Pravosudni zakoni tek jedna od 32 tačke dnevnog reda; rok za usvajanje ističe za dva dana (VIDEO)

O setu pravosudnih zakona, narodni poslanici raspravljaju od subote. I pre početka rasprave bilo je jasno da će biti malo vremena za diskusiju o najvažnijim zakonima u reformi pravosuđa. Rok za njihovo usvajanje ističe za dva dana, a pet zakona iz oblasti pravosuđa su tek jedna od 32 tačke dnevnog reda!

Rok od godinu dana ostavljen za usklađivanje pravosudnih zakona sa amandmanima usvojenim na referendumu ističe za dva dana. Predlozi pet zakona pred poslanicima su od subote, a mišljenja o tome šta donose - dijametralno različita.

Dok vladajuća većina smatra da će pravosudni zakoni omogućiti da sudije budu nezavisnije a tužioci samostalniji, opozicija smatra da predloženim zakonima politika neće biti proterana iz pravosuđa, zbog čega su podneli više od 1.000 amandmana. Taj broj, smatra pomoćnik ministarke pravde Vladimir Vinš, nije merilo kvaliteta zakona.

„Više od 500 podnetih amandmana je takve sadržine da se predlaže brisanje svakog od članova predloženih zakona, tako da zaista imamo više od 500 amandmana koji nisu prihvatljivi sa tog aspekta. Jer ako svaki prihvatimo, onda zakoni ne bi ni postojali”, kaže Vinš.

Set pravosudnih zakona, ako bude usvojen, znatno će izmeniti pravosuđe, a kritičari smatraju da je najproblematičniji način formiranja dva nova pravosudna tela - Visokog saveta tužilaca i Visokog saveta sudstva. U njima bi trebalo da budu po četiri takozvana istaknuta pravnika, koja bi birala Skupština.

Pomoćnik ministarke pravde Vladimir Vinš kaže da su u predlogu zakona navedeni kriterijumi koje bi istaknuti pravnici trebalo da ispunjavaju, a to su da ima deset godina radnog iskustva u struci, manje od 65 godina života, da je ostvario značajne rezultate u radu, kao i da je dostojan vršenja te funkcije.  

„Član stranke ne može da bude. U trenutku kandidature može. I time se zapravo omogućava zaštita jednog od najosnovnijih ljudskih prava, a to je pravo na političko udruživanje”, kaže Vinš.  

I uoči isteka roka za usvajanje seta pravosudnih zakona, konsenzus nije postignut ne samo između vlasti i opozicije, već ni među stručnjacima. Iz Ministarstva pravde za leto najavljuju formiranje novih pravosudnih tela, kada bi u praksi trebalo da se pokaže da li smo korak bliže nezavisnom pravosuđu.

Izvor: Insajder