Postizborna odgovornost: Jedni nude ostavke, drugi se povlače iz politike, treći i dalje odlučuju šta dalje (VIDEO)

Ko su najveći gubitnici izbora bilo je jasno odmah po objavi prvih preliminarnih rezultata. Ispod cenzusa su ostale su i neke parlamentarne stranke. Neuspeh na izborima, za neke političare, znak je ne samo za povlačenje sa čela stranke, već i iz politike. Drugi se, pak, ni u novonastalim okolnostima ne odriču funkcije predsednika partije.

Izbori. Foto: Srđan Ilić

Istorija političkih partija u Srbiji pokazuje da se njihova popularnost, u najvećoj meri, zasniva na popularnosti njihovih lidera. Retki su, međutim, oni koji su posle lošeg izbornog rezultata spremni da se tog položaja odreknu.

"Zaista su retki primeri političkih stranaka koje su uspele da se održe i da održe nivo popularnosti nakon smene lidera. Isto tako, retke su situacije gde su lideri prepoznali trenutak i možda dostojanstveno otišli sa scene, pa makar ih to koštalo i gubitka političke partije, odnosno nestanka političke partije koje su osnovali u budućnosti, jer neki od tih lidera zaista sad onako izgledaju, pa mogu slobodno reći, nedostojanstveno", rekao je  saradnik u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Dejan Bursać.

Nekadašnji predsednik Srbije i Demokratske stranke, Boris Tadić, ove godine postigao je zanemarljiv rezultat. U koaliciji sa "Dosta je bilo" Saše Radulovića, Socijaldemokratska stranka osvojila je tek nešto više od jedan odsto glasova. Povlačenje sa mesta predsednika stranaka, međutim, nijedan od njih ne pominje. Lista "Mora drugačije" dobila je poverenje tek 0,24 odsto birača, što za Čedomira Jovanovića nije razočarenje, već motiv da nastavi dalje da radi. Nepunih jedan odsto podrške dobila je Narodna stranka Vuka Jeremića.

Jeremić i svi članovi Predsedništva podneli su danas ostavke, saopštila je ta stranka.

"Imajući u vidu izborne rezultate, ovo je jedini odgovoran korak kojim se čuva dostojanstvo stranke i koji je preduslov da se ona ponovo uzdigne, ostajući verna svojoj izvornoj politici i principima", navela je Narodna stranka u saopštenju.

Predsedništvo stranke je zatražilo od dosadašnjeg predsednika, generalnog sekretara i Izvršnog odbora da privremeno nastave da obavljaju svoje dužnosti, do Izborne skupštine na kojoj će biti izabran novi lider i novo rukovodstvo.

"O učešću i eventualnim koalicijama na svim izborima koji bi mogli da se dogode pre Izborne skupštine stranke odlučivaće Predsedništvo Narodne stranke, koje je od danas u tehničkom mandatu. Podržavamo zahteve građana i opozicionih stranaka da dođe do novih izbora na svim nivoima, u skladu sa zakonom", navedeno je u saopštenju.

"Lično osećam veliku odgovornost zbog toga i građani su mi jasno poručili da više nemam šta da tražim u politici. Ovako mizerabilan rezultat, moram da kažem, jeste nešto što vam prosto okrene ogledalo u kojem vam je jasno rečeno da vas ljudi neće. Da neće vas i da neće tu politiku", rekla je funkcionerka Narodne stranke Sanda Rašković Ivić.

"Kao jedan od nosilaca liste Narodne stranke na izborima svestan svoje odgovornosti za izborni poraz podneo sam neopozivu ostavku na mesto podpredsednika Narodne stranke. Onima koji ostaju da nastave časnu borbu za demokratsku Otadžbinu želim uspeh i sreću imaju za šta da se bore", napisao je na društvenoj mreži X potpredsednik Narodne stranke Siniša Kovačević.

Politikolozi smatra daju da bi, za razliku od Narodne stranke, Socijalistička partija Srbije mogla da preživi odlazak svog dugogodišnjeg predsednika, koji je posle najlošijeg rezultata još od 2007. godine, poručio da bi možda trebalo naći novog lidera. Međutim, stranačke kolege ga ovih dana mole da to ne čini, tvrdeći da je Ivica Dačić stub i gromobran SPS-a.

"Ako prihvatate odgovornost, ako vam se ide i ako vam se daje ostavka, vi date ostavku i ne postoji sila na svetu koja vas može sprečiti za taj, ajde da kažemo, lični čin. Ja ne sumnjam da će SPS opstati ako slučajno dođe do promene lidera, mada me ovo što je Dačić izjavio ne ubeđuje da će krenuti u tom pravcu, a Narodna stranka je opet druga stvar, to je ipak jedna od stranaka koja je liderski organizovana oko jednog čoveka i nisam siguran da li može da izdrži odlazak tog čoveka potencijalni sa političke scene", ocenio je Bursać.

Znatno lošiji rezultat nego na prethodnim izborima ostvarila je i Koalicija "Nacionalno okupljanje -  držatvorna snaga" u kojoj su Dveri i Zavetnici. Oni, pak, tvrde da su ih izborne neregularnosti koštale prelaska cenzusa, zbog čega podnose prigovore.

"I u slučaju prelaska izbornog cenzusa i u slučaju da ostanemo ispod cenzusa, postoji politička odgovornost onih koji su na čelu naših političkih organizacija, a pre svega moja kao predsednika Srpskog pokreta Dveri. Ja sam nezadovoljan izbornim rezultatom i ako smo prešli cenzus, a kamoli naravno ako nismo, i to će biti predmet analize na našim organima Srpskog pokreta Dveri, svakako sam spreman da preuzmem tu odgovornost", rekao je lider Dveri Boško Obradović.

Odgovornost je, međutim, posle izbora, najskuplja reč. Na nju se svi pozivaju, ali je tek poneko primenjuje.

Izvor: Insajder, Beta