dana zbog sumnje da bi mogla da ponovi krivično delo. U znak podrške privedenoj policajki opozicija je danas organizovala konferenciju za medije.
Poslanica Narodne stranke Slavica Radovanović kaže da je MUP imao obavezu da dostavi objašnjenje o svakom događajU koji izaziva uznemirenje javnosti.
"Tako je trebalo da se desi i u slučaju kuma predsednika Vučića. Katarina nema elemenata da bude pritvorena, ni zadržana, ni uopšte da se protiv nje podnosi bilo kakva krivična prijava. Ovo su stvari koje su u nadležnosti MUP-a. U MUP-u postoji disciplinski postupak, ako starešine procene ili ocene, postoje instrumenti i mehanizmi da se to sprovede, ali to sigurno nije Centralni zatvor", rekla je Radovanović.
Po svemu sudeći, MUP je odlučio da suspenduje Katarinu Petrović tek danas, i protiv nje pokrene disciplinski postupak. Samim tim - osnova za njeno dalje zadržavanje u pritvoru nije bilo, pa je oko podne puštena iz Centralnog zatvora.
Njen advokat Branko Ivković objašnjava da za krivično delo zloupotrebe službenog položaja mora postojati osnovni uslov, a to je da radnjom mora biti učinjeno da je ili sebi pribavila neku korist, drugome nanela štetu ili povredila nečije pravo.
"U konkretnoj situaciji apsolutno nijedan od tih uslova nije bio ispunjen. Čak u krivičnoj prijavi koja je naravno inicijalni akt u krivičnom postupku, nije navedena nijedna od tih posledica", navodi advokat Ivković.
U međuvremenu, beogradsko Više tužilaštvo odlučilo je da krivičnu prijavu odbaci, ali da protiv Katarine Petrović podigne optužni akt - za drugo, blaže krivično delo. Sada je terete za odavanje poverljivih podataka neovlašćenom licu i predlažu da slučaj preuzmu sud i tužilaštvo u Valjevu. Na pitanje Insajdera kakva se poruka šalje kada se staje na stranu nekoga protiv koga se vodi postupak pred pravosudnim institucijama, Marinika Tepić kaže da za time ne bi bilo potrebe, da institucije rade svoj posao.
"Ona je bila svesna da čini tu vrstu prekršaja. I odlučila je da plati tu cenu jer je mnogo veća cena ukratiti javnost da neko za ovakvo delo prođe nekažnjeno nego da bi ona disciplinski odgovarala", kaže Marinika Tepić.
Bivši direktor EMS-a Nikola Petrović izazvao je saobraćajnu nesreću na Dedinju, 6. marta, kada su lakše povređene dve osobe. Četiri meseca kasnije postupak je i dalje u predistražnoj fazi. U Prvom osnovnom tužilaštvu kažu za Insajder da se i dalje preduzimaju dokazne radnje i da se, dok to traje, o slučaju više neće oglašavati.
Izvor: Insajder