Posle iznenadnog kraja polugodišta: Prosvetni radnici ne zaključuju ocene, država preti inspekcijama (VIDEO)

Prvo polugodište u Srbiji završeno je – nedelju dana ranije. Dok resorna ministarka priznaje da je odluka doneta zbog blokada škola i štrajka prosvetnih radnika, istovremeno se pravda zaštitom dece. S druge strane, i đaci i prosvetni radnici protive se takvoj odluci, ali kažu da ih to ih neće sprečiti da budu u školama.

Učionica, ilustracija, foto: Ivan Aleksic/Unsplash

Ove zime raspust počinje neuobičajeno – nedelju dana ranije. Nesvakidašnje je i to što ovoga puta đaci žele da ostanu u školama, u znak podrške studentima i njihovim zahtevima. Zbog, kako kažu, nasilnog prekida nastave, četiri reprezentativna sindikata prosvete poručuju da neće zaključivati ocene.

„Mislim da je ovo direktan odgovor na ono što je urađeno bez konsultacije sa zaposlenima, a naročito ne sa roditeljima ili sa đacima koji su već od 3. i 4. razreda srednje škole punoletne osobe. To znači da će ovde sad, umesto da se situacija na neki način stabilizuje ako se uzburkalo sve, ovo će, čini mi se, biti sad u ingerenciji od škole do škole i odluke saveta roditelja kako će, šta će, da li će neke škole raditi na pola sata, uz molbu saveta roditelja i đaka koji sad, očigledno, čini mi se iz inata, hoće da idu u školu“, izjavila je za Insajder predsednica Sindikata obrazovanja Srbije Valentina Ilić.

Da je država ta koja određuje kada je vreme za raspust, a ne pojedinačno škole, direktori ili profesori - poručuje premijer Miloš Vučević. On ponavlja ono što smo čuli od predsednika Aleksandra Vučića prošle nedelje, a to je da se đaci zloupotrebljavaju u političke svrhe, iako prema međunarodnim i domaćim propisima imaju pravo i na slobodu okupljanja i na slobodu mišljenja.

„Pa niste vi privatne institucije, pa da sami za sebe funkcionišete kako želite. Vi ste deo državnog sistema. Ako država kaže da je raspust tada i tada, onda je raspust tada i tada. Nema tu pregovaranja, pa sad ja hoću da prihvatim ili neću da prihvatim", izjavio je za Pink TV premijer Srbije.

Da će država reagovati, svesni su sindikati prosvetnih radnika, jer kažu da je inspekcija Ministarstva prosvete već krenula po školama da traži spiskove svih koji su obustavili rad.

 “To pravljenje spiskova je jako loša situacija i stvara jako lošu atmosferu po školama. Pre svega smatram da, ako su sindikati najavili štrajk još 21. oktobra, dakle, pre dva meseca, i ako se osvrnemo unazad deset godina, to nejednako tretiranje nivoa obrazovanja i poslednja odluka Vlade o nejednakom davanju zaposlenima u školskom sistemu onda je to, pretpostavljam, opet nečija namera da nas podeli u okviru kolektiva i da sad u takvoj jednoj situaciji vi sekantno pravite neku odluku o prekidu nekog rada, ne pitajući učesnike, sve one koji čine etos jedne škole i sve one koji učestvuju u vaspitanju i obrazovanju dece”, ocenila je za Insajder predsednica Sindikata obrazovanja Srbije.

Prosvetni radnici protestuju od septembra, tražeći da se zarade svim zaposlenima povećaju do nivoa republičkog proseka. Posle neuspelih pregovora sa Vladom, organizovali su cirkularni štrajk – naizmenično skraćivanje časova na po 30 minuta u različitim delovima zemlje. Iako premijer Vučević kaže da je Vlada otvorena za nastavak pregovora, sindikati poručuju da će odlučiti da li će drugo polugodište početi 20. januara ili će stupiti u generalni štrajk.

Novinarka Insajdera Bojana Stojanović