Pravilnik o kriznim situacijama u školama stupio na snagu: Šta kažu prosvetni radnici? (VIDEO)

Kao jedan od odgovora na dva masovna ubistva, država je promenila Pravilnik o postupanju u kriznim situacijama u školama, koji je danas stupio na snagu. Sada će se, kažu, tačno znati šta je čije zaduženje u tim situacijama. Prosvetni radnici, međutim, kažu, da nisu obučeni za takve situacije i da Priručnik koji su dobili - nije dovoljan.

Đaci u učionici. foto: Taylor Flowe/Unsplash

Krizne situacije u školama podrazumevaju nasilje u školi, ali i dojavu o bombi, požar, zemljotres. Pravilnik definiše šta u kojoj kriznoj situaciji i posle nje radi direktor škole, koji je na čelu tima, kao i šta radi razredni starešina, pedagog, psiholog, učenici, roditelji.

"To ne može više da se prepusti individualnom pristupu i kako ko procenjuje. Tačno se zna šta za slučaj požara mora uraditi direktor škole - mora formirati odmah taj tim, mora odmah obavestiti požarnu službu, mora obavestiti roditelje dece koja su u bilo kakvoj vrsti opasnosti, mora sprečiti traume dece koja svaku kriznu situaciju mogu tako doživeti uz pomoć određenih stručnih struktura koje ne pripadaju školi", izjavila je ministarka prosvete u tehničkom mandatu Slavica Đukić Dejanović za Radio-televiziju Srbije.


Iako resorna ministarka smatra da je napravljena, kako kaže, “dosta pristojna edukacija kadra u školama", misleći na Priručnik za zaposlene koji ide uz novi Pravilnik, iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije ukazuju na njegove nedostatke.

"Ono što zbunjuje jeste koliko su prosvetni radnici pored svog posla koji imaju, a toga je sve više i više, multiplicira se na dnevnom nivou, koliko smo mi zapravo stručni prvenstveno da postupimo u takvim situacijama, jer ta neka prvobitno pominjana obuka ovim pravilnikom bar nije uopšte ušla u njega ili do nje neće doći u nekom narednom periodu”, navela je Vesna Jerotijević iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.

Prema Pravilniku, škola određuje način na koji upozorava na opasnost, a dalje postupanje zavisi od vrste krizne situacije, odnosno da li se dešava unutar škole ili van nje. Ako se dešava u školi odmah se zovu hitna pomoć i policija, a po potrebi i vatrogasci. Ukoliko se krizna situacija dešava van škole, potrebno je da školski tim za krizne situacije najpre proveri tačnost informacije.

"Ne možete očekivati od zaposlenih da postupaju i kada se nasilje desi van škole, mi možemo biti saradnici institucijama - MUP-u, Centru za socijalni rad, ali naša postupanja zaista se moraju ograničiti samo unutar škole", ocenila je Jerotijević.

Svaka škola, prema Pravilniku, mora da ima svojevrsni alarm za uzbunu, plan evakuacije, bezbedna mesta unutar ustanove ili van nje, a u slučaju opasnosti, nastavnik se zaključava u učionici sa đacima. Vežbe evakuacije moraju da se sprovode najmanje jednom godišnje.

Izvor: Insajder