Posle pobune "Vagnera", u Rusiji mirno (VIDEO)

Krivična istraga protiv vlasnika privatne vojne kompanije "Vagner" Jevgenija Prigožina, zbog oružane pobune - zatvorena je, saopštava ruska Federalna služba bezbvednosti. U Rusiji je mirno, posle pobune "Vagnera" zbog navoda da je ruska vojska bombardovala i ubila 30 njegovih boraca u kampovima u zemlji. Tokom jednodnevne pobune, "Vagner" je zauzeo Rostov na Donu i krenuo u marš na Moskvu da, kako je rečeno, privede pravdi vojni vrh Rusije koji optužuje za neuspehe u ratu u Ukrajini. Poginulo je 20 ruskih vojnika i oboreno više helikoptera i aviona. Pobuna nekada bliskog saradnika Vladimira Putina, najveći je unutrašnji oružani sukob Rusije od Oktobarskog puča 1993. godine. O ozbiljnosti pobune pokazuje i podatak da je Prigožin, čiji je nadimak Putinov kuvar, prema procenama, iza sebe imao više od 20.000 iskusnih boraca.

Foto: Insajder

Istorija najamničkih vojski duga je koliko i istorija ratovanja, a plaćenici su igrali važnu, a ponekad i presudnu ulogu u ratovima. Međutim, s obzirom na to da je plaćenicima glavna motivacija novac, njihova pouzdanost i odanost uvek su upitne. Zbog toga se u modernim sukobima plaćenici angažuju za specijalne operacije. Ipak, tokom rata u Ukrajini desio se presedan – privatna vojna kompanija "Vagner" Jevgenija Prigožina dobila je i deo fronta.

"Ima mnogo pozivanja na iskustvo pre svega Amerikanaca iz prethodnih par dekada, iz ratova u Africi, Bliskom istoku i centralnoj Aziji o tome kako su oni koristili privatne kompanije, pa su ih Rusi kopirali. Postoji velika razlika - kod Amerikanaca su kompanije dobile važnu ulogu, ali u zaštiti ličnosti, nekih objekata, kritične infrastrukture, gradova poput Bagdada a pre svega zaštitu finansijskih interesa - rafinerija nafte, naftovod ili kad je u pitanju rudnik", izjavio je za "Marker" Aleksandar Radić, vojni analitičar.

Ruska država je, kaže, formirala "Vagner" po ugledu na američke privatne vojske, sa ciljem da dejstvuje u zemljama u kojima je Rusija želela da zaštiti svoje interese, a nije htela da se zvanično pojavi i tako politički kompromituje. Za devet godina postojanja, "Vagner" je bio angažovan u Africi, Aziji, i na Bliskom istoku. U Ukrajini, tek onda kada je rat  krenuo putanjom koja ne odgovara Rusiji. Postao je popularan zbog uspeha u Soledaru i Bahmutu, i tek tada javnost saznaje za sukob Prigožina sa vojnim vrhom – odnosno načelnikom Generalštaba i ministrom odbrane.

"Pokazalo se tokom rata da ne žele konkurenciju unutar ruske vojske, skrajnuli su sve one koji su pokazali talenta na ratištu, stvorili su jake lobije sa zemljačkim vezama. Prigožin ih od početka diskredituje, nasleđena neslaganja tokom rata pokazala su se ozbiljnima. Bilo je jasno da "Vagner" neće biti unutar linije komandovanja ruske vojske, a za svaku vojsku u svakoj situaciji je to izazov svih izazova preko kojeg se ne prelazi", rekao je Radić.

Neslaganje se u početku ogledalo u Prigožinovim kritikama na račun Ministarstva odbrane zbog nedostatka municije, da bi u maju "Vagner" zapretio da će napustiti Bahmut. Zbog sve otvorenijih optužbi za neuspehe u Ukrajini, privatna vojna kompanija postaje sve veća pretnja, pa vojni vrh naređuje da svi njeni borci, do 1. jula, moraju da potpišu ugovor sa Ministarstvom odbrane, na osnovu kojeg bi vojni vrh mogao da preraspoređuje "Vagnerove" borce u jedinice ruske vojske. Prigožin to nije prihvatio, pa je usledila jednodnevna oružana pobuna. Posle intervencije predsednika Belorusije Aleksandra Lukašenka pobuna je obustavljena, a Prigožin dobio mogućnost da se preseli u tu zemlju, koju je iskoristio i danas stigao u Minsk.

"Organizatori pobune su izdali svoju zemlju, svoje ljude, izdali su i one koje su uvukli u ovakav kriminal. Lagali su ih, gurali u smrt i da pucaju na svoje. Neprijatelji Rusije – neonacisti u Kijevu, njihovi zapadni pokrovitelji i nacionalni izdajnici su upravo to želeli, da braća pucaju na braću. Zahvaljujem vojnicima i komandirima "Vagnera" koji su doneli ispravnu odluku i nisu ubijali svoju braću. Danas borci "Vagnera" imaju priliku da nastave da služe Rusiju tako što će se pridružiti vojsci ili drugim organima, da se vrate svojim porodicama i prijateljima ili odu u Belorusiju. Obećanje koje sam dao biće ispunjeno", izjavio je Vladimir Putin, predsednik Rusije.

Vlasnik privatne vojne kompanije "Vagner" sada tvrdi da pobuna nije bila usmerena protiv predsednika Rusije, već da je cilj bio da se vojni vrh privede pravdi. Bez obzira na namere, sagovornik "Markera" kaže da će ta  pobuna uticati na moral ruskih vojnika tokom presudne kontraofanzive Ukrajine, ali i na međunarodnu percepciju moći Rusije, koja je već znatno poljuljana neuspesima u Ukrajini.

Izvor: Insajder