Posle ranjavanja dečaka u centru Beograda vazdušnom puškom, na potezu institucije – Još ne znamo iz kog oružja je na dete pucao muškarac (VIDEO)

Prvi osnovni sud u Beogradu odbio je predlog Prvog tužilaštva da odredi pritvor šezdesetšestogodišnjem muškarcu koji je pogodio jedanaestogodišnjeg dečaka iz vazdušne puške u parku u Sarajevskoj ulici pre dva dana.

Foto: Insajder

Prvi osnovni sud u Beogradu odbio je predlog Prvog tužilaštva da odredi pritvor šezdesetšestogodišnjem muškarcu koji je pogodio jedanaestogodišnjeg dečaka iz vazdušne puške u parku u Sarajevskoj ulici pre dva dana. 

Saznali smo u međuvremenu da je dečak dobro, a da je osumnjičeni nije želeo da iznosi odbranu. Ovaj slučaj, ponovo je pokrenuo pitanje neophodnosti izmene Zakona o oružju i municiji, ali i podsetio da su institucije, nakon majskih tragedija to i obećale. Ne i ispunile.

Da li je 66 godina star muškarac do vazdušne puške došao zahvaljujući lošim zakonima, ili zahvaljujući njihovoj nedoslednoj primeni i kako je uopšte došao u priliku da u sred dana puca na dete?

Građani Srbije bez lovačkih i sportskih dozvola, do pre devet godina nisu mogli da budu vlasnici vazdušnog oružja. Tek po Zakonu o oružju i municiji iz 2015, omogućena je njihova kupovina na slobodnom tržištu, uz ličnu kartu i određene uslove. 

Kupovinu vazdušnog oružja iz Kategorije C, sa većom razornom moći, građani su dužni da prijave policiji, koja dalje zahteva da izabrani lekar prati evenutalne promene zdravstvenog stanja vlasnika naoružanja,koje bi mogle da predstavljaju opasnost po druge. 

Za Kategoriju D, sa municijom manje razorne moći nisu potrebni ni dozvola, ni lekarski pregled. Sve češći incidenti nameću pitanje - da li je slobodna prodaja vazdušnog oružja, omogućena zakonom iz 2015, bez dodatne kontrole i praćenja vlasnika bila greška?

"Zakon naravno treba sprovoditi, ako treba i pooštriri, ali ono što je problem, ja mislim, pre svega je edukacija i pre svega je nadzor. Pazite, u ovom slučaju, ono što mi znamo iz medija je podatak da osoba koja je zlopotrebila to oružje, po svemu sudeći nije maloletnik, već osoba koja izgleda da ima 60 i više godina, što opet nas dovodi u neko vrzino kolo; dakle nema veze koliko ima godina, već u kakvom je psihičkom, psihološkom stanju i da li je to oružje koje on koristi pod nadzorom, ili nije pod nadzorom.  

Smatra se da to oružje nije letalno, odnosno da to oružje ne može da dovede do smrtnog ishoda, ali nažalost videli smo da može da dovede do određenih povreda, s tim da treba utvrditi pre svega veštačenjem nadležnih balističara o kom oružju se radi“, kaže za Insajder stručnjak za naoružanje, Vladimir Barović.

MUP nije saopštio iz kog tipa vazdušne puške je šezdesetšestogodišnji muškarac pucao. 

Posle dva masovna ubistva u maju prošle godine, Vlada je naložila MUP-u da predloži Izmene Zakona o oružju i municiji, koje bi, između ostalog, pooštrile i tu oblast. Izmene zakona do danas nisu stigle do Skupštine, a iz MUP-a ne odgovaraju na pitanje Insajdera - zašto. 

Stručna javnost predlagala je i da se za svo vazdušno oružje uvede obaveza izdavanja dozvola i redovnih lekarskih i psihijatrijskih pregleda vlasnika. 

"Da li treba zakonska rešenja na neki način pooštriri? Pa treba, ali ja opet moram da kažem da je edukacija neophodna. Vi morate imati edukaciju, vi morate imati određene uslove za čuvanje oružja. To je najvažnije, da ne može neovlašćeno lice, odnosno lice koje nije imalac dozvole da dođe do tog oružja. 

"Pre svega je tu važan lekarski pregled, da imate osobu za koju znamo da je on vlasnik oružja, da on odgovara za to oružje i mislim da to vazdušno oružje, zašto ne, treba da se drži u posebnim uslovima, onako kako je zakonom propisano i za lovačko i za sportsko i za oružje za ličnu bezbednost, tu mislim na pištolje i na revolvere“, objašnjava Barović.

MUP je posle dva masovna ubistva sproveo akciju u kojoj je pozvao građane da dobrovoljno predaju oružje u nelegalnom posedu. Do jula 2023. predato je više od 108 hiljada komada oružja i minsko – eksplozivnih sredstava. To očigledno nije bilo dovoljno da se problem reši. 

Institucije su osim izmena zakona najavljivale i druge mere za podizanje opšte bezbednosti, do kojih međutim nije došlo. Odmah posle ubistava, uveden je i moratorijum na izdavanje dozvola za posed i nošenje oružja na dve godine. Ipak, moratorijum je ukinut u novembru prošle godine i to za lovačko i sportsko oružje u koje spadaju vazdušne puške i pištolji.

Izvor: Insajder