"Rukopisi ne gore" - prvi serijal Insajdera o ubistvu Zorana Đinđića iz 2004. (VIDEO)
Premijer Srbije i lider Demokratske stranke Zoran Đinđić ubijen je na današnji dan pre 21 godinu u dvorištu zgrade Vlade Srbije, a za njegovo ubistvo na 40 godina zatvora osuđen je oficir Jedinice za specijalne operacije (JSO) Resora državne bezbednosti Zvezdan Jovanović. Na istu kaznu za organizovanje ubistva osuđen je i komandant JSO Milorad Ulemek. Inspiratori i nalogodavci ubistva premijera Srbije nisu otkriveni.
Kada je ubijen premijer Srbije Zoran Ðinđić ispostavilo se da je sistem Slobodana Miloševića, u kojem je mafija s moćnicima vladala Srbijom, ostao neuništiv uprkos promenama koje su se dogodile 5. oktobra 2000.
Iako je veći deo dokaza o dotadašnjem radu Službe državne bezbednosti uništen, ostali su jasni tragovi o tome kakvu je i koliku moć imala Služba državne bezbednosti sve do ubistva Ðinđića, kakva je bila uloga Jedinice za specijalne operacije i koliko je kriminal bio ukorenjen u svim porama društva još od '90-ih.
Podsećamo vas na prvi serijal Insajdera koji se bavio ubistvom premijera Srbije Zorana Đinđića "Rukopisi ne gore" iz 2004. godine.
Prva epizoda
U ovoj emisiji prikazana je hronologija nastanka jedinice, događaji pre i za vreme 5. oktobra, kao i dokazi kako je dokumentacija Službe Državne bezbednosti uništena tokom četiri meseca zaštite Radomira Markovića.
Druga epizoda
Događaji koji su obeležili period od 2000. do 2003. bili su samo uvod u ono što će se dogoditi 12. marta.
Svedoci i akteri tih događaja pristali su da po prvi put ispričaju šta se sve i kada dešavalo daleko od očiju javnosti.
Treća epizoda
Pripreme za obračun s mafijom u Srbiji počele su sredinom 2002. Još u to vreme, kako saznaje Insajder, u najvećoj tajnosti policija pregovara s Ljubišom Buhom Čumetom da pristane da svedoči protiv pripadnika Jedinice za specijalne operacije iz Zemunsko-surčinskog klana jer je to jedini način da oni budu uhapšeni.
Iako su pregovori vođeni u najvećoj tajnosti, mafija koja je svoje ljude imala svuda, pa čak i u Državnoj bezbednosti, saznaje za to i prvi put pokušava da ubije Ljubišu Buhu u leto 2002. Tada Buha, koji je preživeo atentat, beži u inostranstvo, ali i dalje vodi pregovore s policijom.
Nekoliko meseci kasnije Legija i Spasojević odlučuju da Buhino preduzeće Defence roud dignu u vazduh. To je ujedno bila osveta Buhi, ali i poruka svima onima koji planiraju da im stanu na put. Ljubiša Buha Čume se iz inostranstva u januaru 2002. oglašava preko medija.
Četvrta epizoda
Oni koji su odlučili da ćutanjem zataškaju neke stvari trebalo bi da znaju da rukopisi nikada ne gore. Ostali su jasni tragovi onih koji su činili zločine ili iste podržavali, ali i onih koji su pokušali da se tome suprotstave.
Izvor: Insajder