Porodica Al Asad - pola veka neprikosnoveni vladar Sirije (VIDEO)
Odlazak Bašara al Asada sa vlasti u Siriji sigurno jeste kraj jedne ere, ali ne može da se kaže da je i kraj građanskog rata. Ostaje da se vidi da li je, posle pet decenija neprikosnovene vladavine, zbacivanje porodice al Asad dovoljno mnogobrojnim ideološki i verski različitim frakcijama - da podele stave po strani i izgrade mir. Iako će novi stanovnik Moskve ostati upamćen po krvavom građanskom ratu, Bašar al Asad je na vlast u Siriji, sudeći prema njegovoj biografiji, došao sticajem okolnosti, a ne zbog želje da bude vladar.
Sirijom je pet decenija, neprikosnoveno, vladala porodica al Asad, nakon što je oficir sirijske vojske Hafez al Asad, u puču 1971, preuzeo vlast i postao predsednik Sirije; njegovu tri deceniju dugu vladavinu obeležila je politička i društvena represija. Imao je dva sina – starijeg Basela, koji je trebalo da ga nasledi, i mlađeg Bašara. Ipak, sve se preokrenulo kada je Basel al Asad poginuo 1994. u saobraćajnoj nesreći.
Dvadesetdevetogodišnjeg Bašara al Asada ta vest je zatekla dok je u Londonu studirao oftalmologiju. Odmah je pozvan da se vrati u Damask. Kako bi specijalizant za oftalmologiju izgradio lik vođe, Bašar al Asad se pridružio vojsci; priprema za vladavinu trajala je šest godina, jer je njegov otac preminuo 2000. godine.
Odmah po preuzimanju vlasti oženio se Asmom Al Akras, koju je upoznao u Londonu i sa kojom ima troje dece. Sa iskustvom koje je doneo sa Zapada, na početku vladavine je govorio o demokratiji, razvoju i modernizaciji države, što je ulilo nadu delu sirijske javnosti. Međutim, već godinu kasnije – ljubitelj Fila Kolinsa i zapadnjačke kulture, Bašar al Asad nastavio je očevu vojnu represiju i hapšenja političkih neistomišljenika.
Već 2003. je došao u sukob sa Zapadom, koji će ga pratiti do kraja vladavine – usprotivio se američkoj invaziji na Irak, pa se našao i na meti sankcija zbog navoda da je krijumčario oružje za protivnike američke okupacije Iraka.
Tokom sirijskog građanskog rata koji je počeo 2011. godine, Bašar al Asad je optužen za ratne zločine nad civilnim stanovništvom, nakon što je na stotine građana stradalo u napadu hemijskim oružjem na grad pod kontrolom opozicije.
Predsednik Sirije zatečen je ofanzivom pobunjenika pre dve nedelje, a kada je postalo jasno da vojska neće moći da zaustavi napredovanje njegovih protivnika pred Damaskom, Bašar al Asad ja sa porodicom i najbližim saradnicima avionom otišao u Moskvu.
U prvih nekoliko sati nizale su se brojne dezinformacije, pa čak i da je avion srušen, pošto je nestao sa radara. Međutim, ubrzo se saznalo da je Asad sa porodicom u Rusiji, a iz Kremlja je potvrđeno da im je lično Vladimir Putin odobrio azil.
Nakon što su zauzeli Damask, pobunjenici su se uputili ka njegovoj palati – gde su zatekli kolekciju luksuznih automobila i kutije skupocenih brendiranih stvari koje su pripadali porodici al Asad.
Izvor: Insajder