Posle izbora - izbori: Procesi o neregularnostima i čekanje izveštaja podgrevaju spekulacije (VIDEO)
Dok se čeka nastavak konstitutivne sednice Skupštine Beograda, čekaju se i odgovori na mnoga pitanja koja su otvorena tokom izbornog procesa. Niz sumnji koje su iznele opozicija i posmatračke misije na regularnost izbora - i dva meseca po izlasku na birališta - za posledicu ima proces pred Ustavnim sudom Srbije, i Rezoluciju Evropskog parlamenta o izborima u Srbiji.
Duže od mesec dana u Ustavnom sudu Srbije je zahtev najveće opozicione grupacije "Srbije protiv nasilja" da se zbog navodnih neregularnosti ponište izbori za skupštine Srbije i Beograda. Osim da je predmet formiran, iz te institucije, koja nema zakonski rok da donese odluku, drugih vesti nema. U isto vreme - dok se čeka odgovor Ustavnog suda koji potencijalno može da presudi i da decembarski izbori treba da se ponište, spekuliše se i o novim izborima u Beogradu. Ipak, pitanje koje je sada aktuelno jeste: i da je gradski parlament juče formiran, da li bi bio legalan bez odluke Ustavnog suda?
"Pitanje legalnosti je još uvek otvoreno kada su u pitanju domaće institucije, odnosno domaći pravni lekovi s obzirom na to da nijedan organ koji je o tome imao prilike da odlučuje i da se oglasi nije to učinio. Legitimna vlast SNS, SPS i još nekog trećeg aktera nikako ne bi mogla da bude s obzirom na to da se legitimitet zapravo bazira na nekakvom poverenju koje građani imaju u vlast i to poverenje može da ima različite izvore, a u svakom slučaju su građani iz drugih izvora mogli da vide da je izborna krađa i da je bila velikih razmera posebno u Beogradu", izjavila je za Marker Jelena Jerinić, profesorka ustavnog prava.
Jasnih rokova nema ni u Rezoluciji Evropskog parlamenta kojom je početkom meseca zatražena međunarodna istraga izbornog procesa u Srbiji, a kojom je zaprećeno i suspenzijom evropskih fondova ako se dokaže umešanost vlasti u Beogradu u neregularnosti. Međutim, Srpska napredna stranka, koja tvrdi da su decembarski izbori bili „najčistiji do sada“, odbacuje Rezoluciju.
"Srbija je mnogo puta do sada odbijala istrage čuvajući svoju slobodu i teško stradala. Srbija ovog puta neće da strada ni zbog čega, ni oko čega - samo Srbija neće da urušava svoje temelje, svoje slobodarske temelje. U Srbiji postoji dovoljno organa koji su zaduženi za sprovođene kakvih hoćete istraga", izjavio je u utorak za Radio-televiziju Srbije Aleksandar Vučić, predsednik Srbije.
"Imajući u vidu koliko su oštre bile ocene u Rezoluciji, i da je to prvi put da se na taj način Evropski parlament oglasio o izborima u Srbiji govori o tome da su stvari prešle određenu granicu iza koje SNS neće moći da baš u potpunosti ignoriše poruku iz Evropske unije. Kada formalni zahtev za istragom, razgovorima i misijom koja će biti realizovana dođe, ne verujem da će odgovor vlast biti baš tako isključiv", kazala je Jerinić.
U prvim izveštajima posle izbora, posmatrači međunarodnih organizacija su konstatovali da postoji zloupotreba javnih resursa i javne funkcije u stranačke svrhe, zatim zastrašivanje birača, uključujući i kupovinu glasova. Međutim, i dva meseca kasnije čeka se konačni izveštaj OEBS-a i ODIHR-a, o kojem je predsednik Srbije prošle nedelje u Minhenu razgovarao i sa predsedavajućim OEBS-u.
"Ja sam rekao da smo mi uvek spremni da o tome razgovaramo i da preporuke uvažavamo ali je to bilo urađeno na, rekao bih, civilizovan i pristojan način za razliku od nekih bukača i batinaša koji misle da kako se ponašaju u svojoj kući da tako mogu da ponašaju i prema Srbiji", izjavio je Vučić u subotu u Minhenu.
"Moguće da će neke od tih preporuka biti ispunjene ali će SNS vagati koje će od tih preporuka prvo ispuniti a to će biti one koje ne mogu na ozbiljniji način da poljuljaju njihovu sadašnju poziciju na vlasti", ocenila je Jerinić.
Profesorka ustavnog prava očekuje da će u konačnom izveštaju o decembarskim izborima biti ponovljene stare nepravilnosti, ali i istaknute nove - pre svega u vezi sa biračkim spiskom i izborima u Beogradu. Podsetimo, OEBS i ODIHR su i u ranijim izveštajima o izborima u Srbiji davali preporuke za otklanjanje manjkavosti izbornog procesa, ali ih Srbija mahom nije usvajala.
Izvor: Insajder