Politika u trci za prvog čoveka FSS-a (VIDEO)

Izborna kampanja ulazi u sam finiš – ali ne politička već ona za prvog čoveka Fudbalskog saveza Srbije. Kampanja međutim ima sva obeležja političke.

Foto: Insajder

U igri za novog predsednika su dva kandidata – obojica trofejni igrači Zvezde i velika imena u svetskom fudbalu- Dragan Džajić i Nemanja Vidić. Prvom zameraju narazjašnjene probleme sa zakonom , drugom nedostatak menadžerskog iskustva.

Mesto predsednika FSS-a upraznjeno je pune dve godine, kada je Slaviša Kokeza zbog problema sa zakonom podneo neopozivu ostavku.

I on nije jedini koji je imao problem sa zakonom.

Čelna pozicija na beogradskim Terazijama 35, gde je sedište Fudbalskog saveza Srbije, trebalo bi da bude popunjena nakon izbora 14. marta.

Kao kandidat je prvo važio bivši ministar poljoprivrede Branislav Nedimović, sa ne velikim iskustvom u elitnim kategorijama fudbala. Onda se kao protivkandidat pojavio nekadašnji fudbaler Zvezde, kapiten Mančester Junajteda, reprezentativac Nemanja Vidić. A onda je neko procenio da bi bilo dobro u igru uvesti Dragana Džajića, jednog od najboljih srpskih I jugoslovenskih fudbalera svih vremena, koji Nedimovića bira u svoj tim kao potpredsednika. 

Uz Džajića su odmah složno stali fudbalski savezi svih pet regiona koji čine FSS - FS Beograda, istočne, južne, zapadne Srbije, Vojvodine i Kosova.

Džajića je podržao u intervjuu Kuriru Rasim Ljajić, dugogodišnji ministar u više vlada, koji se 2020. povukao sa izvršnih funkcija u vlasti da bi u decembru 2022. bio izabran za potpredsednika Sportskog društva Partizan.

“Dragan Džajić je veliko fudbalsko ime! Verujem da može doneti stabilnost i mir koji je potreban Savezu, s obzirom na sve ranije i sadašnje turbulencije. Da sa jakim ljudima u Izvršnom odboru može da predstavlja jednu dobru kombinaciju. Ne znam koji su motivi Nemanje Vidića, ali svako ima pravo da se kandiduje. Delegati na skupštini će sve reći. I to je jedino merodavno. “ – rekao je Ljajić. 

Ljajić je u istom intervjuu uradio i nešto što mu nije svojstveno- preneo je nezvanične informacije da je Vidiću nuđeno da bude deo Džajićevog tima, ali da on hoće da bude samo predsednik. Sam Džajić se nije oglašavao.

Vidić o pritiscima i Terziću 

Vidić se za sada oglasio sa dva otvorena pisma. U prvom je najavio kandidaturu koju je podržalo pet delegata izražavajući nadu da neće popustiti pod pritiscima. U drugom je za pritiske optužio direktora crveno – belih - Zvezdana Terzića.

“Nažalost, pritisci su veliki kako na delegate tako i na potencijalne članove mog Izvršnog odbora. Ne vidim zašto je problem moja kandidatura i želim da istaknem da iza svega stoji Zvezdan Terzić koji očigledno želi da posvađa sve Zvezdine legende. Ja ne odustajem, kao što nikad nisam.” – naveo je Vidić u otvorenom pismu 21. februara ove godine. 

Od trojice predsednika, dvojica imali problem sa zakonom  

Ko god dobije većinsku podršku skupštine koju po statutu fudbalskog saveza čini 85 delegata biće četvrti predsednik od osamostaljenja zemlje 2006. 

Dosadašnja dvojica su imali problem sa zakonom.

Slaviša Kokeza, jedno vreme član Glavnog odbora Srpske napredne stranke, postaje predsednik 2016. kao jedini kandidat, jednoglasnom odlukom. Povukao se sa te funkcije u martu 2021. godine, nakon što je u svojstvu građanina saslušan u policiji o vezama sa kriminalnim i navijačkim grupama Partizana.

Pre Kokeze, od 2008. na čelu FSS bio je privrednik iz Subotice Tomislav Karadžić koji je na tu funkciju došao iz Partizana. I na njegov račun u javnosti su se čule optužbe o zloupotrebama ali nikada nije optužen.

Pre Karadžića na čelo Saveza, prvi put nakon razdvajanja Srbije i Crne Gore, dolazi Zvezdan Terzić. Protiv njega godinama se vodi postupak zbog sumnje da je nezakonito prisvajao novac od transfera fudbalera dok je bio na čelu OFK Beograda. Prvo je pobegao iz zemlje još 2008. u vreme emitovanja serijala Insajdera “pravila Igre“ o zloupotrebama I kriminalu u fudbalu. Predao se 2011, a već 2014 postaje direktor Zvezde. Suđenje protiv njega prate česta odlaganja ročišta - slučaj se pet godina nije pomerio, a 2022 je deo optužbi I zastareo.

Dragan Džajić, kandidat sa najviše podrške unutar saveza za novog predsednika, takođe je 2008 uhapšen zbog sumnji u prisvajanje novca od transfera fudbalera. MUP je tada čak objavio I snimak hapšenja. Postupak protiv njega nije završen. Abolirao ga je 2012. predsednik Srbije Tomislav Nikolić. Džajić je 2016. na jedno vreme imenovan u glavni odbor Srpske napredne stranke.

To što pravila domaćeg Saveza, UEFA i FIFA strogo brane upliv politike u sport za političare u Srbiji nikada nije bila prepreka. 

Izvor: Insajder