Policija sa danom zakašnjenja obaveštena da je nepoznata žena sa tuđeg računa podigla 1,3 miliona evra (VIDEO)
U vreme propasti velikih banaka, što nije mali razlog da poverenje bankarskih klijenata počne da slabi, u jednoj filijali „Lovćen banke“ u Crnoj Gori podignuto je više od milion evra – sa tuđeg računa. "Lovćen banka“ i Centralna baka Crne Gore se ne oglašavaju, policija ne želi da ugrozi istragu, a stručnjaci upozoravaju da su zakazale i bezbednosna provera i procedura provere klijenta.
Žena koja je u filijali "Lovćen banke“ sa tuđeg računa podigla 1,3 miliona evra priložila je, kako se kasnije ispostavilo, falsifikovanu ličnu kartu. Na ispravi je bila njena fotografija, ali biometrijski podaci Budvanke koja godinama živi u inostranstvu i čiji je zapravo novac. Iako podseća na scenario akcionog filma, desilo se pre šest dana u Herceg Novom.
Stručnjaci kažu da isprava sa biometrijskim podacima može da bude falsifikovana jedino uz pomoć nekog iz policijskih krugova.
"Ovo bez potpore kriminalnih struktura i onih kriminogenih policijskih struktura nije moguće bilo uraditi jer naprosto biometrijske podatke koji se nalaze na ličnoj karti nije bilo moguće falsifikovati bez podrške nekog ko se zaista sofisticirano ovakvom tehnologijom bavi i to na vrlo kvalitetan način“, kaže za Insajder magistar bezbednosti Ivan Pekić iz Innetracionalne policijske organizacije.
Biometrijski podaci ličnih dokumenata očitavaju se na elektronskim čitačima. Verodostojnost dokumenta lako bi utvrdila policija, da joj je taj zahtev poslat.
"Nije vam potreban savršen falsifikat, ako imate osobu koja propusti da proveri da li je u pitanju falsifikat, tako da se na tu kartu očigledno igralo, da osoba koja proverava da li je to pravi dokument ili nije, to nije uradila kako treba i to je ono gde je ceo sistem pao i dozvolio da se prihvati kao dokument identifikacije ono što to nije“, rekao je za Insajder Dušan Uzelac sa Finansijskog portala "Kamatica“.
Sugurnosne kamere snimile su ženu koja je podigla novac sa tuđeg računa, ali je ona imala dovoljno vremena da pobegne iz zemlje jer je banka policiju o svemu obavestila sa danom zakašnjenja.
"Ovo se nije moglo bez potpre nekog iz bezbjednosnih struktura i bankarske strukture uraditi jer naprosto, kada date vremenski period od maltene dva dana cjela osobi da nestane sa tolikom količinom novca, ona je maltene za dva dana mogla stići do Australije“, objašnjava Pekić.
Zakasnela bankarska provera identiteta klijenta, koja je dovela i do kašnjenja u obaveštavanju policije, nisu jedini propusti. Sve banke sprovode posebne bezbednosne provere u situacijama kad klijenti zatraže da podignu veće svote. To ovoga puta nije učinjeno.
"U bankarskom sistemu postoje ona odeljenja koja se bave, kako na engleskom vole da kažu, "money laundaring“, ili pranjem novca, to je odjeljenje koje se bavi provjerom, kada se podiže ogromna količina novca, kako je ovdje u pitanju i naprosto ne mogu da vjerujem jer za mnogo manju sumu novca negdje u banci, kada odete i pokušate da dignete mnogo manju sumu novca zaista treba da prođete određene procedure bankarske, da bi vam se to odobrilo. Ono što je zaista simptomatično jeste da na osnovu nekog svog iskustva mogu reći da možda postoji i neka potpora u banci“, ocenjuje Pekić za Insajder.
"Podizanje ovolike količine novca zahteva vrlo strogu i kontrolisanu proceduru u koju je uključeno pet, šest do 10 osoba sigurno sa svojim potpisima i odgovornostima koje imaju. U ovom slučaju, ono što je trebalo da bude odrađeno kao procedura je ili namerno, ili nemarom izostavljeno“, dodaje Uzelac.
Javnosti nije poznato ko je sve bio u lancu onih koji su nepoznatoj ženi pomogli da sa tuđeg računa podigne više od milion evra, jer policija o svemu još ćuti. Krađom je, i to višestruko, oštećena banka.
"Onaj ko nije podigao novac iz banke, taj i dalje ima novac u banci. To je poenta cele priče i, ako neko podigne moj novac iz banke, to je problem banke što je to dozvolila. Ja i dalje imam svoj novac tamo i dalje mogu da idem po svoj novac, to je bitno da se kaže“, objašnjava Uzelac za Insajder.
U kratkom odgovoru Markeru, crnogorska policija saopštava da u saradnji sa nadležnim tužilaštvom preduzimaju sve radnje i mere na rasvetljavanju događaja. Više detalja nisu u mogućnosti da saopšte da, kako kažu, ne bi ugrozili istragu.
Izvor: Insajder