Poskupeli struja i gas - iz vlasti tvrde da su energenti i dalje među najjeftinijima u Evropi (VIDEO)

Struja i gas su od danas skuplji za osam, odnosno 10 odsto. Tako je, posle četiri poskupljenja za nešto više od godinu dana, struja skuplja za trećinu. Predstavnici vlasti i nadležnih institucija i dalje naglašavaju da su cene tih energenata u Srbiji, među najjeftinijima u Evropi. Stručnjaci ukazuju na to da je to samo jedan deo priče - odnosno da se potpuna slika dobija tek kada se cene energenata uporede sa zaradama građana.

Ilustracija. Foto: Mykola Makhlai/Unsplash

Da bi udarac na novčanike građana bio blaži, država je predvidela olakšice za ugrožene kategorije stanovništva. Nadležni pozivaju i na štednju – i zbog manjih troškova, ali i zaštite životne sredine.

"Ako uštede barem pet odsto u odnosu na prethodnu godinu ili na godinu na pre toga, u zavisnosti koliko su trošili, da će moći da dobiju popuste na račun za električnu energiju od 20 do 40 odsto što je i više nego prošle godine. Mogu dodatno da dobiju 5 odsto popusta ukoliko troše više struje u nižoj tarifi kada je ona jeftinija da time stimulišemo i potrošnju energije u nižoj tarifi ali i naravno ukoliko izmire svoje obaveze na vreme tako da računi mogu da budu prepolovljeni", izjavila je Dubravka Đedović Handanović, ministarka rudarstva i energetike.

Čak i da uštede na struji, pitanje je da li će se novčanik građana prazniti na drugim stranama, s obzirom na to da je od početka ukrajinske krize inflacija u Srbiji premašila onu u Evropi, posebno kada je u pitanju hrana. Poskupljenje energenata neminovno dovodi do povećanja inflacije, ali su u vlasti optimisti.

"Cena struje je i dalje među najnižima u Evropi, tačnije u dve najniže u Evropi. To je direktna subvencija i privredi i stanovništvu. Da li će uticati na inflaciju - videćemo. Mi radimo na tome da dođemo do nivoa inflacije od osam odsto, što nam je cilj za ovu godinu a sledeće godine između dva i pet odsto i ne povlačimo se kada pričamo o tom cilju", izjavio je Tomislav Momirović, ministar unutrašnje i spoljne trgovine.

"I to povećanje koje je bilo u proteklom periodu sve je to uključeno u projekcije NBS koja kaže da ćemo već u oktobru imati jednocifrenu inflaciju", izjavio je Siniša Mali, ministar finansija.

Građani Srbije decenijama slušaju o tome da plaćaju nisku cenu struje i gasa, i da je to socijalna kategorija. Međutim, za takvu tvrdnju potrebno je mnogo činjenica. U odnosu na evropske cene, one u Srbiji jesu niske, ali je sve to relativna kategorija kada se poredi sa prosečnom zaradom.

"Što se tiče standarda, postoje zemlje koje gledano u odnosu na standard imaju povoljnije cene kao što su Norveška, Malta, Mađarska, Crna Gora i tako dalje. Ali i tu smo opet u tom pogledu među jeftinijim zemljama u Evropi. I naše komšije i Hrvatska i Slovenija i zemlje centralne Evrope imaju daleko veće cene električne energije i gasa", izjavio je za Marker Željko Marković, stručnjak za energetiku.

Iz Udruženja za zaštitu potrošača Efektiva kažu da je sa današnjim poskupljenjem, prosečan račun na mesečnom nivou uvećan za 500 dinara za struju odnosno 1.200 za gas. Kada se na to dodaju i sva ostala poskupljenja, retki su oni koji neće to osetiti.

"Ako uzmemo da je to ove godine drugo poskupljenje struje - i prethodne je bilo. Nekom logikom stvari građani su već nekoliko puta morali da redefinišu svoje budžete i da smanjuju negde troškove kako bi mogli da plate račune struju i za gas. Ovo je neki četvrti put da to rade. Onaj ko ima prostora da redefiniše budžet, on će to uraditi a onaj koji nemaju - ne znam kako će ljudi da se snalaze", izjavio je Dejan Gavrilović iz udruženja Efektiva.

Iako je u prvoj polovini sledeće godine, prema sporazumu sa Međunarodnim monetarnim fondom, bilo predviđeno još jedno poskupljenje energenata, iz Ministarstva finansija kažu da MMF smatra da za tim neće biti potrebe.

Izvor: Insajder