Posle još jednih izbora, pitanje izbornih uslova i dalje ostaje otvoreno (VIDEO)
Još jedni izbori su za nama, ali pitanje izbornih uslova i dalje ostaje otvoreno. Radna grupa za unapređenje izbornih uslova trebalo bi da nastavi sa radom, ali se ne zna kada. Opozicija ponavlja da izborni uslovi moraju da se poprave dok vlast, koja prihvata dijalog o tome, istovremeno traži da međunarodni posmatrači pojasne neke zamerke koje su izneli posle izbora održani pre dva dana.
U preliminarnom izveštaju Misije OEBS-a – ODIHR-a, navodi da su izbori, tehnički, dobro sprovedeni, ali da su na izborni proces negativno uticali pritisci na zaposlene u javnom sektoru, zloupotreba državnih resursa i mediji koji su favorizovali vladajuću koaliciju.
Međutim, predsednica Parlamenta traži od njih da pojasne primedbe o medijskoj zastupljenosti jer je, kako tvrdi, RTS bio naklonjen opoziciji.
Opoziciju optužuje da je bila agresivna u izbornom danu:
“Manjak demokratskog kapaciteta sa njihove strane. I to će biti problem svakako. Zato što mi treba da nastavimo dijalog, treba da nastavimo da radimo zajedno. Treba sad da se fokusiramo na sve te ODIHRove preporuke za sledeće izbore, koji će biti za tri I po godine, kad im je je li vreme.”, rekla je predsednica Parlamenta Ana Brnabić na Happy televiziji.
Međutim, Radna grupa za unapređenje izbornih uslova, koja je formirana uoči ovih izbora, nije mnogo toga uradila. Bilo je malo vremena, a predstavnici vlasti nisu došli na poslednja dva sastanka:
“Dostavio sam Odboru za ustavna pitanja, jednu informaciju sa pregledom svega šta se dešavalo i predlozima šta dalje. Jer, kada govorimo o tome šta dalje, postoji zadatak. Formula da radna grupa do kraja septembra predloži rešenja za sve preporuke od ODIHRA iz 23. godine i sa ranijih izbora, ali to je apsolutno nemoguće učiniti ukoliko se ne promeni, ne samo pristup vladajućih stranaka rešavanju ovih pitanja, već i ukoliko se ne promeni sam način rada.Trenutno ustrojstvo je takvo da ne postoji obaveza članova da predlažu bilo šta, ne postoji obaveza da prihvate bilo šta i tako dolazimo do situacije gde je potrebno dve trećine za bilo koju odluku i gde bi mogli oni koji ne žele da se bilo šta promeni da blokiraju svaki predlog.”, izjavio je za Insajder Nemanja Nenadić predsedavajući Radne grupe za unapređenje izbornih uslova.
Osim preporuka ODIHR-a, kaže, biće značajno i kako će se prema pitanju izbornih uslova u zemlji kandidatu, što je Srbija, postaviti članice Evropske unije, posle parlamentarnih izbora koji ih očekuju za dva dana:
“A oni imaju ovaj put između ostalog i osnovu u rezoluciji koju je Evropski parlament usvojio pre nekoliko meseci o decembarskim izborima. Tako da samo kroz kombinaciju tih unutrašnjih zahteva i stava ključnih međunarodnih organizacija se može očekivati da bi se i vlast opredelila da učini stvarno mnogo više i mnogo efikasnije nego što je do sada radila kada je reč o ovoj tem”, rekao je za Insajder Nemanja Nenadić, predsedavajući Radne grupe za unapređenje izbornih uslova
Iako bi izbornu reformu trebalo sprovoditi između dva izborna ciklusa, kada ima dovoljno vremena, član Radne grupe Bojan Klačar podseća i da se to nikada nije desilo od uvođenja višestranačja u Srbiji, kao i da su sve promene izbornih uslova - bile iznuđene:
“Konkretno, najbolje bi bilo baviti se pitanjem medija, pitanjem rada regulatora, pitanjem ponašanja javnih funkcionera, pitanjem rada političkih stranaka, odnosno registra političkih stranaka i pitanjem zloupotrebe administrativnih resursa ili javnih resursa. To su stvari koje obično mogu da se bolje urede i bolje ispravite u onom periodu kada nije predizborna kampanja. Kada dođe predizborna kampanja, fokus javnosti obično ide na neke vrlo uske teme koje se otvaraju tih 30 ili 40 dana koliko kampanja traje.” – kazao je za Insajder Bojan Klačar, član Radne grupe za unapređenje izbornih uslova.
Predsednički izbori u Srbiji slede za tri godine, parlamentarni za tri i po, a lokalni izbori za četiri godine. Sve to, naravno, ukoliko ne bude prevremenih izbora.
Izvor: Insajder