Posle rashodovanja stare opreme za gradski prevoz, Beograd kupuje novu, a bivši partner "Kentkart" podnosi tužbu (VIDEO)

Od raskida ugovora sa tursko-srpskim konzorcijumom "Kentkart", koji je za Grad Beograd pratio i naplaćivao javni prevoz više od deset godina, pojedinačnu kartu za prevoz plaćamo 45 odsto manje. Ipak, još nije moguće izračunati da li će nam na kraju i sam gradski prevoz biti jeftiniji, s obzirom na to da ne znamo koliko košta nova oprema, koju plaćamo iz budžeta grada i države.

Trolejbusi Foto: Srđan Ilić

Grad Beograd je sa "Kentkartom" jednostrano raskinuo ugovor o javno - privatnom partnerstvu u maju prošle godine - odlukom Gradske skupštine, i to deset godina pre isteka. Turski deo konzorcijuma smatra da im je time povređena investicija i u postupku pred Međunarodnim centrom za rešavanje investicionih sporova, od Srbije traži 17 miliona evra odštete. S druge strane, Grad, koji tvrdi da je oštećen, protiv "Kentkarta" podnosi krivične prijave pred domaćim sudovima.

Pitanje Insajdera: „Da li imate saznanja da ipak postoji mogućnost i raspoloženje države i "Kentkarta" da pregovaraju o eventualnom mirnom rešenju spora?“

"Da li će Država Srbija sa njima da se dogovara, ja verujem da neće, tj. siguran sam da neće jer smo mi podneli krivične prijave protiv čitavog tog aparata. Njihovi zvanični prihodi su bili između 100 i 300 hiljada godišnje, tj. zarada, zvaničan profit te firme, i po svim logikama na to mogu da se referišu što se tiče potpisanog gubitka, ali mi ćemo dati dokaze da je ugovor bio štetan po grad i da ne treba ni to da dobiju, nego obrnuto - da oni treba gradu da isplate određena sredstva“, kaže Aleksandar Šapić, predsednik Privremenog organa Grada Beograda.

Ukoliko arbitraža u međunarodnom sporu ne bude poverovala tim argumentima, država bi "Kentkartu" mogla da plati 17 miliona evra tražene odštete. I to nije sve. Posle raskida ugovora, kompletno je deinstalirana i bačena "Kentkartova" oprema za naplatu i praćenje prevoza, vredna oko 12,5 miliona evra, koju je Grad sukcesivno otkupljivao u prethodnih deset godina. Oprema je skinuta posle raskida ugovora jer, tvrdi Šapić, Gradu nije bila dostupna šifra za server, pa nije mogla da se koristi ni oprema.

"Oprema koju je platio Grad Beograd i koja je bila u vlasništvu Grada imala je samo jednu malu začkoljicu, a to je da nije mogla baš da se koristi. Znate, ja sam vam kupio televizor, ali vam nisam dao kabl za struju", daje poređenje Šapić.

Iako u "Kenktartu" tvrde da je opremu bilo moguće koristiti, Grad prošlog leta nabavlja novu opremu; GPS sistem, aparate za navigaciju, čitače karata i platnih kartica, beskontaktne štampače, displeje na stanicama. I dalje ne znamo koliko smo sve to platili, jer je nabavljeno bez tendera. Naime, tenderi su prošlog leta poništeni samo nekoliko dana pre njihovog isteka jer je – kako je Šapić tada govorio – pronađeno mnogo bolje rešenje. Oprema je zatim nabavljana u okviru projekta pametnog i održivog razvoja gradova "Belgrade Smart City", za koji Zakon o javnim nabavkama ostavlja mogućnost kupovine bez tendera.

Insajder: "Ono što je do sada poznato javnosti je da je nabavka išla u tri faze, ali ne znamo iznos, da li možemo da dobijemo vaše javno obećanje da ćete nam to saopštiti?"

"Imaćete informacije kada bude ceo proces završen. Belgrade Smart City nisam ja izmislio, već Vlada Republike Srbije. I niko nije, kad tako kažete bez tendera, pomislio bi neko da smo nešto muljali. Nismo mi ništa muljali, Smart City je sistem koji je uveden pre nekoliko godina. Mogućnost i način, Telekom je stao iza čitavog sistema i on je nosilac čitavog projekta, kao državna firma i sve što se sprovodi kroz Smart City je u skladu sa zakonom Republike Srbije, da ne bude bez tendera, pa pomisliće neko kako sam ja tu nešto muljao", kaže predsednik Privremenog organa Grada Beograda.

Novu opremu kupuje gradsko preduzeće "Naplata prevozne usluge", nastalo posle raskida ugovora sa "Kentkartom". Koliko ta oprema košta trebalo bi da saznamo kada kompletno bude nabavljena – ako predsednik Privremenog organa održi reč i na kraju nam to saopšti. Koliki će, međutim, biti ukupan trošak Grada za opremu koja se koristi u prevozu biće poznato tek kad bude okončan investicioni postupak pred Međunarodnim centrom za rešavanje sporova.

Izvor: Insajder