Popović REM: Televizije konkurisale sa elaboratima koji su idealni, jedino pitanje je zašto im verovati

Regulatorno telo za elektronske medije počinje u utorak, 12. jula javne razgovore sa predstavnicima televizija koje su konkurisale za dobijanje nacionalne frekvencije. Za četiri dozvole za emitovanje sa nacionalnom pokrivenošću konkurisalo je 14 televizija- Pink, Hepi, Nova S, N1, Prva, B92, Kopernikus, Tanjug, K1, TV Vesti, TV 2, BK, Una i Kurir.

Članica Saveta REM Judita Popović; Foto: Medija centar Beograd

Judita Popović, članica Saveta REM (Regulatorno telo za elektronske medije) navodi za Insajder da su ove televizije konkurisale sa programskim šemama, odnosno elaboratima koji deluju idealno i ispunjavaju sve pravilnikom zadate uslove. 

Televizije koje su do sada emitovale pretežno rijaliti programe značajno su smanjile njihov udeo u programskoj šemi i pomerile emitovanje takvih emisija u noćne sate. Svi emiteri predvideli su sportski, dečji, obrazovni, kulturni, dokumentarni program.

“Svi imaju u elaboratima programe koji su obavezni i sve na papiru deluje idealno. Pitanje je samo koliko će to idealno biti u saglasnosti sa realnim”, navodi za Insajder Popović i podseća da televizije koje su do sada koristile nacionalne frekvencije u prethodnom periodu, nisu poštovale ni Zakon ni svoje elaborate. 

“Mi imamo solidan zakonski okvir ali se on ne poštuje. Zbog toga će moje ključno pitanje emiterima koji sada konkurišu za nacionalnu frekvenciju biti zašto bismo im ubuduće verovali”, rekla je Judita Popović i dodala je traženje bilo kakvih garancija od samih emitera iznuđeno nefunkcionisanjem nadležnih institucija. 

“Da institucije rade svoj posao postojale bi i garancije da će programi na osnovu kojih se dodeljuju frekvencije biti i realizovani. To nažalost nije slučaj”, kaže Judita Popović.

Ona dodaje da će na predstojećim razgovorima, emiteri prezentovati svoje programe i planove, nakon čega će odgovarati na pitanja članova Saveta REM-a. 

Prema rasporedu koji je objavljen na sajtu REM-a ti razgovori trajaće ukupno 30 minuta po kandidatu. 

Članovi Saveta REM-a nakon toga će obići prostorije emitera kako bi se uverili u njihove kapacitete i tehničku opremljenost, a zatim će na narednoj sednici tajnim glasanjem odlučivati o tome koje televizije će dobiti na korišćenje frekvencije u narednih osam godina. 

Konkurs mora biti okončan do 4 avgusta kada ističu postojeće dozvole za nacionalno emitovanje. 

Ni minut programa iz kulture

Nacionalne frekvencije koje su javno dobro, do sada su koristile četiri privatne televizije, na osnovu konkursa koji je sproveden još 2006. Dozvole za korišćenje frekvencije traju osam godina, a nakon automatskog produženja iz 2014. prestaju da važe ove godine. 

Četiri televizije koje trenutno imaju nacionalnu pokrivenost u vlasništvu su trojice biznismena: Željka Mitrovića, Predraga Rankovića „Peconija“ i Srđana Milovanovića. 

Podsetimo, Zakon o elektronskim medijima propisuje da će REM prilikom odlučivanja o dodeli dozvola uzeti u obzir da li su televizije koje su već koristile frekvencije, poštovale programske elaborate i izvršavale obaveze na osnovu kojih su im dozvole izdate. 

Prema istom zakonu, REM raspisuje konkurs, a mediji podnose zahtev za izdavanjem dozvole koji uz opšte informacije o televiziji, vlasničkoj strukturi i ispunjenosti tehničkih uslova za emitovanje sadrži i predlog programske koncepcije odnosno elaborat. 

Iako bi taj dokument o vrsti programa koji će biti emitovan na nacionalnom nivou, a na osnovu kog je i izdata dozvola trebalo da bude obavezujući za emitere, u praksi on predstavlja samo spisak lepih namera koji niko ne poštuje i ne sprovodi. 

Tako se TV Pink, čiji program dominantno čine rijaliti formati, prilikom dobijanja dozvole obavezala se da će uz direktne prenose kulturnih manifestacija doprinositi „podizanju kulturnog nivoa građana“. 

TV Hepi poznata po turskim serijama i rijalitijima, frekvenciju je dobila na osnovu elaborata u kom se profiliše kao dečja i televizija s bogatim filmskim i serijskim programom A produkcije. 

Televizija B92 koja je prema elaboratu trebalo da ima dominantno informativni program, nekoliko godina nije uspevala da ispuni čak ni zakonski minimum da informativne emisije čine 10 odsto ukupnog sadržaja. 

TV Prva koja je preuzela frekvenciju TV Fox prilikom dobijanja dozvole najavila je obrazovni program koji trenutno na ovoj televiziju uopšte ne postoji. 

Osim nepoštovanja sopstvenih programskih koncepcija, komercijalne televizije nisu ispunjavale ni minimalne uslove na koje su se obavezale prilikom dobijanja frekvencija. Pravilnikom o minimalnim uslovima za pružanje medijskih usluga i dobijanje dozvola propisano je da emiteri moraju imati informativni program, naučno-obrazovni program, kulturno-umetnički program, dokumentarni i dečji program. 

Prema zvaničnim izveštajima stručnih službi REM, ove uslove ne ispunjava nijedna komercijalna televizija sa nacionalnom frekvencijom. Prema poslednjem izveštaju, u 2020. godini na komercijalnim nacionalnim televizijama nije emitovan ni minut programa iz kulture. TV Pink i TV Hepi nisu uopšte emitovale dečji, sportski, niti naučno-obrazovni program. 

Nacionalne televizije su tokom 2020. godine Zakon o oglašavanju prekršile ukupno 12.429 puta.

Iako se ove godine sprovodi konkurs, Izveštaj o načinu ispunjavanja zakonskih i programskih obaveza komercijalnih televizija za prethodnu, 2021. godinu još uvek nije objavljen na sajtu REM-a.

Izvor: Insajder