Poruke iz Severne Makedonije - početak kraja 'Otvorenog Balkana' ili predizborna kampanja? (VIDEO)
Inicijativa "Otvoreni Balkan" ponovo je u fokusu; ne zbog svojih dostignuća, već zbog mogućeg izlaska Severne Makedonije iz inicijative. Kandidat za predsednika Severne Makedonije iz jedne albanske opozicione stranke obećava da će zemlja izaći iz Inicijative ako on pobedi na izborima, a isto misli i šef spoljnih poslova, takođe pripadnik albanske manjine. Da li je to početak kraja inicijative Srbije, Albanije i Severne Makedonije o slobodnom kretanju robe, usluga, ljudi i kapitala ili tek jedno predizborno obećanje?
Bez obzira na to što je Albanija, zajedno sa Srbijom i Severnom Makedonijom, pokretač Inicijative, Albanci su, bez obzira na to u kojoj od tri zemlje žive, od početka skeptični kada je reč o Otvorenom Balkanu. Odgovor na pitanje zbog čega iz Severne Makedonije baš sada stižu glasovi da treba napustiti Inicijativu, analitičari nalaze u izborima koji slede: za sedam dana se održavaju predsednički, a za tri nedelje parlamentarni izbori u toj zemlji.
"U toku je predizborna kampanja. Čuli smo predlog jedne opozicione stranke Albanaca da Severna Makedonija izađe iz inicijative a čini mi se da je to samo prelivanje retorike koja postoji u albanskim medijima sa Kosova i ovde kod nas. To je sve u okviru predizborne kampanje", izjavio je za Marker Ivica Bocevski, politički analitičar iz Skoplja.
"Ne mislim da bi bilo tako lako ispuniti to obećanje. Albanci čine četvrtinu stanovništva u Severnoj Makedoniji, pa i ako bi imali dobre rezultate na izborima, političari koji to obećavaju ne bi mogli sami da formiraju Vladu - i bili bi im potrebni Makedonci. Zbog toga je to teško ostvarivo obećanje", izjavio je za Marker Alfred Ljelja, politički analitičar iz Tirane.
Otvoreni Balkan bi, krajem godine, trebalo da obeleži petu godišnjicu postojanja – među uspesima Inicijative je, pre svega, integracija graničnih prelaza, što omogućava brži protok robe, građani mogu da putuju u zemlje članice samo uz ličnu kartu - što pospešuje turizam, a od početka marta ove godine - uz identifikacioni kod - mogu i da se zaposle u zemljama članicama i tako ublaže problem nedostatka radne snage. Međutim, ti uspesi nisu bili dovoljni da privuku druge zemlje regiona, pa se Inicijativa zaustavila na trojnom članstvu. Bez pridruživanja ostalih država Zapadnog Balkana, analitičari smatraju da su dometi Inicijative - ograničeni.
"Ako Severna Makedonija kojim slučajem napusti Otvoreni Balkan, a sećamo se izjave premijera Albanije Edija Rame da je Inicijativa prevaziđena, onda će to biti kraj Otvorenog Balkana. Međutim, ne vredi plakati nad prosutim mlekom – u tom slučaju se vraćamo na početak – inicijativi o regionalnoj saradnji kroz Berlinski proces, u kojoj su sve države Zapadnog Balkana, a koju podržavaju Nemačka i druge evropske zemlje", kazao je Ljelja.
Za sada nema zvaničnih reakcija iz Beograda i Tirane na izjave iz Skoplja da Severna Makedonija treba da napusti Inicijativu Otvoreni Balkan. Reakcija neće ni biti, smatraju analitičari, sve dok ta priča - od predizborne teme - eventualno ne preraste u zvanični stav nove Vlade Severne Makedonije.
Izvor: Insajder