Poverenik i tužilaštvo na potezu: Kako su informacije sa suđenja dospele u javnost?

Prvo i Drugo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu uputili su MUP-u i direkciji policije zahteve za prikupljanje obaveštenja povodom curenja informacija sa suđenja maloletnom K.K., osumnjičenom za tragičan zločin u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“, ali nema informacija da su ih i dobili. Na dan svedočenja, maloletnika mediji su prenosili navodne detalje svedočenja iz sudnice, iako je postupak bio zatvoren za javnost. Time je povređena tajnost postupka koji je i zatvoren za javnost kako bi se zaštitila prava maloletnika.

Ilustracija. Foto: Tingey Injury Law Firm / Unsplash

Deset dana nakon što su tajne informacije iz sudnice navodno dospele u javnost u tužilaštvima očigledno još nema konkretnih rezultata, a zahtevi za prikupljanje potrebnih informacija upućeni su na nekoliko adresa u policiji.  

„Prvo osnovno javno tužilaštvo je 07. oktobra formiralo predmet povodom povrede tajnosti postupka u vezi predmeta "Ribnikar" koji se vodi pred Višim sudom u Beogradu. Dva dana kasnije, 09. oktobra upućen je zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja RS, MUP, Direkciji policije, Upravi kriminalističke policije, Prvom odeljenju kojim je naloženo preduzimanje svih potrebnih radnji u cilju utvrđivanja potpunog i pravilnog činjeničnog stanja“, za Insajder navodi Prvo osnovno javno tužilaštvo.

Prvo Tužilaštvo navodi da je 15. oktobra podnet zahtev za pružanje potrebnih obaveštenja i Višem sudu u Beogradu. Tužilaštvo će „nakon što bude postupljeno po navedenim zahtevima doneti odluku o daljem postupanju“ .

I Drugo osnovno javno tužilaštvo na čijoj teritoriji se nalazi zgrada Posebnog odeljenja Višeg suda u odgovorima „Insajderu“ takođe je potvrdilo da je formiran predmet i da su i oni policiji naložili da prikupi relevantne informacije radi identifikacije odgovornih lica. 

„Drugo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu, povodom navedenih informacija u medijima formiralo predmet. U toku je predistražni postupak. Tužilaštvo je policiji uputilo zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja u cilju pronalaska i identifikacije lica zbog postojanja osnova sumnje da je izvršeno krivično delo Povreda tajnosti postupka iz čl. 337 Krivičnog zakonika“, za Insajder navodi Tijana Le Roux, javni tužilac i portparol Drugog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu.

Kako navode, Tužilaštvo će po dobijanju svih potrebnih informacija, blagovremeno obavestiti javnost.

Prema članu 337 Krivičnog zakona koji tužilaštvo navodi kao osnov postupanja,  onaj ko neovlašćeno otkrije ono što je saznao u sudskom, a što se po zakonu ne može objaviti ili je odlukom suda proglašeno kao tajna, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine. U drugom stavu istog člana zatvor do dve godine preti onome  ko objavi tok krivičnog postupka u kojem je isključena javnost. Odavanje ličnih podataka lica zaštićenog u krivičnom postupku povlači kaznu i do pet godina zatvora. 

Poverenik: Moguć nadzor tužilaštva, ali nema saznanja da su odatle curile informacije 

Paralelno sa istragom tužilaštva, Insajder je kontaktirao i Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, koji je može sprovesti nadzor , ali samo nad tužilaštvima ne i nad sudom. Međutim, iz odgovora poverenika proizilazi da tog nadzora za sada neće biti jer kako nam je rečeno trenutno nema dokaza da je curenje informacija poteklo iz Višeg javnog tužilaštva

„Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, u skladu sa svojim zakonskim ovlašćenjima može pokrenuti postupak inspekcijskog nadzora prema javnim tužilaštvima, što je u dosadašnjoj praksi činio više puta, a na osnovu saznanja koja upućuju na postojanje razloga za pokretanje postupka po službenoj dužnosti. U ovom trenutku ne postoje saznanja da su informacije curile iz istrage odnosno Višeg javnog tužilaštva“, navodi u odgovorima Insajderu služba Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.

Služba Poverenika navodi da je Više javno tužilaštvo u Beogradu dalo nalog da se formira predmet i ispita povreda tajnosti postupka u vezi sa predmetom „ Ribnikar“ povodom nepoštovanja odluke Višeg suda u Beogradu o isključenju javnosti.

„Naposletku, ističemo da je članom 77. Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, koji utvrđuje opštu nadležnost Poverenika, propisano da Poverenik nije nadležan da vrši nadzor nad obradom podataka o ličnosti od strane sudova u vršenju njihovih sudskih ovlašćenja“, zaključuju u službi Poverenika. 

Podsetimo u pojedinim tabloidima već na dan, kada je maloletnik davao prvi iskaz u istrazi, dakle u tužilaštvu u julu 2023., u realnom vremenu objavljeni su detalji o načinima na koji svedoči i ko mu postavlja pitanja. Početkom oktobra ove godine, pre svedočenja maloletnika pred sudom  pojedini tabloidi objavljuju navodne detalje iz iskaza maloletnika  u istrazi dakle pred Višim tužilaštvom iz jula 2023. i to sa navodno tačnim citatima. Tek tada je traženo prikupljanje potrebnih obaveštenja o tome kako su informacije procurile u medije.  

Samo dan kasnije, odnosno na dan svedočenja K.K. pred sudom ponavlja se objavljivanje iskaza maloletnika, ali ovoga puta u realnom vremenu. Ako su informacije tačne to bi značilo da je pojedinim tabloidima,  neko  iz sudnice iz minuta u minut, prenosio detalje suđenja i navode delova svedočenja koje je tajno. U sudnicu Posebnog odeljenja Višeg suda niko ko dolazi sa strane, dakle advokati ili članovi porodica ne mogu uneti mobilni telefon niti bilo koji drugi elektronski uređaj, pa time ni komunicirati sa spoljnim svetom. Ko je to mogao da učini, može i mora da utvrdi istraga, jer ako je tačno ono što je objavljeno, mediji to nisu mogli sami saznati. 

Izvor: Insajder