Posledice ćutanja institucija na tvrdnje o falsifikovanju mogu biti ozbiljne: Danas podrška listi, sutra prepisivanje imovine (VIDEO)
U uređenoj državi sa nezavisnim institucijama, nakon makar i jedne indicije da je nečiji lični podatak zloupotrebljen u izborne i političe svrhe - usledila bi u najmanju ruku - hitna istraga. Tako bi građani bili uvereni da su njihovi lični podaci sigurni da u nekoj drugoj situaciji, neko neće bez kazne falsifikovati njihove podatke i na primer preuzeti imovinu, prebaciti dugove i napraviti ozbiljne životne probleme. Međutim, u Srbiji sve institucije koje su dužne da štite građane, pa i njihove lične podatke - odlučile su da tu temu prećute. I dok upadljivim ćutanjem pokušavaju da pošalju poruku da su falsifikovane izjave za podršku listama samo jedna sitna nepravilnost u izbornom procesu, suština je daleko ozbiljnija.
Neko je vaše ime i prezime, jedinstveni matični broj, adresu prebivališta uzeo iz određene baze, falsifikovao vam potpis, a onda je sve to neko drugi sa zvaničnim ovlašćenjem - overio. Upravo se to, kako se sumnja, dogodilo u najmanje deset slučajeva u poslednje dve nedelje. Sudeći po svemu, sumnja se na niz više krivičnih dela. Prvo je zloupotreba ličnih podataka građana kojima raspolažu brojne institucije, poput policije, Poreske uprave, opština, banke ali sve su one dužne da te podatke čuvaju- Ono što je dužnost za nekoga očigledno nije bilo presudno.
Šta se zapravo desilo moglo bi ukratko izgledati ovako:
Prvo je neka institucija X dostavila lične podatke građana osobi Y;
Zatim je to lice (Y) ili više njih te podatke koristilo da popuni izjavu birača;
Da bi sve te netačne podatke pečatom overila osoba Z i tako određenoj listi W omogućila učešće na izborima;
Postupak za sada, međutim, vodi samo Prvo osnovno tužilaštvo koje goni počinioce krivičnih dela za koje je zaprećena najniža kazna. Ne reaguje ni Više tužilaštvo ni Tužilaštvo za organizovani kriminal iako su do sada članovi proširenog sastava Gradske izborne komisije uočili da je na spornim izjavama pečat opštinskih overitelja, odnosno lica koja su zaposlena u lokalnoj administraciji. Jedna od njih je i Miroslava Graovac viši referent u Opštini Savski Venac. Međutim, beogradska Opština danima ne odgovara na pitanje - kako je moguće da je pečatom i potpisom overena izjava za koju građanka tvrdi da je nikada nije dala.
Član proširenog sastava Gradske izborne komisije ispred liste Srbija protiv nasilja objašnjava da se radi o pojedinim overiteljima koji su recimo u dva ili tri dana overili tri, četiri, pet hiljada izjava.
"To je fizički nemoguće. Dakle, pojavljuju se isti ljudi, pojavljuju se podaci onih koji tvrde da uglavnom nikada nisu davali svoje lične podatke za podršku nekim strankama, to je isto možda neka vrsta pravilnosti i jednostavno se te dve stvari, da kažem, sklapaju u jednu celinu i ono što mi negde naslućujemo jeste da su to podaci koje su procurele, ako tako mogu da kažem, ti podaci o ličnosti iz javnih registara, raznih", zaključuje Mandić.
Obavezu da utvrdi ko i kako neovlašćeno koristi lične podatke građana ima Poverenik za zaštitu podataka o ličnosti koji već danima, uprkos navodima o mogućem curenju ličnih podataka, kratko odgovara - nisam nadležan da utvrđujem tačnost izjava birača.
Ana Toskić iz organizacije Partneri Srbije objašnjava za Insajder da bi Poverenik ipak u ovom slučaju mogao da reaguje.
"Mislim da bi Poverenik mogao da interveniše u delu koji se tiče obrade podataka o ličnosti građana, pre svega u kontekstu toga koji je bio izvor podataka, ukoliko zaista građani koji su se našli na različitim listama nisu bili ti koji su dali saglasnost i nisu dali svoje potpis", kaže Toskić.
Na dodatno pitanje Insajdera, kako je moguće da Poverenik nema osnova da reaguje ako postoje indicije da je neko neovlašćeno obrađivao lične podatke građana i ustupio ih drugim licima, Poverenik odgovara da je o tome čuo u medijima ali da mu se niko od lica koja tvrde da su se njihovi podaci našli na spiskovima nije obratio. Deo odgovornosti prebacuje na Upravnu inspekciju koja, kako navodi, vrši nadzor nad radom državnih organa. Upravna inspekcija se do danas nije oglasila.
Ne odgovara adekvatno ni država svojim građanima koji sa pravom mogu biti zabrinuti - jer ako je neko zloupotrebio tuđu ličnu kartu i sve to overio u korist politićkih partija a onda prošao bez sankcije, sutra se može isto dogoditi i za neke druge potrebe.Takođe, bez sankcije.
Izvor: Insajder