Potvrđeno za Insajder: Viši sud se oglasio nenadležnim za slučaj EPS

Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg suda u Beogradu oglasilo se funkcionalno nenadležnim za postupanje po optužnici protiv deset okrivljenih u vezi sa zloupotrebama prilikom izgradnje železničkog koloseka od stanice Stig do stanice TE KO Kostolac, čiji je naručilac bilo Javno preduzeće Elektroprivreda Srbije (JP EPS), potvrđeno je Insajderu u Višem sudu u Beogradu. To znači da smatraju da bi u ovom postupku trebalo da sudi Posebno odeljenje za organizovani kriminal.

Viši sud i tužilaštvo u Beogradu Foto: Srđan Ilić

Na ovu odluku suda postoji pravo žalbe u roku od tri dana, nakon što svi učesnici u postupku dobiju odluku suda. To znači da će konačnu reč o tome koje odeljenje će suditi doneti Apelacioni sud.

Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije oglasilo se funkcionalno nenadležnim, jer su finansijska veštačenja pokazala da je vrednost pribavljene imovine za koje tužilaštvo tereti okrivljene veće vrednosti, te da je za to onda nadležan sud za organizovani kriminal.  

 Tužilaštvo je navelo da je pribavljena imovinska korist u ovom slučaju 7.458.019, 71 dolara. To znači da se okrivljenima optužnicom stavljaja na teret, pribavljena imovinska koristi, koja prelazi 200.000.000,00 dinara. Zato je u sladu sa zakonom Zakonu o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, terorizma i korupcije, predložilo da se Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg suda u Beogradu oglasi nenadležnim za postupanje po ovoj optužnici i dostavi je Posebnom odeljenju za organizovani kriminal tog suda, kao stvarno i mesno nadležnom.

 Istragu u ovom slučaju vodilo je Više javno tužilaštvo, koje je 11. jula saopštilo da podiže optužnicu kojom u zavisnosti od njihovog položaja i radnji, okrivljene tereti za zloupotrebu službenog položaja, zloupotrebu položaja odgovornog lica, pranje novca, poresku utaju, kao i neosnovano iskazivanje iznosa za povraćaj poreza i poreskog  kredita.

 "Postoji opravdana sumnja da su u periodu od 20. septembra 2017. godine do 31. decembra 2018. godine zloupotrebama položaja i ovlašćenja prilikom realizacije navedene izgradnje, odgovorna lica izvođača radova privrednih društava "Italiana Construcioni" S.P.A ogranak Beograd i "Bauwesen" doo iz Lazarevca, kao i službena lica JP EPS i Saobraćajnog instituta CIP pribavili sebi i drugim pravnim i fizičkim licima protivpravnu imovinsku korist", navodi se u saopštenju VJT.

Odgovornom licu iz “Bauwesen” doo iz Lazarevca se u vezi sa ovim transakcijama stavlja na teret i izvršenje krivičnog dela Poreska utaja u vezi izbegavanja plaćanja poreza na dobit privrednog društva u iznosu od 32,7 miliona dinara za 2018. godinu i poresko krivično delo vezano za ostvarenje prava na neosnovan poreski kredit kod poreza na dodatu vrednost u iznosu od 26 miliona dinara, sve uz pomaganje odgovornih lica drugih privrednih društava.

Kako je 11. jula saopštilo tužilaštvo optužnica je podignuta protiv deset osumnjičenih a u vezi sa zloupotrebama prilikom izgradnje železničkog koloseka od stanice Stig do stanice TE KO Kostolac, čiji je naručilac bilo Javno preduzeće Elektroprivreda Srbije (JP EPS). 

U saopštenju Tužilaštva navedeno je i da su: direktor ogranka stranog privrednog društva "Italiana Construcioni" S.P.A ogranak Beograd Bojan Vladimir S, direktor privrednog društva "Bauwesen" doo iz Lazarevca Nemanja T, odgovorno lice iz PD "Italiana Construcioni" S.P.A ogranak Beograd, Željko M.glavni projekt inžinjer u JP "EPS" ogranak TE-KO Kostolac Nebojša M, šef službe za građevinski nadzor u JP "EPS" ogranak TE-KO Kostolac Vojkan J, rukovodilac tima stručnog nadzora Saobraćajnog instituta CIP iz Beograda Milan L, direktor PD "Profil Projekat" doo Beograd Velimir B, direktor PD "Nib Part" doo Beograd Dragan R, direktor PD "Sbos Construction" doo Beograd Nikola L. i vlasnik preduzetničke radnje "Autoprevoznik Siniša Krstić" Ub Siniša K..

Zlupotrebe koje su, prema navodima tužilaštva, učinjene u sačinjavanju, prihvatanju i overavanju neistinite dokumentacije o kvalitetu i kvantitetu izvedenih radova na terenu, a koja je bila osnov za plaćanje naručioca radova JP EPS izvođaču radova, ostvarena je zajednička namera da izvođač naplati i radove koji nisu izvedeni na terenu, kao i oni koji nisu kvalitetno izvedeni.

Početak slučaja pratile su brojne kontroverze. 

Predistragu, ali i istragu u kojoj su prikupljeni relevantni dokazi o nenamenskom trošenju 7,5 miliona dolara vodila je tužiteljka Bojana Savović. Ona je zatražila i privođenje osumnjičenih, a onda je u fazi istrage, neposredno pre hapšenja osumnjičenih, prebačena u drugo odeljenje unutar Višeg javnog tužilaštva. 

Upravo ovaj slučaj, tvrdila je tužiteljka, bio je razlog za njen premeštaj, iz tužilaštva su to demantovali i uveravali da to neće imati nikakve posledice po ovaj slučaj.

Prva zamenica za suzbijanje korupcije višeg javnog tužioca u Beogradu Brankica Marić u intervjuu Insajderu u februaru 2023. rekla je da to što osumnjičene nije saslušavala Savović već drugi tužilac ništa ne znači i da će kvalitet dokazne radnje saslušanja osumnjičenih jednog dana ocenjivati sud.

"Da vam kažem još jednu stvar, ono što javnost treba da zna, predmeti bilo kog tužilaštva pa i Višeg javnog tužilaštva u Beogradu i bilo kog odeljenja Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, to su tužilački predmetu u kojima se zastupa i štiti javni interes", kaže Brankica Marić. 

 Nakon premeštaja Bojane Savović, javnost je saznala da se slična situacija dogodila i drugoj tužiteljki Jasnimi Paunović, koja je u okviru slučaja zloupotreba u EPS radila deo koji se tiče pranja novca. Takođe je premeštena bez ikakvog pisanog obrazloženja.

Građani i struka tražili da se smenjene tužiteljke vrate

U martu 2023 građani, ali i deo struke advokati, sudije na protestu ispred Vlade tražili su da se u Odeljenje za sprečavanje korupcije vrate tada već dve smenjene tužiteljke i da završe započeto – slučaj EPS-a.

Tako je premeštanje tužilaca iz odeljenja u odeljenje, neobično „skidanje“ sa određenih predmeta, postalo vidljivo javnosti, baš kao i slučaj EPS.

Tužiteljke nisu vraćene, ali je slučaj zloupotreba u EPS ostao u fokusu javnosti. Tako se saznalo da više od godinu dana nije bilo veštačenja koje će potvrditi kolika je šteta. Zbog toga što veštačanje nije dostavljano više od godinu dana, u junu ove godine  Viši sud u Beogradu je i kaznio Gradski zavod za veštačenja sa 500.000 dinara.

I napokon, veštačenje je stiglo, optužnica je podignuta. Ispostaviće se da je baš to veštačenje sada osnov Višem tužilaštvu da traži da u ovom predmetu sudi Posebno odeljenje za organizovani kriminal, a ne odeljenje za borbu protiv korupcije.

Izvor: Insajder