Poverenik Marinović: Lični podaci postali vredniji od bilo koje valute (VIDEO)

Poverenik za informacije od javnog značaja Milan Marinović rekao je za Insajder da su informacije i lični podaci postali vredniji od bilo koje valute, i da je zato važno da Skupština shvati svoju lidersku ulogu u tome i da se posveti u mnogo većoj meri.

Poverenik za informacije od javnog značaja Milan Marinović.

Poverenik za informacije od javnog značaja Milan Marinović rekao je, povodom okruglog stola „Informacija je moć - jačanje uloge parlamenta u unapređenju transparentnosti rada organa vlasti", da je izuzetno važno da to zakonodavno telo bude otvoreno za građane.

Ono što nije u tom smeru, kako navodi Marinović, je to što Skupština Srbije spada u sedam najvećih organa vlasti na čije postupanje ili nepostupanje po zahtevu za slobodan pristup informacijama od javnog značaja ne postoji žalba Povereniku, već samo tužba Upravnom sudu. 

 „Bilo bi bolje da postoji žalba Povereniku, ako ništa, zbog toga što bi Poverenik brže rešavao nego Upravni sud, ali dobro, možda će se razmisliti o promeni toga i u budućem radu Skupštine“, rekao je Marinović.

Kada je reč o zaštiti podataka o ličnosti, informacionoj bezbednosti i tajnosti podataka, na pitanje Insajdera o propustima prethodnog saziva Skupštine Jelena Jerinić iz Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu kaže da je glavni propust parlamenta, kako objašnjava, što on ne vrši svoju glavnu funkciju.

Ova vlast, kako je istakla Jelena Jerinić, u poslednjih 10 godina usavršila je jednu metodologiju pukog ispunjavanja procedure bez suštinskog ulaženja u određena pitanja.  

Ono što opozicija formalno predlaže, kako je dodala, skoro nikad ni ne dođe na dnevni red i zbog toga je „neophodno prosto objašnjavati građanima i građankama kako teče procedura posebno kako se ona zloupotrebljava“. 

Jelena Jerinić istakla je da nije dovoljno raditi samo unutar parlamenta nego je „važno raditi i nekako izvan parlamenta kako bi se te procedure prosto nekako približile građanima i kako bi im bilo jasnije u čemu zapravo leži problem“.

Za Uroša Mišljenovića iz nevladine organizacije Partneri Srbija, Skupština nije ispoljavala svoju najvažniju kontrolnu funkciju u odnosu na primenu tri zakona koji uređuju te oblasti.

„Skupština i kada je razmatrala godišnji izveštaj Poverenika", kako kaže Mišljenović, „Samo je konstatovala napore Vlade Srbije da otkloni probleme na koje ukazuje Poverenik". 

Dodaje da nije otišla ni bilo koji korak dalje da bilo koju instituciju instruira da mora da učini određeni pomak kako bi se problemi otklonili.

„Parlament kao telo koje usvaja zakone i ima srodne kontrolne izborne funkcije i nema apsolutno nijedan osnov da uskraćuje informacije građanima o svom radu, a ko je za to odgovoran, po pravilu to je onaj koji upravlja Narodnom skupštinom“, rekao je Mišljenović za Insajder.

Predstavnica Transparentnosti Srbije, Bojana Medenica, rekla je da je glavni problem  nerazmatranje ili jako kasno razmatranje izveštaja o radu nezavisnih tela uključujući, kako je navela, i Poverenika za informacije. 

„Propušta se ključna uloga koju Narodna skupština ovde ima i izvor informacija tome gde su problemi u oblastima na koje se ovi izveštaji odnose drugi problem je u tome što Narodna skupština ne formuliše zaključke kojima bi obavezala prevashodno izvršnu vlast, Vladu ali i samu Narodnu skupštinu kako da se stvari u ovim oblastima iz kojih izveštaj i dolazi, kojima se bave unaprede“, rekla je Medenica.

Izvor: Insajder