Posle hapšenja osumnjičenih za ubistvo Danke Ilić, policija pretražuje Lazarevu pećinu, kanjon i tok Zlotske reke (VIDEO)

Od četvrtka, 4. aprila, kada su uhapšena dvojica osumnjičenih za ubistvo dvogodišnje Danke Ilić iz Bora, policija traga za telom devojčice. Od juče se pretražuju Lazareva pećina, kanjon i celokupno područje duž Zlotske reke. Bez rezultata. Policija sumnja da jedan od dvojice osumnjičenih učesnika zločina Dejan Dragijević zna gde je telo, kao i njegov otac. Treći koji je, kako tvrdi policija, učestvovao u prebacivanju tela sa lokacije na lokaciju jeste Dalibor Dragijević, koji je za vikend preminuo u pritvoru. U međuvremenu, ostavkom direktora borskog Vodovoda u kome su radili osumnjičeni, otvaraju se nove sumnje u još osumnjičenih.

Rejon Banjskog Polja. Foto: MUP

U subotu, dan posle hapšenja, Dalibor Dragijević je, u pratnji policije, obišao nekoliko lokacija, ali telo nije nađeno. Iste noći je preminuo u pritvoru.

Posle njegove smrti pitanje je da li će ostala dvojica osumnjičenih, njegovi brat i otac, ukazati na mesto gde su, navodno, dva dana posle zločina prebacili telo devojčice. Osumnjičeni Dejan Dragijević, koji je učesnik zločina, tvrdi da se ne seća gde su bacili telo, dok se njegov otac, po savetu advokata, brani ćutanjem. 

Pripadnici MUP-a, koji su se od četvrtka, kada su uhapsili dvojicu osumnjičenih, pojavljivali u medijima, kažu da imaju dovoljno dokaza protiv osumnjičenih; i za optužnicu i za presudu. Tužilaštvo tereti osumnjičene za krivično delo teško ubistvo, za koje je zaprećena doživotna kazna zatvora. I pravni stručnjaci se slažu da će osumnjičenima moći da se sudi, čak i u slučaju da telo devojčice ne bude nađeno, ali navode da je bez obdukcije, odnosno tačno utvrđenog uzroka smrti, teško precizno kvalifikovati krivično delo. Najvažnije pitanje je da li su devojčicu ubili udarcem vozilom, ili posle toga.

Vanja Bajović, profesorka na Pravnom fakultetu kaže da je pronalazak tela, pre svega, važan zarad istine.

"Pronalazik tela je pre svega važan zarad istine, a u krajnjem slučaju i za samo dokazivanje u krivičnom postupku. Bez samog tela ne možemo da znamo vreme smrti, ne možemo da znamo uzrok smrti - da li je smrt nastupila davljenjem ili kao posledica saobraćajnog udesa. Naravno da može da se sudi, samo što će u tom slučaju ostati određena sumnja - a to može da se kompenzuje drugim dokazima“, kaže profesorka Bajović, navodeći da u krajnjem slučaju slučaj može da se reši tako što bi se zaključio sporazum o priznanju krivice s jednim od osumnjičenih koji priznao pa bi na osnovu toga bilo suđeno drugom osumnjičenom.

[related-content]

Zbog zločina za koji su osumnjičeni Srđan Janković i Dejan Dragijević, predsednik Srbije je najavio da će Vladi ponoviti zahtev da ponovo razmotri uvođenje smrtne kazne u Krivični zakonik. U Evropi, smrtna kazna postoji samo u Belorusiji.

Profesorka Bojavić, međutim, kaže da je takva sankcija nemoguća u pravnom sistemu sve dok je Srbija članica Saveta Evrope.

Ono što odavno nismo čuli jeste ostavka iz moralnih razloga. A upravo je to u Boru danas učinio direktor tamošnjeg Vodovoda, gde su radila obojica osumnjičenih. Izjava direktora Vodovoda Gorana Pavića međutim, otvara i nove sumnje koje bi trebalo ispitati. On je najavio da će pokrenuti sve zakonom propisane postupke protiv osumnjičenih radnika, ali i svih drugih odgovornih u preduzeću koji su svojim propustom, činjenjem i nečinjenjem, doprineli da osumnjičeni budu na slobodi deset dana posle zločina.

Izvor: Insajder