Poverenik za Insajder: Za godinu dana 6.779 žalbi na "ćutanje uprave", niko nije novčano kažnjen
Za godinu dana - od 15. jula 2023. do 15. jula 2024. godine – poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti je primio 17.629 žalbi, od čega je 6.779 žalbi bilo na tzv. „ćutanje uprave“, naveli su za Insajder iz ove institucije. Ipak, kako se navodi, nijedna od institucija nije novčano kažnjena zbog toga.
Iz kancelarije poverenika, međutim, skreću pažnju da je ovoliki broj žalbi posledica zloupotrebe prava na pristup informacijama.
„Lica tj. advokati koji zloupotrebljavaju pravo na pristup informacijama angažuju se sa svojim saradnicima, najčešće sa licima zaposlenim u svojoj kancelariji, koje vrlo često baš u tu svrhu i zapošljavaju, da masovno šalju zahteve za pristup informacijama različitim organima javne vlasti, najčešće ciljano birajući male organe javne vlasti koji nemaju dovoljno ljudskih i materijalnih kapaciteta, a potom i da šalju žalbe povereniku“, naveli su iz kancelarije poverenika Milana Marinovića.
Objašnjavaju da su tako pojedini advokati u „ime svojih klijenata“, odnosno saradnika i lica zaposlenih u sopstvenoj kancelariji, izjavili i po nekoliko stotina žalbi, a u ekstremnijim slučajevima i više od hiljadu ili više hiljada žalbi.
„Pri tome se ti advokati služe najrazličitijim procesnim manipulacijama radi onemogućavanja organa da postupe u roku po zahtevu, odnosno radi onemogućavanja poverenika da o žalbi, tj. naknadnom zahtevu iz člana 19. Zakona o upravnim sporovima, odluči u roku“, dodaje se.
Ovaj dobro razrađen sistem funkcioniše tako što se na adrese državnih organa često šalju i banalna pitanja, čime se zatrpava rad tih ustanova, a ako ne se odgovori u roku - advokati ekspresno pokreću sudski postupak i traže naplatu troškova.
Jedan od drastičnijih slučajeva, kako je ranije otkrio poverenik, bili su zahtevi poslati na više stotina seoskih mesnih zajednica, od kojih su tražene informacije da li imaju fudbalski klub, fudbalski teren, koje su dimenzije terena, da li ima mlađih kategorija...
Prema nekim informacijama, pojedini advokati su na ovaj način za godinu dana iz državnog budžeta naplatili skoro 25 miliona dinara na ime troškova za nedostavljanje odgovora po zahtevima za pristup informacijama od javnog značaja.
Inače, kada je reč o organima javne vlasti protiv kojih su izjavljene žalbe tokom godinu dana, u najvećem broju slučajeva to su bile ustanove osnovnog i srednjeg obrazovanja, organi lokalne samouprave i mesne zajednice, republičke agencije, direkcije, zavodi, fondovi i drugo, lokalna javna preduzeća, kao i ustanove u oblasti zdravstva.
„U postupku prinudnog izvršenja rešenja, poverenika u navedenom periodu (15. jula 2023.-15. jula 2024.) nije izricao novčane kazne. Istovremeno, u navedenom periodu je zbog kršenja odredbi Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja poverenik podneo 68 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka i izdao 494 prekršajna naloga“, naveli su iz kancelarije poverenika.
Izvor: Insajder