Porodica sumnja da je Aleksej Navaljni otrovan u zatvoru (VIDEO)

Smrt najpoznatijeg ruskog opozicionara danima je jedna od glavnih svetskih vesti, prvenstveno zbog pitanja koja otvara. Ruske vlasti ne dozvoljavaju porodici da preuzme telo Alekseja Navaljnog. Sumnje da nije reč o prirodnoj smrti pojačavaju i reakcije van Rusije - smrt Navaljnog ih podseća na ranije obračune Kremlja sa disidentima i špijunima; pominje se i isti otrov koji je Navaljni preživeo pre tri i po godine - novičok.

Aleksej Navaljni. Foto: Tanjug/AP Photo/Alexander Zemlianichenko, File

Majci Alekseja Navaljnog ni danas, tri dana posle njegove smrti, nije dozvoljeno da vidi telo sina u mrtvačnici zatvora. Iz Kremlja kažu da je istraga uzroka smrti lidera ruske opozicije u toku, ali ne objašnjavaju zbog čega porodica ne može da vidi telo. Zbog toga se oglasila i supruga Alekseja Navaljnog koja je, uz najavu da će nastaviti političku borbu svog supruga za, kako kaže, slobodnu Rusiju, iznela i optužbe.

"Sada zlobno i kukavički kriju njegovo telo, ne žele da ga pokažu njegovoj majci dok čekaju da nestanu tragovi Putinovog otrova novičoka. Tačno znamo zbog čega je Putin ubio Alekseja i uskoro ćemo vam reći zašto. Saznaćemo ko ga je i kako ubio pa ćemo objaviti imena i njihova lica", navela je Julija Navaljni u objavi na društvenoj mreži Iks.

I iz Evrope upiru prstom u predsednika Rusije.

"Države Unije predložiće sankcije protiv onih koji su odgovorni za smrt Navaljnog, a odgovoran je sam Putin", izjavio je Žozep Borelj, visoki predsednik EU za spoljnu politiku i bezbednost.

"Dok nema dovoljno podataka o smrti Navaljnog, apsolutno je nedopustivo davati takve, iskreno, bezobrazne izjave", odgovorio je Dmitrij Peskov, portparol Kremlja.

Sagovornik Markera smatra da je smrt Navaljnog pogoršala već loše odnose Moskve i evropskih zemalja, čak i odnose sa onim državama koje su bile pomirljive posle napada Rusije na Ukrajinu.

"Ovo sve će dovesti do komplikovanije pozicije za sve zemlje koje u Evropi imaju nešto drugačije viđenje rata u Ukrajini, pre svega Bratislavu i Budimpeštu, ali tu naravno mislim i na Srbiju koja ima poziciju da i sa jednom i drugom stranom održava što je god moguće bolje odnose i mislim da će to prilično zakomplikovati poziciju zvaničnog Beograda", izjavio je za Marker Vladimir Todić, istoričar.

Sa početkom ukrajinske krize pre jedne decenije, prostor za slobodno delovanje opozicije u Rusiji postepeno se smanjivao. Sagovornik Markera podseća da od početka rata u Ukrajini, pre dve godine, prostora za rad ruske opozicije gotovo da nema. Zbog toga smatra da je posle smrti Alekseja Navaljnog - i novih pritisaka iz Evrope, malo verovatno da će njegova supruga ili neko drugi moći da bude politička pretnja Kremlju.

"Mislim da je Navaljni bio čovek koji je mogao da mobiliše strukture, pre svega u velikim gradovima. On nije bio čovek od prevelikog uticaja i značaja za rusku provinciju i za rusko selo. Navaljni bi mogao u slučaju političke destabilizacije u Rusiji da postane simbol otpora, ali mi se čini da u ovom trenutku on to ne može da bude", kazao je Todić.

Za nešto manje od mesec dana u Rusiji se održavaju predsednički izbori; nakon što je ruska izborna komisija odbacila kandidature antiratnih političara, favorit je Vladimir Putin. Aleksej Navaljni je bio politički aktivan i iz zatvora – podržao je predsedničku kandidaturu Borisa Nadeždina, bliskog saradnika nekada glavnog Putinovog protivnika, Borisa Nemcova, koji je 2015. ubijen u blizini Kremlja. Drugi bliski saradnik pokojnog Nemcova, Vladimir Kara-Murza prošle godine je osuđen na 25 godina zatvora zbog diskreditovanja vojske. Kara-Murza je u dva navrata tvrdio da je, poput Navaljnog -  otrovan, zbog čega su mu otkazivali organi, a bio je i u komi. 

Izvor: Insajder