Predlog zakona o stranim agentima aktiviste civilnog sektora obeležava kao one - koji rade suprotno interesu države (VIDEO)

Dok se članice Evropske unije spore da li Srbiji treba omogućiti otvaranje Klastera 3, a među zamerkama na račun Srbije jedna od najčešćih se upravo odnosi na slobodu govora, dvojica poslanika Pokreta socijalista predlažu Zakon o agentima stranog uticaja. Tim predlogom bi one nevladine organizacije koje se finansiraju iz inostranstva a bave se, kako kažu, „političkim aktivnostima i tako pokušavaju da utiču na odluke u Republici Srbiji, bile jasno definisane kao organizacije agenata stranog uticaja“. Oglasio se i Američki Stejt department, koji upozorava na štetnost takvog predloga zakona na demokratsko uređenje Srbije.

Foto: Srđan Ilić

Predlagači zakona o stranim agentima, poslanici Pokreta socijalista Đorđe Komlenski i Bojan Torbica u njemu ne vide ništa sporno. Kažu da bi on građanima omogućio da naprave razliku između toga da li neko u okviru civilnog sektora radi u interesu Države Srbije, ili u interesu neke strane ambasade, države, ili organizacije.

„To su pre svega nevladine organizacije koje su u poslednjih 12 meseci pretežno finansirane iz inostranstva, ili na drugi način u toj srazmeri pomagane u svom radu, odnosno one koje se bave političkim aktivnostima, učestvuju u kampanji, prikupljaju sredstva za političke organizacije, pokušavaju da utiču na odluke u Republici Srbiji i na javno mnjenje“, objašnjava svoju nameru predlagač Đorđe Komlenski.

Zakon bi ozvaničio etikete stranih plaćenika, izdajnika i neprijatelja države koje pojedini predstavnici vlasti u svakodnevnom govoru uveliko dodeljuju civilnom sektoru. Njihovo delovanje bi postalo kažnjivo. Predviđene su kazne poput zabrane rada i krivične prijave protiv odgovornih lica, kao i novčane kazne u iznosu od 5.000 do 2.000.000 dinara. Sve to bi nas uvelo u duboku represiju, ugušilo bi slobodu govora, zbog čega je i štetno i opasno, upozoravaju predstavnici civilnog sektora.

„Ovaj zakon u potpunosti realnost predstavlja na jedan neistinit način. I on obmanjuje građane samim svojim jezikom. i rečnikom koji koristi, opet kreirajući situaciju ugroženosti u različitom smislu. Imate različite čudne definicije od toga šta je političko delovanje, šta ono treba da predstavlja, potpuno imate kao učešće, udruženja građana u političkim izbornim kampanjama i pomaganje političkim strankama, što generalno nikada nije bio zadatak i prema Zakonu o udruženjima građana postoje stvari koje su već uveliko jasne i koje nema potrebe podvlačiti“, objašnjava za Insajder Sofija Todorović iz Inicijative mladih za ljudska prava. 

Stižu rekakcije iz inostranstva, a među njima i one iz Amerike. Stejt Department upozorava da bi takav zakon suzio prostor za delovanje građanskog društva, stigmatizovao civilni sektor, ali i ometao rad nezavisnih medija. Predlagač Komlenski pak smatra da preporuke Zapada stižu od onih država u kojima uticaj stranih agenata inače nije dozvoljen.

„Ja znam da je stav tih velikih kvazi moćnika kojima se tresu staklene noge na kojima stoje da ono što je dozvoljeno Zevsu nije dozvoljeno volu, ali isto tako sam više puta rekao da je srpski vo pametniji i zdraviji i bolje razmišlja nego oni“, odgovara Komlenski.

Ko je Zevs, a ko vo možda i nije svima jasno, ali neke druge mnogo važnije činjenice jesu. Donošenje Zakona o stranim agentima trajno bi obeležilo pojedince koje predstavnici vlasti već javno proglašavaju plaćenicima trećih zemalja, tj. onima koji rade suprotno interesima države. Ujedno bi stvorilo prostor za dodatne društvene tenzije. 

Predstavnici civilnog sektora koji bi bili proglašeni stranim agentima javno bi bili diskvalifikovani kao oni koji rade suprotno interesima države. Ne manje bitno za kraj, takav zakon bi Srbiju svrstao u red država sa represivnim režimima, u koji su zbog sličnih zakona već svrstane Rusija i Gruzija.

Novinarka Radoslavka Žigić Despotović