Poplave u regionu, najteže u Bosni i Hercegovini (VIDEO)
Zapadni Balkan zahvatio je snažan ciklon koji je izazvao ozbiljne poplave, a najdramatičnija situacija je u Bosni i Hercegovini, gde je poginulo 20 osoba. Takođe, gradovi u Crnoj Gori i Hrvatskoj suočavaju se sa problemima uzrokovanim bujičnim poplavama.
Tokom čitavag dana iz mesta Jablanice u Bosni i Hercegovini gde je bilo najkritičnije izveštavao je novinar Avdo Avdić koji se uključio u emisiju Marker.
"Vode koje su se slivale sa planina su napravile taloge u jednom kamenolomu nadomak Jablanice, koji ima sumnjive dozvole i taj kamenolom je izazvao ogromnu lavinu. Da su veliki komadi kamenja sručil na selo i bukvalno poravnali sa zemljom nekoliko kuća i u tim ruševinama do sada je pronađeno 14 osoba koje su smrtno stradale. Onda je dalje to kamenje zatrpalo jedan podvožnjak, voda koja se slivala sa planina je potopila sve druge kuće. Sinoći su neki stanovnici uspjeli da se evakuišu. Međutim, sumnja se da njih dvadesetak nije uspjelo da se spasi", objašnjava Avdić.
Kako kaže sagovornik Insajdera na područiju Jablanice odnosno Donje Jablanice gde je najkritičnije ima dovoljno spasilačkih ekipa i dodaje da su i drugi delovi Bosne i Hercegovine stradali od poplava poput opštine Konjic kao i delova srednje Bosne.
"U Jablanici je uspostavljen neki kolektivni centar. Ti ljudi koji su živeli u okolnim kućama i neki koji su ostali bez kuća, smešteni su u kolektivni centar i tu lokalno stanovništo prikuplja pomoć da se oni večeras prehrane i u narednim danima da im se obezbiri krov nad glavom, odeća i hrana", ističe Avdić.
U prethodna 24 sata jaka kiša i olujni vjetar napravili su velike probleme i u Crnoj Gori. Iz Nikšića u emisiju Marker uključila se novinaraka Bojana Kostić.
"Najkritičnije je bilo selu Kuta, jer je u toku noći bujica vode preplavila gotovo sva imanja. U pitanju je crvena boksitna voda koja je prodrla iz obližnjeg rudokopa i kako su nam kazali meštani Župe, ne pamte toliku količinu vode za veoma kratko vreme. Imali smo probleme i u Miločanima u Gornjem polju. Tu je takođe došlo do izlivanja jednog potoka. Brojni putevi - kako sa glavne saobraćajnice, glavne magistrale, tako i ti mesni putevi su bili pod vodom. Koliko smo uspeli da zabeležimo, voda je ušla u pomoćne objekte gde se nalaze alati, brojni uređaj i pre svega drva za ogrev mnogih stanovnika", objašanja Kostić.
Sagovornica Insajdera ističe da kada je u pitanju stanovništvo u Crnoj Gori nije bilo ugroženih.
"U pojedinim rejonima, zbog izlivanja potoka ili velikih vodostaja reka, voda je pretila i kućama i pomoćnim objektima, ali ekipe zaštite i i spašavanja su tu, pripravni su da intervenišu. A, situacija sigurno jeste bila složena. Da je pričinjena jedna velika materijalna šteta, to sigurno, ali ipak mislim da je najvažnije da nema ljudskih žrtava, sve drugo će se nadoknaditi", zaključuje Kostić.
Izvor: Insajder